Visokotehnološka tvornica omogućila je novi način napada na Ukrajinu: mali broj visoko razornih termobaričkih dronova okruženih rojevima mamaca.
Plan koji je Rusija nazvala Operacija lažna meta namjerava prisiliti Ukrajinu da potroši oskudne resurse kako bi spasila živote i očuvala kritičnu infrastrukturu, uključujući korištenje skupog streljiva protuzračne obrane, prema osobi upoznatoj s ruskom proizvodnjom, kao i ukrajinskom elektroničkim stručnjakom koji ih lovi iz svog posebno opremljenog kombija.
Ni radar, ni vojni eksperti, pa čak ni stručnjaci za elektroniku ne mogu biti sigurni koji su dronovi smrtonosni na nebu, piše Euronews. Nenaoružani mamci sada čine više od polovice bespilotnih letjelica koje napadaju Ukrajinu i čak 75% novih bespilotnih letjelica koje izlaze iz tvornice u posebnoj ruskoj gospodarskoj zoni Alabuga, tvrdi osoba upoznata s ruskom proizvodnjom, koja je govorila pod uvjetom anonimnosti.
Ista tvornica proizvodi posebno smrtonosnu varijantu bespilotne letjelice Shahed, naoružane termobaričkim bojevim glavama.
Tijekom prvog vikenda u studenom Kijevska regija provela je 20 sati pod zračnom uzbunom, a zvuk dronova miješao se s paljbom protuzračne obrane. U listopadu je Moskva napala s najmanje 1889 dronova - 80% više nego u kolovozu. U subotu je Rusija lansirala 145 bespilotnih letjelica diljem Ukrajine, samo nekoliko dana nakon što je reizbor Donalda Trumpa za predsjednika doveo u sumnju podršku SAD-a toj zemlji.
Zona Alabuga
Od ljeta se većina bespilotnih letjelica sruši, bude oborena ili ih preusmjeri elektroničko ometanje. Manje od 6% pogodilo je cilj, ali to znači da se određeni broj može provući svaki dan, što je dovoljno da bude smrtonosno. Kyiv Post je 9. studenog na X-u objavio video koji prikazuje posljedice termobaričkog napada dronom na lučki grad Odesu.
Zona Alabuga u Tatarstanu, industrijski kompleks oko 1000 kilometara istočno od Moskve, laboratorij je za proizvodnju ruskih dronova. Osnovan je 2006. kako bi privukao tvrtke i ulaganja u Tatarstan; proširio se nakon invazije na Ukrajinu 2022. godine, a neki su sektori prešli na vojnu proizvodnju.
U videima na društvenim mrežama tvornica se promovirala kao središte inovacija. Ali David Albright iz washingtonskog Instituta za znanost i međunarodnu sigurnost kaže da je trenutačna svrha Alabuge isključivo proizvodnja i prodaja dronova ruskom Ministarstvu obrane. Videozapisi i drugi promotivni mediji uklonjeni su nakon što je istraga Associated Pressa otkrila da su se mnoge afričke žene, regrutirane da nadoknade nedostatak radne snage, požalile da su na prijevaru prihvatile poslove u tvornici.
Rusija i Iran potpisali su 2022. ugovor vrijedan 1,6 milijardi eura za Shahede, nakon što je predsjednik Vladimir Putin izvršio invaziju na susjednu Ukrajinu, a Moskva je počela koristiti iranske dronove u borbi kasnije te godine. Ubrzo nakon potpisivanja ugovora krenula je proizvodnja u Alabugi.
Najstrašnija prilagodba Shaheda
Najstrašnija prilagodba Shaheda, dizajnirana u spomenutoj tvornici, naoružana je termobaričkim bombama, također poznatim kao vakuumske bombe. Plan za razvoj nenaoružanih bespilotnih letjelica-mamaca u Alabugi razvijen je krajem 2022. godine. Proizvodnja mamaca krenula je početkom ove godine. Sada tvornica proizvodi oko 40 nenaoružanih dronova dnevno i oko 10 naoružanih, koji su skuplji i proizvodnja traje dulje.
S vojnog gledišta, termobarični dronovi su idealni za traženje ciljeva koji su unutar utvrđenih zgrada ili duboko pod zemljom. Oni stvaraju vrtlog visokog tlaka i topline koji prodire kroz najdeblje stijenke i pritom isisava sav kisik na svom putu. Alabugine termobarične letjelice posebno su destruktivne kada udare u zgrade, jer su također napunjene kugličnim ležajevima kako bi izazvale maksimalnu štetu čak i izvan eksplozije.
Serhij Beskrestnov, ukrajinski stručnjak za elektroniku - poznatiji kao Flash - čiji je crni vojni kombi opremljen elektroničkim ometačima za obaranje dronova, rekao je da su termobarični dronovi prvi put korišteni tijekom ljeta i procjenjuje da sada čine između tri do pet posto svih dronova.
Imaju zastrašujuću reputaciju zbog fizičkih učinaka čak i na ljude izvan mjesta inicijalne eksplozije: kolaps pluća, zgnječene očne jabučice, oštećenje mozga, prema Arthuru van Colleru, stručnjaku za međunarodno humanitarno pravo na južnoafričkom Sveučilištu Fort Hare.
Za Rusiju su koristi ogromne.
Nenaoružana bespilotna letjelica košta znatno manje od 47.000 eura, koliko stoji naoružana bespilotna letjelica Shahed i višestruko manje od čak i relativno jeftine rakete protuzračne obrane. Jedan mamac s kamerom za prijenos uživo omogućuje zrakoplovu geolociranje ukrajinske protuzračne obrane i prosljeđivanje informacija Rusiji u posljednjim trenucima svog mehaničkog života.
A rojevi su postali demoralizirajuća životna činjenica za Ukrajince.