Objavljene fotografije bliskog susreta američkog i kineskog razarača

Foto: gCaptain/US Navy

NAKON što je jučer objavljena vijest da je američki razarač USS Decatur pri plovidbi Južnim kineskim morem imao vrlo blizak susret s kineskim ratnim brodom, zbog čega je morao manevrirati da spriječi sudar, uskoro su objavljene i fotografije ovog incidenta.

>> Kineski razarač došao na 40 metara od američkog, zamalo se sudarili

Podsjetimo, glasnogovornik američke Pacifičke flote kapetan Charles Brown izjavio je za CNN da se kineski razarač Luyang približio USS Decaturu "na nesiguran i neprofesionalan način" u blizini Grebena Gaven, koji pripada otočju Spratly, u Južnom kineskom moru.

Brown je dodao je da je kineski razarač "izvršio niz sve agresivnijih manevara uz upozorenja Decaturu da napusti to područje". Kineski razarač Lanzhou došao je "na 40 metara" od američkog koji je "manevrirao da izbjegne koliziju".

Fotografije pokazuju koliko je nedostajalo da se brodovi sudare

Fotografije iz zraka koje je snimila američka mornarica objavio je blog gCaptain, koji se opisuje kao "Interaktivna zajednica pomorskih profesionalaca". 

U jednom trenutku dva ratna broda samo su sekunde dijelile od sudara, objasnio je za CNN bivši mornarički kapetan Carl Schuster, 

Budući da je Langhzhou prilazio USS Decaturu straga i s lijeve strane, američki je brod, prema pomorskom pravu, imao pravo nastaviti svoj kurs istom brzinom. Odgovornost je, naime, na brodu koji prilazi da zadrži sigurnu udaljenost.

No Langzhou je tada skrenuo udesno, pokušavajući presjeći put USS Decaturu koji je, da bi spriječio nesreću, naglo usporio i skrenuo udesno te pustio Langzhou da ga pretekne, kao što se vidi na fotografijama.

Američki brod naglo usporio i skrenuo da spriječi sudar

Schuster ovo opisuje kao "radikalni manevar." "To je kao da nagazite kočnice i skrenete udesno da izbjegnete sudar na cesti", objasnio je.

Glasnogovornik američke mornarice poručio je pak da ovaj incident neće zaustaviti američke brodove da plove tim područjem. "Naše snage će nastaviti letjeli, ploviti i operirati bilo gdje gdje međunarodno pravo to dopušta", rekao je.

SAD, naime, sa svojim saveznicima poput Australije i Južne Koreje, inzistira da ima pravo ploviti kroz međunarodne vode u Južnom kineskom moru.

Kina od umjetnih otoka napravila vojne baze 

Kina pak svojata otočje Spratly i okolne vode kao svoj povijesni teritorij, iako se nalazi puno bliže Filipinima nego Kini - od kineske obale je udaljeno više od tisuću kilometara.

Štoviše, Kina je od prirodnih grebena i otočića napravila niz umjetnih otoka i postavila na njih infrastrukturu koja podsjeća na vojne baze, unatoč obećanju kineskog predsjednika Xi Jinpinga da neće militarizirati ove otoke.

Novinar CNN je tako u reportaži prošle godine snimio zrakoplovne i radarske instalacije na ovim otocima, a kineski brodovi usidreni su ili patroliraju u blizini. Također, ti brodovi redovito prate američke i druge strane brodove i šalju im upozorenja da napuste "kineski teritorij".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.