Oporba je tijekom rasprave o rebalansu državnog proračuna upozorila kako proračun nije razvojan ni socijalno osjetljiv jer se država i banke "kupaju u novcima" dok građani žive na rubu siromaštva, a HDZ ističe da se rebalansom štiti građane i gospodarstvo. "Država se 'kupa' u novcima, banke i poduzetnici 'plivaju' u novcima a to sve financiraju građani koje inflacija ubija iz dana u dan", upozorila je Vesna Vučemilović (Hrvatski suverenisti) u saboru tražeći stanku.
Navela je i da danas 750.000 građana, tj. 20 posto njih živi na rubu granice siromaštva. Rekla je i da su prihodi u prvih pola godine 30 posto veći nego prošle godine, pri čemu je samo prihod od PDV-a veći 18.5 posto, prihod od poreza na dobit 71 posto, a dobit banaka je 72 posto. "Ove godine će banke od HNB-a na ime kamata dobiti 460 milijuna eura", rekla je.
Nije predviđena 13. mirovina
Natalija Martinčević (Narodna stranka - reformisti) smatra kako prijedlog rebalansa proračuna potvrđuje sve loše politike vlade jer uopće nema razvojnih strateških projekata, podbacujemo u iskoristivosti sredstava EU pomoći te vlada nije započela ni jednu jedinu reformu.
Upitala je i zašto u rebalansu nije predviđena isplata 13. mirovine upozorivši kako je 2016. prosječna mirovina iznosila 43 posto prosječne plaće, a danas iznosi samo 35 posto plaće.
"Mirovine u mandatima Andreja Plenkovića pale su realno za 20 posto", rekla je. Upozorila je i kako imamo drugu najvišu stopu inflacije u Europi, a troškovi režije i hrane porasli su 20 posto, zbog čega velika većina umirovljenika živi na granici ili ispod granice siromaštva. Zatražila je da se izmijeni rebalans proračuna kako bi se u njega stavila isplata 13. mirovine do kraja ove godine.
"Javni dug na grbači umirovljenika i radnika"
I Daniel Spajić (Domovinski pokret) upozorio je da radnik kada ide u mirovinu mora čekati 11 mjeseci da dobije novac, a ako je ide uzeti iz 2. stupa, onda čeka još dodatna dva mjeseca. "Nitko ne pita te ljude kako žive 11 mjeseci. Jesu li mogli od svojih crkavica koje su imali od plaća uštedjeti toliko novca da mogu dočekati prvu uplatu iz mirovinskih fondova", upitao je.
SDP-ov Siniša Hajdaš Dončić upozorio je da vlada deficit i javni dug smanjuje "na grbači" umirovljenika i radnika. Naveo je i da vladi nije palo na pamet promijeniti izračun mirovina kako bi se u izračunu uzeo najpovoljniji faktor ili da oporezuje ekstraprofite poslovnih banaka.
I Katarina Peović (Radnička fronta) upozorila je da najnoviji podatak Eurostata pokazuje da imamo "superhikovski porezni sustav" jer se proračun najvećim dijelom puni najregresivnijim tipom poreza - PDV-om, koji plaćaju svi, a istovremeno najslabijima oporezujemo bogatstvo i imovinu. "Naša zemlja je porezna oaza za bogataše a porezna tamnica za sirotinju", kazala je.
Emil Daus (IDS) upozorio je kako je od osamostaljenja zemlje, osim nekoliko pozitivnih bljeskova, proračun stalno u minusu, a ništa dobro po tom pitanju nije učinila ni ova vlada. Naveo je i da se u prijedlogu rebalansa vidi kako se od svibnja, kada je bio zadnji rebalans, rashodi skočili za 1.23 milijarde eura, a prihodi manje, tj. 1.1 milijardu.
HDZ-ovci: Proračun socijalno osjetljiv
Za razliku od oporbe, HDZ-ova Grozdana Perić rekla je da se državne financije dobro vode te odbacila oporbene primjedbe da proračun nije razvojan i socijalno osjetljiv. Istaknula je da je rebalansom proračuna gospodarski rast projiciran na 2.8 posto, tj. više nego u početku i više od četiri puta u odnosu na prosjek EU.
Navela je i da se rebalansom želi usporiti inflaciju i očuvati društvenu koheziju te da je predviđen i 5. paket mjera kojim se štiti građane i gospodarstvo od rasta cijena. Perić je podsjetila i da su od 2016. do 2023. za 53 posto povećane prosječne mirovine, a realno za 19.5 posto.