Naime, predstavnici Kršćanske demokratske stranke (CDU) i Liberalne stranke (FDP) objavili su da su postigli dogovor da rad starijih nuklearnih elektrana produlje za daljnjih osam godina, a novijih za četrnaest - što je u prosjeku dvanaest godina dodatno. Iz vladinih krugova navode da će se starijim nuklearkama smatrati one koje su sagrađene do 1980. godine, a novijima one nakon 1980., prenosi Deutsche Welle.
Oporbeni političari upozoravaju na mogućnost burnih reakcija u javnosti
Uz to, energetskim koncernima Eon, RWE, EnBW i Vattenfall nametnut je od 2011. godine novi porez na gorive elemente u visini od 2,3 milijarde eura godišnje, a plaćat će i doprinos za razvoj obnovljivih izvora energije.
Jučerašnji pregovori bili su praćeni žestokim prosvjedima od strane protivnika nuklearne energije, a kritike su se čule i iz političkih krugova. Neki od političara, poput lidera SPD-a Sigmara Gabriela, upozoravaju da bi planovi o produljenju vijeka nuklearki mogli izazvati podjelu društva i nove sukobe, u kojima oporbene stranke nikako ne bi izgubile. Njemački mediji pak procjenjuju da će odluka izazvati burne proteste u zemlji i nesumnjivo podijeliti javnost.
Burno je reagirala i Njemačka udruga za obnovljivu energiju (BEE), koja je koaliciju CDU-a i FDP-a optužila da "nazaduje u pogledu pitanja energije", a dogovor je oštro osudio i Greenpeace. Vlada je ovu odluku donijela da nije u nju uključila parlament, no zadnju će riječ ipak imati Ustavni sud u Karlsruheu, tvrdi Deutsche Welle.