AVIOKOMPANIJE Etihad i Emirates u samom su vrhu globalne ljestvice najsigurnijih zračnih prijevoznika u 2022. godini, prema analizi agencije za zračne nesreće sa sjedištem u Hamburgu JACDEC.
Vodeći njemački zračni prijevoznik Lufthansa zauzeo je 14. mjesto po sigurnosti na globalnoj ljestvici 25 najvećih kompanija, prema izvješću objavljenom u časopisu za zrakoplovstvo Aero International. Međunarodni zračni promet bio je u 2022. uglavnom siguran, nakon zastoja zbog pandemije koronavirusa, navodi se u izvješću.
Ruski rat je novi izvor neizvjesnosti
Analitičari ipak upozoravaju da je novi izvor neizvjesnosti ruski rat protiv Ukrajine. Ruski zračni prijevoznik Aeroflot znatno je lošije ocijenjen na novoj ljestvici, zauzevši 25. mjesto, zbog nezakonitog uvrštenja u ruski registar zrakoplova unajmljenih na Zapadu. Dodatni je problem prekid isporuke Rusiji rezervnih dijelova za zrakoplove zbog sankcija.
Najteža zrakoplovna nesreća u prošloj godini bio je prema ocjeni stručnjaka pad Boeinga 737-800 China Eastern Airlinesa 21. ožujka, u kojem su poginuli svi putnici i članovi posade. Ukupno su život izgubile 132 osobe.
JACDEC je lani u svijetu zabilježio ukupno 19 zrakoplovnih nesreća u kojima nije bilo preživjelih, s ukupno poginule 233 osobe, odnosno 60 više nego u 2021., kada je međutim, kako se napominje, i broj letova bio znatno manji.
Koliko ljudi je u prosjeku poginulo u zadnjih 10 godina?
Usporedbe radi, u zadnjih 10 godina prosječno su u zrakoplovnim nesrećama stradale 372 osobe. JACDEC-ov indeks rizika temelji se na podacima o nesrećama svakog pojedinog zračnog prijevoznika u posljednjih 30 godina, specifičnom okruženju zemlje u kojoj posluje i specifičnim čimbenicima rizika.
Iako je teoretski moguće postići vrijednost indeksa od 100 bodova, čak ni najboljim zrakoplovnim tvrtkama to ne polazi za rukom. Ocjena kompanije također uzima u obzir prijeđene kilometre, pa bolje na ljestvici sigurnosti kotira zračni prijevoznik koji više kilometara prijeđe bez nesreće.