SJEDEĆI na klupi u sjeni golemog drveća jele blizu samostana u libanonskoj dolini Beqaa, Yasmin, 30-godišnja izbjeglica iz sirijskog grada Darayya, prisjetila se riječi koje joj je uputio otac u proljeće 2011. godine, za vrijeme početka prosvjeda protiv režima Bashara al-Assada. "Zašto bismo koristili silu kad imamo mozgove? Pružimo miran otpor", rekao je otac Yasmin i njenim rođacima, koji su bili očarani obećanjima pobunjenika Arapskog proljeća koji su preplavili regiju. Inspiriran svojim ocem, njezin brat - mladić u svojim 20-ima, na početku ustanka pridružio se grupi posvećenoj pacifističkoj borbi, koju je predvodio Yahya Shurbaji, karizmatični mjesni aktivist i organizator. "Želimo građansku državu; muslimana i kršćana, alavita i druza", glasio je njihov slogan. Yasmin je promatrala brata i njegove prijatelje kako dijele ruže i boce s vodom režimskim vojnicima poslanima u Darayu kako bi ih napali, navodi The Atlantic u svom najnovijem članku vezanom uz građanski rat u Siriji.
Smrt oca nagnala ju je na borbu protiv Assadova režima
Sredinom 2011. godine Assad je krenuo s ubojstvima i otmicama vođa prosvjeda, a u isto vrijeme iz zatvora je oslobodio islamske ekstremiste i militante povezane s Al-Quaidom. Yasminin otac i brat bili su među desecima aktivista i prosvjednika iz Daraye koje je režim oteo. Izmučeno i izmasakrirano tijelo jednog od ovih aktivista, 25-godišnjeg krojača s nadimkom "Mali Gandhi", režim je poslao natrag u Darayu, dok su ostali, među njima i Yasminin otac i brat, ostali zatočeni. Njezin brat pušten je 2012. godine, a potom ponovno uhićen 2013. godine.
Prošlog mjeseca, gotovo sedam godina poslije uhićenja njezinog oca na vrhuncu režima u Darayi i njegova nestanka, Yasmin i njezina obitelj saznali su putem odvjetnika u Damasku da se njegovo ime nalazi na popisu mrtvih Središnjeg matičnog ureda, vladinog tijela koje skuplja osnovne podatke o građanima.
Ne postoje precizni podaci o broju mrtvih na popisu. Uzrok tome leži u činjenici da su ih mnoge obitelji odlučile zadržati za sebe nakon što su ih zaprimili od ureda, iz straha da im se režim ne osveti. Iz Sirijskog odbora za zatočenike su 29. srpnja izjavili da popis broji 3270 imena, od kojih je 1000 iz Daraye. Druga udruga, Sirijska mreža za ljudska prava, krajem srpnja je ustvrdila da je bila u stanju iznijeti imena 532 prisilno nestale osobe iz državnih podataka o pokojnima. Grupa je navela 82.000 slučajeva prisilnog odvođenja od strane režima od ožujka 2013. godine.
Vijest o smrti njezinog oca dotukla je Yasmin i njezinu obitelj. Svaki puta kad bi pokušali doznati nešto o njegovu zatočeništvu, vlasti u Damasku rekle su im da "zaborave na njega". Jednom su im prigodom rekli da joj je otac optužen za posjedovanje tenka - smiješna optužba na račun njegove duboke posvećenosti mirovnom otporu, zajedno s činjenicom da je i Yasminina borba protiv režima bila u velikoj mjeri pacifistička, i to u vrijeme kad joj je otac bio uhapšen. Njezin brat se još uvijek smatra živim u režimskom zatvoru. Ona se moli da se njegovo ime ne pojavi na popisu mrtvih.
Odvjetnik za ljudska prava želi dovesti zločince pred lice pravde
Mazen Darwish, nagrađivani odvjetnik za ljudska prava, borac za slobodu govora i vođa aktivista bio je zatvoren od veljače 2012. do kolovoza 2015. godine. Njemačka je njemu i njegovoj supruzi 2015. godine dodijelila azil, a kasnije je kratio vrijeme boraveći između Berlina i Pariza i braneći žrtve sirijskog režima u slučajevima dovedenim pred lokalne sudove.
Uhićenje Shurbaya i nekih od najmiroljubivijih aktivista iz Daraye, kao i brutalno ubojstvo 'Malog Gandhija' dali su snage onima koji su se oružjem željeli boriti protiv Assada, takva se dinamika razvila u gotovo svim gradovima koji su protestirali. "Ti su mladi ljudi bili oličenje demokratske, prosvijećene i umjerene Sirije za koju sam se zalagao", rekao je Darwish.
Darwish je rekao da je jedina utjeha za njegove pokojne prijatelje, stanovnike Daraye i u velikoj većini Sirijce, skora objava popisa mrtvih kojeg će dostaviti Assad. On bi trebao poslužiti kao dokaz u sudskim procesima koje su on i ostali pokrenuli na europskim sudovima protiv ključnih osoba režima optuženih za ratne zločine. Darwish je izjavio da planira iskoristiti popis sljedećeg mjeseca, kada dolazi u posjetu Vijeću za ljudska prava UN-a u Ženevu i Općoj skupštini u New Yorku, piše The Atlantic.