Od kad je HDZ uzeo Hrvatsku, broj stanovnika pao je za milijun

Foto: EPA

DRŽAVNI zavod za statistiku objavio je prve rezultate Popisa stanovništva 2021. i prema prvim podacima Hrvatska je pala na 3.888.529 stanovnika s 4.284.889 koliko ih je bilo na prethodnom popisu provedenom 2011. godine. "Popisom je obuhvaćeno područje unutar granica RH i ne odnosi se na iseljeništvo. Proveden je prema stanju 31. kolovoza ove godine", rekla je Lidija Brković.

Broj stanovnika Hrvatske pada od 1991., kada je u njoj živjelo 4.784.265 stanovnika. U desetljećima prije te godine broj stanovnika je rastao: 1981. je u Hrvatskoj bilo 4.601.469 stanovnika, 1961. godine 4.159.696, 1953. godine 3.936.022, 1948. godine 3.779.858, a 1931. godine 3.430.270 stanovnika.

Od popisa stanovništva 1948. Hrvatska nije zabilježila ovoliko nizak broj. Od 1991. je izgubila 895.736 stanovnika, skoro cijeli Zagreb. U zadnjih deset godina, tj. od prošlog popisa stanovništva, koji je proveden 2011., izgubljeno je 396.360 stanovnika, gotovo 10%.

 

Pad broja stanovnika započeo malo nakon što je HDZ preuzeo Hrvatsku

I dok je broj stanovnika u bivšoj državi pod Titom rastao, pad broja stanovnika započinje, dakle, godinu dana nakon premoćne pobjede HDZ-a predvođenog Tuđmanom na prvim demokratskim izborima u državi. Iako se od tada dogodio rat, ali i vlast su imale i druge političke opcije, većinu vremena na vlasti provela je upravo Hrvatska demokratska zajednica. 

Cijelo to vrijeme HDZ su pratile afere, neke od njih su višemilijunske, pregršt slučajeva uhljebljivanja, ministri su po vladama zbog raznih afera i muljanja odlazili kao na traci... Sjetimo se samo Kuščevića, Marića, Kujundžića, Žalac, (sve ih istražuje USKOK), Dalić, Tolušića, Krstičevića, Barišića... Nemoguće ih je sve nabrojati.

Počelo je s Tuđmanovom pretvorbom i privatizacijom, nastavilo se sa Sanaderom, a danas traje s Plenkovićem

Prošle godine HDZ je pravomoćnom presudom Vrhovnog suda proglašen krivim u slučaju Fimi media, odnosno u aferi izvlačenja državnog novca, čime su si potvrdili status zločinačke organizacije. Šef vlade i stranke tada je bio Ivo Sanader, kojemu je nakon presude zatvorska kazna smanjena s osam na sedam godina, a HDZ se do danas, ma koliko god se tome Plenković protivio, nije bitno promijenio. 

Nabrojali smo samo najveće afere koje se vežu uz HDZ u posljednjih 20 godina.

Sve najveće HDZ-ove afere u posljednjih 20 godina

FIMI MEDIA
70 milijuna kuna (2007.-2009.)

Izvlačenje oko 70 milijuna kuna iz državnih tvrtki. HDZ je osuđen za izvlačenje državnog novca.

AFERA HEP
650 milijuna kuna (2008.)

Afera HEP imala je više krakova i to od pogodovanja tvrtki Roberta Ježića DIOKI, fiktivnog zapošljavanja Rade Buljubašića i 600 milijuna kuna teške afere HEP-TLM pa do fiktivnih ugovora o djelu. Većina sudskih postupaka obustavljena je nakon smrti Ivana Mravka, dugogodišnjeg šefa HEP-a, 2017. godine.

AFERA HAC
25 milijuna kuna (2006.-2009.)

Afera s preplaćenim radovima i nezakonitim ugovorima o prodaji. Krajem 2019. godine bivši HDZ-ov ministar i zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta nepravomoćno je oslobođen optužbi da je sa suradnicima podijelio preko 15 milijuna kuna i 850 tisuća eura iz tvrtki za održavanje i izgradnju cesta, no krivima su proglašena trojica njegovih suoptuženika.

AFERA HYPO
37 milijuna kuna (2004.-2005.)

Sanaderova provizija za ulazak Hypo banke na hrvatsko tržište, afera teška 5 milijuna eura. Sanader je na kraju osuđen.

AFERA PLANINSKA
17 milijuna kuna (2009.)

Sređivanje kupovine od bivšeg saborskog zastupnika HDZ-a Stjepana Fiolića za potrebe Ministarstva regionalnog razvitka po cijeni znatno višoj od tržišne. Osuđen Ivo Sanader, bivši šef HDZ-a.

AFERA SPICE
400 milijuna kuna (2006.)

Malverzacije dionicama Podravke teške oko 400 milijuna kuna. U aferi je bio glavni optuženi HDZ-ov Damir Polančec. Na kraju su Polančec i sedmorica suokrivljenika oslobođeni optužbe, a četvorica su proglašena krivima.

AFERA MEDIKOL
230 milijuna kuna (2006.-2011.)

HDZ je financirao privatnu polikliniku Medikol državnim novcem.

AFERA HŽ
27.3 milijuna kuna (2003.-2008.)

Pranje novca u Hrvatskim željeznicama, a novac je navodno završavao na računima raznih off-shore tvrtki. Uz bivšeg šefa HŽ-a osuđena su još četvorica.  

AFERA HPB
Oko 255 milijuna kuna (2007.-2009.)

Rizični kreditni plasmani Hrvatske poštanske banke. Davani su nalozi za odobrenje kredita bez obzira na rizik, kreditnu sposobnost i osiguranja. Šefu te banke Josipu Protegi i drugima i dalje se sudi.

AFERA INA-MOL
10 milijuna eura (2008.)

U ovoj aferi bivši šef HDZ-a Ivo Sanader osuđen je za primanje 10 milijuna eura mita od predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija. Nepravomoćno je osuđen na 7.5 godina.

AFERA ĐAKOVŠTINA
55.7 milijuna kuna (2009.-2010.)

Iz silosa Đakovštine nestalo je nekoliko desetaka tisuća tona žitarica i uljarica, čiji su stvarni vlasnici bili Ravnateljstvo za robne zalihe te brojni poljoprivrednici. Veći dio robe završio je na policama Konzuma.

AFERA SUNČANI HVAR
571 milijun kuna (2007.)

Privatizacija Sunčanog Hvara provedena je u maniri HDZ-ovih privatizacija kakvih smo se nagledali u devedesetima, kako smo pisali 2009. godine, bila je to "prava drumska pljačka". U središtu afere bio je Damir Polančec.

AFERA SLAVONSKA BANKA
150 milijuna kuna (2008.)

Hrvatska je po nepravomoćnoj presudi Hypo banci dužna isplatiti iznos od 40 milijuna eura zbog namještanja financijskog stanja Slavonske banke koju je Hypo banka službeno preuzela 2008. godine.

AFERA BRODOSPLIT
27 milijuna kuna (2006.)

Pranje novca teško 4.7 milijuna kuna. Nakon oslobađajuće presude za Sanadera i društvo određeno je novo suđenje.

AFERA IMOSTROJ I BECHTEL
6 milijuna kuna ( 2004.-2006.)

Miomir Žužul bio je jedan od trojice ministara koji su se osobno založili za otpis višemilijunskog duga Imostroju, tvrtki čiji je novi vlasnik njegovoj supruzi za polovicu bezvrijedne tvrtke isplatio pola milijuna kuna. Tu je i nikad riješena Žužulova afera Bechtel zbog koje je otišao iz vlade.  

AFERA KAMEN INGRAD
60 milijuna kuna (2006.-2009.)

Vlado Zec bivši je dužnosnik HDZ-a i HSP-a, čijoj je tvrtki Kamen Ingrad Sanaderova vlada otpisala 30 milijuna kuna duga. Tako je krenulo, da bi tvrtka na kraju propala, a Zec je do sada za razne malverzacije odležao više od četiri godine.

AFERA SALONIT
Oko sto milijuna kuna (2004.)

Protiv bivšeg vlasnika Salonita Joze Ćurkovića dignuto je par optužnica zbog štete od stotinjak milijuna kuna. Ćurković se nalazi u bijegu od hrvatskog pravosuđa u BiH.

AFERA VERONA
70 milijuna eura (2006.)

Tajno u Veroni 24. i 25. lipnja 2006. godine sastali su se Ivo Sanader, predsjednik Uprave Plive Željko Čović te Miomir Žužul, a tema razgovora bila je prodaja Plive. Barr je za većinski paket Plive na kraju platio 2.2 milijarde dolara, a natjecanje Actavisa i Plive navodno je zaustavljeno kampanjom i pritiscima iza kojih je stajao tadašnji vrh vlade te je ostvarena razlika u cijeni dionica od preko 70 milijuna eura. Afera nikada do kraja nije istražena.  

BOJANJE TUNELA
4.3 milijuna kuna (2008.-2009.)

Prema optužnici, čelnici HAC-a su omogućili tvrtki Skladgradnja da naplati višestruko veće cijene premazivanja bojom cijevi tunela Sv. Rok i Mala Kapela. Famozno "bojanje tunela" postalo je sinonim za korupciju u Hrvatskoj. Iako su u spektakularnoj akciji 2009. godine uhićeni čelnici ove tvrtke, do danas nije počelo suđenje u ovom slučaju.

AFERA HOTMAIL
Oko 500 milijuna kuna (2017.)

Šef HDZ-a Andrej Plenković i potpredsjednica vlade Martina Dalić bili su na čelu tajne skupine koja je pisala zakon o sanaciji Agrokora, nakon kojeg su se članovi te tajne grupe okoristili ugovorima s tom tvrtkom.

AFERA VJETROELEKTRANE
Višemilijunska šteta, 2020.

Ukupno 13 ljudi tereti se u aferi Vjetroelektrane, od kojih je veliki broj HDZ-ovaca. Sumnja se da je utjecajna HDZ-ovka Josipa Rimac lobirala za izgradnju vjetroelektrana.

AFERA JANAF
Višemilijunska šteta, (2019.-2020.)

Na udaru USKOK-a je dugogodišnji gradonačelnik Velike Gorice i donedavni saborski zastupnik HDZ-a Dražen Barišić. Tereti ga se da je u rujnu prošle godine u Zagrebu i Velikoj Gorici Kreši Peteku, osnivaču tvrtke Elektrocentar Petek, namjestio višemilijunski posao.

Što se događalo prošlih godina?

Prošle godine koju je obilježio niz značajnih uhićenja najveće je bilo ono Gabrijele Žalac u aferi Softver. Naime, nakon što su hrvatski istražitelji zaustavili istragu protiv Žalac, to su napravili europski istražitelji. Taj je slučaj pokazao ozbiljne propuste u radu DORH-a i USKOK-a.

U akciji Ureda europskog javnog tužitelja u RH policija je zbog afere Softver uhitila bivšu ministricu regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijelu Žalac, ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa projekata EU Tomislava Petrica te još dva poduzetnika.

Skupina na čelu sa Žalac tereti se da su sklopili štetan pravni posao kojim je isplaćen višestruko veći iznos od tržišne vrijednosti isporučenog proizvoda u iznosu od 13.448.750,00 kuna na štetu financijskih interesa Europske unije i Republike Hrvatske, a bila je riječ o softveru za potrebe MRRFEU-a.

Uhićenje zbog kojeg je DORH morao povući optužnicu protiv Todorića

Na žalost, slučaj Žalac nije bio jedini koji je ukazao na ozbiljne propuste u radu DORH-u, već je to pokazao i slučaj uhićenja bivše državne odvjetnice zbog kojeg je morala biti povučena optužnica u slučaju Agrokor.

Naime, u velikoj akciji USKOK-a i policije uhićena je bivša državna odvjetnica Mirela Alerić Puklin, njezin suprug Goran Puklin, inače osumnjičeni i u aferi Janaf, bivša članica uprave Agrokora Piruška Canjuga, bivši direktor logistike u Hrvatskoj lutriji Željko Fadljević te vlasnik tvrtke Fleksbit Tomislav Gligora.

Bilo je, naravno, i drugih uhićenja, ali ih je sve u kratkom pregledu teško nabrojati.

Index je pokrenuo Uhljebarij, registar sisača javnog novca. Evo što smo dosad objavili

Prošle godine Index Istrage su pokrenule Uhljebarij, registar sisača javnog novca. Novinari Index Istraga mjesecima su istraživali imovinu i financije vodećih ljudi državnih tvrtki, većinu kojih je postavio HDZ.

Prvo smo objavili što su Index Istrage otkrile o čelnim ljudima Zračne luke Split, Plinacroa te tvrtke Odašiljači i veze.

> UHLJEBARIJ Splitski aerodrom ženi posudio milijun kuna. Direktorovoj ženi

Potom smo objavili rezultate istrage imovine šefova Apisa i Autoceste Rijeka-Zagreb.

> UHLJEBARIJ Bogatstvo šefova Apisa: Vila bez dozvole, hrpa stanova, milijunske štednje

Nakon toga smo objavili bogatstvo šefova triju državnih tvrtki, a to su: Hrvatska kontrola zračne plovidbe d.o.o. Zagreb, Zrakoplovno-tehnički centar Velika Gorica te Hrvatski operator tržišta energije d.o.o. (HROTE).

> UHLJEBARIJ Šef Kontrole zračne plovidbe taji plaću i nagrade, pogledajte mu "klijet"

Otkrili smo i da HŽ-ovi šefovi imaju plaće oko 25.000 kn, hrpu nekretnina i ogromne štednje.

> UHLJEBARIJ HŽ-ovi šefovi imaju plaće oko 25.000 kn, hrpu nekretnina i ogromne štednje

Nakon što smo objavili priču o šefu Kontrole zračne plovidbe koji nije htio otkriti kolika mu je plaća, došlo je do pomaka. Plaću je morao objaviti, a objavio je i kolike je nagrade primio.

> UHLJEBARIJ Nakon otkrića Indexa šef državne tvrtke objavio plaću, nagrade i penziju

Potom smo otkrili kako šef Uprave HEP-a ima šest stanova, tri kuće, vikendicu i milijunsku štednju. I to je samo dio njegovog bogatstva.

> UHLJEBARIJ Šef Uprave HEP-a ima šest stanova, tri kuće, vikendicu, milijunsku štednju

Krajem ožujka objavili smo i imovinu članova Uprave Hrvatske pošte (HP) te Hrvatske lutrije (HL).

> UHLJEBARIJ Otkrivamo bogatstva šefova Hrvatske pošte i Hrvatske lutrije

Potom smo objavili imovinu članova Uprava Janafa i Hrvatskih šuma.

> UHLJEBARIJ HDZ-ovac iz Uprave Hrvatskih šuma štedi oko 16.500 kuna mjesečno

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.