Sudari električnih romobila postaju svakodnevica. Stradali pijani maloljetnik i žena

Ilustracija: Shutterstock

Sinoć oko 23:30 sati došlo je do još jedne prometne nesreće na električnom romobilu kada je 17-godišnjak u mjestu Mihanići u Konavlima zbog neprilagođene brzine izgubio nadzor te udario u betonski zid. Mladić je zadobio teške tjelesne ozljede i zadržan je na liječenju u dubrovačkoj bolnici.

Kako su izvijestili iz Policijske uprave dubrovačko-neretvanske, alkotestom je utvrđeno da je bio pod utjecajem alkohola od 0.98 g/kg u trenutku nesreće.

Dobio kaznu od 390 eura, policija sankcionirala 162 vozača romobila

Zbog počinjenih prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, maloljetniku je izrečena novčana kazna od 390 eura. Također, nadležni ured Hrvatskog zavoda za socijalni rad bit će obaviješten, sukladno procedurama za maloljetne prijestupnike.

Kako navode iz dubrovačke policije, od početka godine sankcionirano je čak 162 vozača električnog romobila.

28-godišnjakinja teže ozlijeđena nakon pada s električnog romobila

Policija je izvijestila kako jučerašnja nesreća u Konavlima nije bila jedina koja je uključivala električni romobil. Naime, 28-godišnjakinja je jučer oko 15:10 sati izazvala prometnu nesreću na području Trsata i zadobila teške ozljede.

Kako navode iz policije, upravljala je električnim romobilom u ulici Put Bože Felkera u jednosmjernoj ulici u zabranjenom smjeru te brzinu kretanja romobila nije prilagodila osobinama i stanju ceste pa je u jednom trenutku izgubila nadzor nad vozilom i pala na lijevi bočni dio s električnim romobilom.

Zbog zadobivenih ozljeda pružena joj je liječnička pomoć u KBC-u Rijeka gdje su joj dijagnosticirane teže tjelesne ozljede.

Prekjučer dijete u Tribunju teže ozlijeđeno nakon sudara s električnim romobilom

U srijedu oko 20:25 sati u Tribunju u Ulici Starine dogodila se još jedna prometna nesreća s električnim romobilom, a u kojoj je dijete zadobilo teške tjelesne ozljede.

Prometna nesreća se dogodila na način da dijete u trenutku prelaska kolnika na mjestu gdje nije obilježen pješački prijelaz, nije se prethodno uvjerilo da to može učiniti na siguran način, pritom desnom stranom tijela udara u prednji dio osobnog prijevoznog sredstva električnog romobila, kojim je upravljalo dijete koje je za vrijeme vožnje koristilo zaštitnu kacigu, uslijed čega djeca padaju na tlo. 

Zbog težine zadobivenih ozljeda, dijete pješak je helikopterom hitne medicinske pomoći prevezeno u KBC Firule gdje su mu konstatirane teške tjelesne ozljede.

U utorak Čehinja ozlijeđena

U utorak smo izvijestili o još jednoj prometnoj nesreći u koju je bio uključen električni romobil.

Tada su dvije osobe dobile lakše ozljede u prometnoj nesreći koju je izazvala vozačica romobila, češka državljanka, kršeći prometne propise.

Nesreća se dogodila u Ulici Katoro u Umagu u utorak navečer, oko 21:20 sati, kad je 18-godišnja češka državljanka, bez kacige, upravljala električnim romobilom na dijelu gdje je prometnim znakom zabranjen promet za sva vozila, osim za turistički vlakić. 

Zbog neprilagođene brzine, vozačica je, kako bi izbjegla nalet na grupu pješaka, u kočenju udarila u dijete slovenskog državljanstva, koje se kretalo dječjim romobilom na guranje u prisustvu roditelja. Nakon sudara, vozačica romobila pala je na stepenice i udarila glavom.

U nesreći su oba sudionika lakše ozlijeđena, a protiv vozačice romobila pokrenut je prekršajni postupak zbog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Alarmantni podaci

Ove je godine broj hospitalizacija djece zbog pada s električnog romobila porastao za čak 285 posto, istaknuli su liječnici i stručnjaci iz područja prometne sigurnosti uputivši apel roditeljima da ne kupuju električne romobile djeci koja ne znaju prometne znakove ni pravila.

Broj hospitalizacija djece zbog ozljeda povezanih s električnim romobilima porastao je za čak 285 posto u usporedbi s prošlom godinom, dok je ukupno trajanje bolničkog liječenja povećano za 143 posto.

Zabrinjavajuće je i pet puta više slučajeva teških ozljeda mozga, uključujući potrese mozga i prijelome kostiju lubanje, rekli su liječnici na konferenciji za novinare održanoj u Klinici za dječje bolesti u Zagrebu.

Poručili su da je nužno hitno reagirati kako bi se spriječilo daljnje ozljeđivanje, a apel su posebno uputili roditeljima.

Gdje se smije, a gdje ne smije voziti električni romobil?

Iz policije dali su više smjernica gdje se smije, a gdje ne smije voziti električni romobil:

  • vozači romobila dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom u smjeru kretanja
  • u slučaju nepostojanja biciklističke staze ili trake mogu se koristiti površine namijenjene pješacima i zone smirenog prometa
  • električni romobili ne smiju se kretati autocestama, brzom cestom i cestama namijenjenim isključivo za promet motornih vozila
  • vozači ne smiju ostavljati romobil bez nadzora na prometnim površinama za kretanje vozila i pješaka, već samo na za to posebno uređenim i označenim mjestima.

Vozači električnih romobila dužni su poštovati i sljedeća pravila:

  • električnim romobilima ne smiju upravljati osobe mlađe od 14 godina,
  • svi vozači obvezni su tijekom vožnje koristiti zaštitnu kacigu. Nema dobnog ograničenja niti iznimke - pravilo vrijedi i za punoljetne i za maloljetne vozače,
  • na romobilu se smije voziti samo jedna osoba,
  • noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti vozači električnih romobila moraju biti označeni reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom odjećom ili drugom reflektirajućom oznakom. Također, noću i danju u uvjetima smanjene vidljivosti, na električnom romobilu mora biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani,
  • najveća dozvoljena brzina kretanja je 25 km/h,
  • zabranjeno je korištenje slušalica u ili na oba uha.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.