Dezinformiranje je jedno od temelja ruske vojne aktivnosti, rekla je danas u Europskom parlamentu šefica europske diplomacije Kaja Kallas.
Europski parlament u Strasbourgu u utorak je raspravljao o temi "ruskih dezinformacija i krivotvorenja povijesti kako bi se opravdao njezin agresivni rat protiv Ukrajine". Visoka predstavnica EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku kazala je da je dezinformiranje "fundamentalni dio ruske vojne aktivnosti" te da je u ruskom slučaju riječ o državno financiranju širenju lažnih informacija.
Kallas je rekla da Kremlj ne širi lažne narative samo u medijima, nego i u školskim udžbenicima, a da se posljedice već vide kod novih naraštaja Rusa. Estonka je rekla da Rusija pritvara svoje povjesničare i zatvara organizacije koje promiču istinu, poput onih koje istražuju zločine komunističke diktature, što je "već viđeno u Sovjetskom Savezu".
Poručila je da se to hibridno djelovanje ne smije preliti na Europu, da su mete sveučilišta, parlamenti, mediji i druge institucije kontinenta, kao i da Rusi žele poremetiti europske demokratske procese.
Najbolji način borbe protiv dezinformacija je njihovo razotkrivanje, pružanje činjenica i podrška slobodnim i neovisnim medijima, a EU se mora suprotstaviti lažnim ruskim narativima i u europskom susjedstvu, zaključila je Kallas.
Picula: Rusija se koristi dezinformacijama i povijesnim falsifikatima
Hrvatski zastupnik socijalista i demokrata Tonino Picula rekao je da se Rusija koristi dezinformacijama i povijesnim falsifikatima jer "njezino djelovanje nema opravdanje pod međunarodnim zakonima". Picula je naglasio da EU mora ostati predan "obrani povijesnih činjenica", a da su najbolji način borbe protiv dezinformacija konkretni prijedlozi pomoći Ukrajini.
Istaknuo je potrebu osnivanja posebnog suda za ruske ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, upotrebu zamrznute ruske imovine, vrijedne 200 milijardi eura, za osnaživanje Ukrajine, te postizanja zajedničkog stava o omogućavanju Kijevu da koristi oružje dugog dometa radi napada na legitimne ciljeve u Rusiji.
Picula je na početku rasprave rekao da će ona "vjerojatno mnogima omogućiti da opravdavaju rusko djelovanje", što će se poslije koristiti i na društvenim mrežama, što se pokazalo istinitim jer je dio zastupnika s ekstremno lijevog i desnog političkog spektra branilo Kremlj i ponavljalo narative ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Stier: Putin čini isto što je činio i Milošević
U debati je sudjelovao i hrvatski zastupnik pučana Davor Ivo Stier koji je govorio o knjizi Shauna Walkera iz 2018. u kojoj taj novinar Guardiana tvrdi da je Putin manipulirao činjenicama o pobjedi 1945. kako bi Rusi zaboravili 1989., odnosno pad Berlinskog zida, zločine komunističkih diktatura i raspad sovjetskog carstva.
"Manipulacija povijesnih tema je karakteristika autokratskih režima i često prethodi vojnoj agresiji", rekao je Stier.
"Taktika je jasna – zaboraviti zločine komunističkog režima, homogenizirati naciju na memoriji borbe protiv nacizma i fašizma, a onda prikazati Ukrajinu kao fašističku tvorevinu" te započeti njezinu okupaciju, nastavio je EPP-ovac.
"Ništa novo, isto je činio Slobodan Milošević devedesetih i zato su ljudi danas toliko osjetljivi u Hrvatskoj, u Bosni i Hercegovini ili na Kosovu kad se ponavljaju takvi opasni narativi".
Europa na to mora odgovoriti snažnijom promocijom "istinske kulture sjećanja, osudom svih totalitarizama" i vjernošću politici "mira, pomirenja i demokracije", zaključio je Stier.