Novoizabrani predsjednik Donald Trump ponovno je izazvao kontroverze svojim prijedlozima za teritorijalnu ekspanziju Sjedinjenih Američkih Država.
Tijekom vikenda Trump je ponovno oživio svoju raniju ideju o kupnji Grenlanda, prijetio da će preuzeti kontrolu nad Panamskim kanalom i čak predložio pripajanje Kanade SAD-u, opisujući kanadskog premijera Justina Trudeaua kao "guvernera Velike države Kanade".
Trump je prvi put izrazio interes za kupnju Grenlanda 2019., ali ideja je naišla na ismijavanje i oštro odbijanje Danske, čiji je Grenland autonomni teritorij. Premijer Grenlanda Múte Bourup Egede ponovio je u nedjelju da "Grenland nije na prodaju i nikada neće biti", dok je danska vlada izrazila spremnost za suradnju s novom američkom administracijom, ali bez ustupaka u vezi s teritorijem.
Panama, Grenland, Kanada...
Trump je ponovno naglasio važnost Grenlanda za američku nacionalnu sigurnost, nazivajući vlasništvo nad otokom "apsolutnom nužnošću".
Trump je iznenadio mnoge svojim izjavama o Panamskom kanalu, plovnom putu koji povezuje Atlantski i Tihi ocean, a koji je SAD izgradio početkom 20. stoljeća. Kanal je predan Panami 1999. prema ugovoru iz 1977. godine.
U nedjelju je Trump zaprijetio da će zahtijevati vraćanje kanala pod američku kontrolu ako Panama ne smanji troškove za američke brodove. Panamski predsjednik José Raúl Mulino odbacio je tu mogućnost, naglasivši da "svaki četvorni metar kanala pripada Panami". Trump je odgovorio provokacijom na društvenim mrežama, objavljujući sliku američke zastave iznad kanala uz poruku: "Dobro došli u kanal Sjedinjenih Država!"
Trumpove izjave o pripajanju Kanade naišle su na zbunjenost, a Trudeau je umanjio ozbiljnost komentara, ističući da se radi o šali. No, Trumpovi komentari dolaze u kontekstu trgovinskih prijetnji o nametanju carina od 25% na kanadsku robu, što analitičari smatraju taktičkim pritiskom za postizanje povoljnih trgovinskih uvjeta.
Danska povećava ulaganja u obranu Grenlanda
Dansko ministarstvo obrane objavilo je danas goleme nove izdatke za obranu predviđene za jačanje sigurnosti Grenlanda, arktičkog područja bogatog mineralima i prirodnim resursima na koje Kopenhagen polaže pravo, a za čijom je kupnjom izabrani predsjednik SAD-a Donald Trump izrazio želju.
Danski ministar obrane Troels Lund Poulsen rekao je da će obrambeni paket iznositi "milijarde u dvoznamenkastom iznosu". Deset milijardi danskih kruna ekvivalent je od gotovo 1.34 milijarde eura.
Dva patrolna čamca klase Thetis, dvije bespilotne letjelice dugog dometa i dvije zaprege sa psima za vuču kupit će se tim novcem, koji će također biti uložen u povećanje osoblja za dansko Arktičko zapovjedništvo, rekao je Poulsen za novine Jyllands-Posten. “Nismo dovoljno ulagali u Arktik godinama, sada planiramo jaču prisutnost”, rekao je.
"Ironija sudbine"
Nazvao je trenutak objave "ironijom sudbine" jer je objavljena samo nekoliko sati nakon Trumpovih najnovijih komentara o kupnji Grenlanda. Ministar obrane naglasio je da Danska ne može sama nadzirati golemi teritorij Grenlanda. "Nema konkretnih planova, ali surađivat ćemo s SAD-om", rekao je Poulsen.
"Nismo na prodaju i nikada nećemo biti na prodaju", odgovorio je u izjavi premijer Grenlanda Mute Egede. "Grenland je naš. Ne smijemo izgubiti našu dugogodišnju borbu za slobodu", odlučan je premijer.
Danska vlada samo je rekla da podržava Egedeov stav. SAD, Rusija i Kina sve se više nadmeću za utjecaj i kontrolu nad tim strateški smještenim i resursima bogatim polarnim regijama čiji se led topi.
"Božansko pravo na teritorij"
Analitičari ističu da Trumpove provokacije podsjećaju na doktrinu Manifest Destiny iz 19. stoljeća, ideju da SAD ima "božansko pravo" na širenje teritorija na američkom kontinentu. Međutim, mnogi smatraju da se radi o pregovaračkoj taktici.
"Trump koristi agresivne izjave kako bi privukao pažnju i osigurao ustupke u drugim pitanjima", rekao je Stephen Farnsworth, profesor političkih znanosti. "Čak i ako ne dobije Grenland ili Panamski kanal, Trump stvara situaciju u kojoj će drugi biti spremniji popustiti u drugim pregovorima."
Trumpove izjave izazvale su burne reakcije. Panamska vlada odbacila je svaku mogućnost pregovora o kanalu, dok su danski i grenlandski lideri jasno dali do znanja da teritorijalni integritet Grenlanda nije predmet pregovora. Istovremeno Kanada ostaje na oprezu zbog Trumpovih prijetnji trgovinskim sankcijama.
Trumpov pristup kombinira retoriku, pritisak i nepredvidivost, što dodatno zbunjuje partnere i saveznike. Dok je realnost ovih prijedloga upitna, jasno je da novoizabrani predsjednik nastoji postaviti temelje za pregovaračke pobjede čak i prije nego što formalno preuzme dužnost.