DIJANA ZADRAVEC

Na Kliniku za tumore došle mlađe žene koje žele znati imaju li rak. Poslali ih kući

Foto: Čitatelj Indexa/FaH

DIO pacijenata Klinike za tumore danas je vraćeno doma jer nije bilo radiologa koji su im trebali napraviti pretrage. Među njima je i 83-godišnja Marija Katalenić, kojoj je to već treći put da je vraćaju doma jer nema radiologa.

Danas je tamo stiglo i nekoliko mlađih žena koje su htjele pretragama provjeriti boluju li od karcinoma. I njih su poslali kućama.

>>Klinika za tumore ostala bez radiologa. Šef: Zadnji je zbog stresa završio na hitnoj

Marija Katalenić se bori s karcinomom već gotovo 10 godina i cijelo to vrijeme je pacijentica Klinike za tumore. Za Index je ispričala da je danas bila naručena za magnetsku rezonancu i ultrazvuk. Jednu pretragu uspjela je obaviti, a drugu koju je trebala nije. Čekala je satima jer su joj u Klinici rekli da im treba stići liječnik iz Vinogradske, a na kraju su nju i ostale pacijentice poslali doma.  

Čekala je satima, na kraju ju poslali kući

"Bila sam naručena za magnetsku rezonancu i za citopunkciju dojke pod kontrolom UZV-a. No nije bilo radiologa. Bila sam naručena rano ujutro, došla sam već u 7, tada sam imala dogovoreno i uspjela sam obaviti magnetsku rezonancu, a UZV sam trebala odmah nakon toga, tako je bilo dogovoreno u petak da će me odmah primiti na red. Ovo je bio treći put da su me poslali doma jer nije bilo liječnika da mi napravi ultrazvuk. Prvi put sam bila naručena 21. travnja, no rekli su mi da je liječnica koja mi treba napraviti ultrazvuk na bolovanju i naručili su me 30. travnja", započela je priču za Index Marija Katalenić.

No kad je, kaže, došla u petak, rečeno joj je da je liječnica još na bolovanju i da dođe danas.

"Sestra Marina, koju moram pohvaliti jer je iznimno ljubazna, kao i svi liječnici na Klinici, mi je rekla da traži zamjenu i da će pokušati pronaći doktora koji bi mi mogao napraviti ultrazvuk. Sestra je zvala Vinogradsku da nekoga pošalju i rekli su da će netko doći. No kako do pola 11 nije došao nitko, onda nas je sestra poslala doma da više ne čekamo jer nema liječnika", rekla nam je gospođa Katalenić.

"Dolaze i žene kojima je to prvi put. Njima je posebno teško jer čekaju taj pregled da vide imaju li rak"

Navodi da su, osim nje, i druge pacijentice danas poslane doma iz Klinike za tumore jer nije bilo radiologa da im napravi pretragu.

"Teško nam je svima. Tamo dolaze i žene kojima je to prvi put i njima je posebno teško jer čekaju taj pregled da vide imaju li karcinom. Svaki čovjek kojemu se tek pojavi sumnja na malignu bolest odmah misli da je gotovo s njim. Žene koje su danas prvi put bile tamo, njima je jako teško palo to što su ih poslali kući neobavljenih pretraga. Bile su dvije-tri mlade žene od 30-40 godina. Znate, kad dođete tamo, hoćete što prije obaviti taj pregled da se vidi je l' rak ili nije", ispričala nam je Marija Katalenić.

Navodi da su danas, osim nje, s Klinike za tumore poslali još nekoliko pacijentica doma.

"Poslali su nas ukupno pet-šest doma nakon što smo nekoliko sati čekale jer nije bilo liječnika da nam obavi pretragu", rekla nam je na kraju gospođa Katalenić.

Podsjetimo na to da nam se i u petak javila jedna pacijentica, gospođa N. V. (podaci poznati redakciji), koja se bori s karcinomom već treću godinu i ponovno su joj prošlog tjedna otkazali prijeko potreban CT na Klinici za tumore, zbog čega je odlučila Indexu ispričati svoju priču. Živi od mirovine koja iznosi 2260 kuna, a prisiljena je plaćati CT u privatnim klinikama te na svaki takav pregled troši i do 2500 kuna. Bez pomoći sina, kaže, to ne bi mogla.

Pacijentica: Nikako ne mogu doći na CT, rekli su mi da nema tko očitati nalaz. Revoltirana sam

Svjesna je da radiologa na Klinici nema te joj nema tko očitati nalaze koji su joj prijeko potrebni da bi dobila odobrenje od HZZO-a za nastavak terapije.

> Zadravec otjerala radiologe, pacijenti ugroženi: "Imam rak, ne mogu dobiti CT"

"Ja sam već pisala mail bolnici. Nije prvi put da mi na Klinici za tumore otkazuju CT. Tamo nikad ne možete doći na red, a za konzilij mi treba CT, no tamo ga nisam mogla napraviti. Rekli su mi: 'Nema vam tko očitati CT'. Bila sam tako revoltirana i još sam uvijek i zato sam slala pritužbe upravi KBC-a. Ja nemam veze po drugim bolnicama da si sredim pregled, već stalno moram plaćati CT privatno, i to od 2000 do 2500 kuna. Moja mirovina iznosi 2260 kuna. Da mi sin ne pomaže, ne znam od čega bih preživjela. Za doktore i sestre nemam loše riječi, oni se trude, ja se kod njih liječim, no tamo vam nema tko očitati CT po tri tjedna, a vama treba brzo nalaz da možete slati na konzilij na HZZO da vam odobre terapiju za dalje", ispričala nam je gospođa N. V.

Predstojnik Klinike za tumore KBC-a Sestre milosrdnice Ivan Milas danas je pak za Index rekao da je Klinika danas kompletno ostala bez svog tima radiologa, a da su im u pomoć došla tri specijalista i dva specijalizanta iz Vinogradske.

"Nije se dobro osjećao i obratio se kardiolozima na Hitnoj"

"Nakon što su kolege radiolozi iz naše Klinike dali otkaze, mi smo ostali na tri radiologa u Klinici. Dvije kolegice su još uvijek na bolovanju i danas je na posao došao samo jedan naš radiolog, koji je ujedno voditelj Onkološke radiologije. No on nam je danas završio na Hitnoj zbog silnog stresa. Jutros je došao na posao, no kako je jedini radiolog tu i ostao je kompletno bez svog tima, jer su mu preostale dvije kolegice na bolovanju, odjednom mu je, zbog nagomilanog stresa, došlo loše. Nije se dobro osjećao i obratio se kardiolozima na Hitnoj. Sad ne znamo kad će se i on moći vratiti na posao. Danas funkcioniramo bez Odjela radiologije, već samo s liječnicima koji su došli u pomoć iz Vinogradske", rekao je za Index dr. Milas.

> Klinika za tumore ostala bez radiologa. Šef: Zadnji je zbog stresa završio na Hitnoj

"Dijana Zadravec se danas zbilja trudi"

Navodi da je kolega bio pod iznimnim stresom zbog svega što se događalo.

"Predstojnica Zavoda za radiologiju Dijana Zadravec se danas zbilja trudi. Poslala nam je tri specijalista i dva specijalizanta i nekako se ono najnužnije odradilo. Morali smo pomaknuti jednu operaciju malog tumora dojke. Operacija je trebala biti ujutro, no radi čekanja radiologa pomaknula se za poslijepodne. Na kraju je to odradio specijalizant pod nadzorom specijalista. Odradili smo najnužnije, kako će biti dalje, vidjet ćemo", rekao je za Index dr. Milas.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.