MEĐU 25 pripadnika skupine tzv. Građana Reicha, koji su jutros u akciji njemačkih vlasti uhićeni zbog sumnje u pripremu puča, su i bivša zastupnica desno-populističke Alternative za Njemačku te brojni bivši vojnici Bundeswehra i vojske DDR-a, priopćilo je njemačko državno odvjetništvo.
Među uhićenima je i osoba koja je trebala biti postavljena za novog poglavara Njemačke, navelo je odvjetništvo. "Uhićene se tereti za pripadnost terorističkoj organizaciji te pripremu rušenja ustavnog poretka SR Njemačke", stoji u priopćenju Glavnog državnog odvjetništva u Karlsruheu.
Uhićeni Nijemci i jedna Ruskinja
Među 25 uhićenih su njemački državljani i jedna ruska državljanka, a uhićenja su izvršena diljem Njemačke te na dva mjesta u inozemstvu, u Austriji i Italiji. Pretresi u 130 objekata i dalje traju. Racije je izvelo više od 3 tisuće policajaca i pripadnika snaga sigurnosti u 11 njemačkih saveznih pokrajina.
Istraga je pokrenuta i protiv još 27 osoba tako da odvjetništvo govori o ukupno 52 optužena. Budući da su uhićeni većinom bivši pripadnici Bundeswehra i vojske DDR-a, u akciji je sudjelovao i velik broj pripadnika specijalne policije.
Kakvoj to skupini pripadaju uhićeni? Smatraju da Njemačku vodi "duboka država"
Optuženi su pripadnici vlastima već poznate grupacije tzv. Građana Reicha (Reichsbuerger), koja ne priznaje ustavni poredak SR Njemačke i želi uspostaviti Njemačku u njezinim povijesnim granicama.
Građani Reicha su i do sada dolazili u sukob s vlastima, prije svega zbog nepriznavanja legitimnosti SR Njemačke, ali se radi o prvoj akciji vlasti protiv ove grupacije zbog pokušaja svrgavanja vlasti.
Skupina tvrdi da "duboka država" vodi Njemačku, planirala napad na Reichstag
"Pripadnici skupine slijede ideologiju sastavljenu od teorija zavjere i duboko su uvjereni da Njemačku trenutno vode pripadnici tzv. duboke države", stoji u priopćenju odvjetništva.
Pripadnici su, između ostalog, planirali napade na zgradu Reichstaga i infrastrukturne objekte te izazivanje "straha među građanima". Pripadnici skupine su nakon svrgavanja vlasti oružanim putem htjeli "s predstavnicima sila pobjednica u Drugom svjetskom ratu" pregovarati o novom ustroju Njemačke.
"Rusiju smatrali glavnim partnerom u pregovorima nakon što preuzmu vlast"
"Središnji partner u ovim pregovorima je trenutno Ruska Federacija. Optuženi Heinrich XIII. P.R. je već stupio u kontakt s predstavnicima Ruske Federacije u Njemačkoj. Prema dosadašnjoj istrazi, nema naznaka da su predstavnici Ruske Federacije pozitivno reagirali na upit optuženoga", stoji u priopćenju.
Princ na čelu "novog Reicha"
Istraživački tim javnog servisa ARD-a javlja da je Heinrich XIII. navodno vođa skupine i poduzetnik Heinrich Reuss, pripadnik stare plemićke obitelji. On je, prema informacijama ARD-a, trebao nakon dolaska na vlast u svojstvu regenta preuzeti vodstvo nad "novim Reichom".
71-godišnji Reuss je već godinama jedan od najistaknutijih predstavnika tzv. Građana Reicha i već je nekoliko puta sudjelovao na kongresima teoretičara zavjere, na kojima je Njemačku opisivao kao "tvrtku" i umjetnu tvorevinu koja se "nalazi pod okupacijom".
Među uhićenima je i donedavna zastupnica Bundestaga i političarka desno-populističke Alternative za Njemačku (AfD) Birgit Malsack-Winkemann, koja posljednjih godinu dana obavlja dužnost sutkinje na jednom sudu u Berlinu. Malsack-Winkemann je u "novoj vladi" trebala preuzeti funkciju ministrice pravosuđa.
Tužitelji posebno zabrinuti zbog "vojnog krila"
Kako javlja ARD, državno odvjetništvo je posebno zabrinuto zbog formiranja "vojnog krila", koje vode aktivni i bivši predstavnici vojnih snaga SR Njemačke i bivšeg DDR-a. Vođa vojnog krila je bivši pripadnik specijalnih snaga Bundeswehra KSK.
Mnogi danas uhićeni vlastima su upali u oči i kao "najagresivniji" sudionici prosvjeda protiv mjera koje je vlada donijela u borbi protiv koronavirusa.
Najavljena borba protiv "Građana Reicha"
Njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser je u prvoj reakciji na uhićenja pripadnicima tzv. Građana Reicha najavila daljnje akcije. "Militantne Građane Reicha veže mržnja prema demokraciji, našoj državi i građanima koji podržavaju ovo društvo", rekla je Faeser.
"Ove mjere pokazuju da državni organi budno prate sve ugroze i da smo sposobni boriti se protiv tih ugroza", rekla je predsjednica Bundestaga Baerbel Bas reagirajući na jutrošnje akcije.
Pojam "Građani Reicha" prvi put se pojavio u osamdesetim godinama prošlog stoljeća, ali se njihova radikalizacija prati tek posljednjih nekoliko godina. Ured za zaštitu ustavnog poretka njihov broj procjenjuje na oko 20.000, od čega se oko 1000 pripadnika pokreta smatra ekstremnim desničarima. Pokret do sada nije djelovao centralno, nego je podijeljen u više podgrupacija.
Glavno državno odvjetništvo u Karlsruheu, koje preuzima slučajeve u kojima se radi o ugrozi ustavno-pravnog poretka SR Njemačke, najavilo je objavljivanje novih detalja tijekom dana.