Ovako rektor iz Pule želi zadržati mlade u Hrvatskoj: Ako žele van, neka plate

Screenshot: YouTube

SVEUČILIŠNI pamflet Universitas donosi detalje razgovora rektora na sjednici održanoj u prosincu, a prenosi ih portal Srednja.hr.

Ovoga puta rektori su davali svoje prijedloge o tome kako mlade zadržati u Hrvatskoj.

Možete ići ako posao ne nađete u roku od dvije godine

Možda najkonkretniji prijedlog imao je rektor Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli Alfio Barbieri, čije riječi Universitas prenosi.

"Rektor Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, prof. Alfio Barbieri predložio je, zajedno s MZO-om, obaveze studentima da moraju odraditi u zemlji određeni broj godina, a u suprotnom da moraju platiti studij. Zbog nedostatka radnih mjesta, međutim, predložio je slobodni odlazak bivšim studentima koji u roku od dvije godine ne nađu zaposlenje, no istodobno bi i sveučilišta trebala preispitati svoje kvote", prenosi Barbierijev stav posljednji broj Universitasa u 2018. godini.

Iz zapisnika sjednice Rektorskog zbora objavljenog u Universitasu ne može se iščitati prijedlog o tome od čega bi nezaposleni mladi trebali živjeti dok u navedene dvije godine traže posao.

Raspravu na tu temu pokrenuo je novi splitski rektor Dragan Ljutić, koji smatra da bi mladi ostajali kad bi im se pružila prilika za zaposlenje i otvorila im se vrata te da je mladima potrebno dati perspektivu.

Boras: Ne možemo ih zaustaviti da odu, ali njihovo školovanje nije platila država u koju odlaze

Sjednici Zbora nazočila je i ministrica obrazovanja Blaženka Divjak, pred kojom je zagrebački rektor Damir Boras još jednom ponovio kako je potrebno osigurati više sredstava za visoko školstvo.

"Treba osigurati novac da mladi mogu ostati, pa i na sveučilištu. Mi smo mala zemlja, naš sveučilišni sustav je dobar, trebaju ostati i u Osijeku i u Dubrovniku pa i na zagrebačkom Sveučilištu. To je mali doprinos, ali će ostati. Drugo, moramo potpisati ugovore sa studentima, kao što ih imamo za ove sitne participacije. Ne možemo ih zaustaviti da odu, ali njihovo školovanje nije platila država u koju odlaze'', kazao je Boras.

I sama ministrica Divjak na kraju se uključila u raspravu, kazavši kako Hrvatska za obrazovanje i osposobljavanje izdvaja više od prosjeka EU-a te dodala:

"Da mi u ovom trenutku imamo dodatnih stotine milijuna kuna, ništa se bitno ne bi dogodilo sve dok ne promijenimo način rada", kazala je Divjak i sugerirala rektorima da razmisle gdje mogu uštedjeti kako bi tim sredstvima poboljšali sveučilišta.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.