U selu Ahmići kod Viteza u središnjoj Bosni danas je obilježena 30. obljetnica masakra što su ga nad Bošnjacima iz tog mjesta 1993. godine počinili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO), ubivši više od stotinu civila.
Na komemoraciju je doputovala predsjednica Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT), nasljednika Haaškog tribunala, Graciela Gatti Santana.
U Ahmiće su stigli i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, kao i predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović te poglavar Islamske zajednice Husein Kavazović.
"Ime ovog sela mora se dodati popisu onih mjesta na čiji spomen zadrhtimo od užasa"
Santana je kazala kako je u ime MICT-a došla odati počast žrtvama i njihovim obiteljima. Podsjetila je da je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) procesuirao brojne počinitelje zločina u središnjoj Bosni, utvrdivši kako je napad na Ahmiće predstavljao kazneno djelo ratnog zločina i zločina protiv čovječnosti.
"Ime ovog sela mora se dodati popisu onih mjesta na čiji spomen zadrhtimo od užasa", kazala je Santana, dodajući kako se zločini u Ahmićima nikada ne smiju zaboraviti.
Ubijeno 116 civila, uključujući 11 djece
Pripadnici HVO-a napali su Ahmiće u ranim jutarnjim satima 16. travnja 1993. godine. U napadu je ubijeno 116 osoba, uključujući 32 žene i 11 djece, a najmlađa žrtva bila je tromjesečna beba. Većina kuća u selu minirana je i porušena, kao i dvije lokalne džamije.
Zločin u Ahmićima procesuiran je pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY), a bivši dužnosnik Hrvatske zajednice Herceg-Bosne Dario Kordić proglašen je krivim po zapovjednoj odgovornosti i osuđen na 25 godina zatvora.
Miroslav Bralo osuđen je na 20 godina zatvora, zapovjednik postrojbe Džokeri Vladimir Šantić osuđen je pred ICTY-jem na 18 godina zatvora, a pripadnik HVO-a Drago Josipović na 12 godina zatvora. Pred Sudom BiH za zločine u Ahmićima bivši pripadnik HVO-a Paško Ljubičić osuđen je na deset godina zatvora.
Umirovljeni pukovnik britanske vojske: Nisam mogao vjerovati u ono što sam tada vidio
Bob Stewart, umirovljeni pukovnik britanske vojske koji je 1993. godine zapovijedao postrojbom UNPROFOR-a čiji su pripadnici prvi ušli u Ahmiće nakon masakra, također je bio danas tamo i pritom na komemoraciji kazao kako ga i danas progone prizori ubijenih civila.
"Nisam mogao vjerovati u ono što sam tada vidio", kazao je Stewart, sadašnji zastupnik Konzervativne stranke u britanskom parlamentu, dodajući kako je došao odati počast žrtvama, ali i pozvati političare u BiH na odgovorno ponašanje kako se zločini ne bi nikad ponovili, a zemlji osigurao trajni mir.
Bećirović: Prijetnja od ponavljanja zločina i genocida nije otklonjena
Član Predsjedništva BiH Bećirović danas je kazao kako je žalosno da za zločin u Ahmićima još nisu osuđeni svi odgovorni, pozvavši da se to što prije učini. Kazao je i kako se branitelje BiH pritom ne smije izjednačavati s onima koji su napadali državu, ali se svaki pojedinačni zločin mora kazniti.
"Nažalost, prijetnja od ponavljanja zločina i genocida nije otklonjena", kazao je Bećirović. dodajući kako se ne smiju podcijeniti prijetnje opstanku BiH koje i danas stižu od nekih političara.
Hrvatski predsjednici Ivo Josipović i Kolinda Grabar-Kitarović osobno su posjetili Ahmiće 2010., odnosno 2018. godine i tamo odali počast bošnjačkim žrtvama.