NATAŠA SRDOČ iz Adriatic Instituta napisala je za Index komentar u kojemu pojašnjava na koje bi se načine Hrvatska mogla razviti i izaći iz krize. Njen komentar donosimo u cijelosti.
"Kako bi se Hrvatska razvila, njeni građani moraju odbaciti ovisnost o državi i prihvatiti tržišne ekonomske reforme bazirane na vladavini prava i zaštiti vlasništva. Generator ekonomskog rasta je individualac, ne država!
HDZ na tragu socijalizma
HDZ-ov režim devedesetih godina nastavio je s praksom oduzimanja ekonomskih sloboda individualcu. Umjesto da im prepusti ekonomsku moć da sami odluče kako će najbolje koristiti svoje resurse - tako da u potpunosti vrate zaplijenjeno vlasništvo izvornim vlasnicima i prepuste građanima koji plaćaju poreze koristi od transparentnog procesa privatizacije, hrvatski su političari odlučili zaštititi samo svoje interese. Zakon o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine donesen 1996. godine bio je najštetniji upravo za zaštitu privatnog vlasništva hrvatskih građana.
Taj zakon kaže da do kompenzacije dolazi u slučajevima kad povrat imovine nije moguć zbog zaštite stečenih prava ili javnog interesa. Sabor pod kontrolom HDZ-a umanjio je vrijednost privatnog vlasništva koje je trebalo kompenzirati na sramotno malu cifru, koja je dodatno reducirana popratnim procedurama, i isplaćena preko obveznica kroz dva desetljeća.
Kako je država opljačkala građane
"Sloboda se ne može kupiti čak ni zlatom"
Tijekom zadnjih 20 godina hrvatski kriminalni kapitalizam uvelike naliči komunizmu. Hrvatska vlada vođena HDZ-om i SDP-om preferirala je da građani ovise o državi. Država direktno ili preko kompanija u svom vlasništvu zapošljava više od 50 posto hrvatske radne snage.
Benjamin Franklin, jedan od osnivača Sjedinjenih Američkih Država koji se jednom prilikom susreo s Ruđerom Boškovićem iz Dubrovačke Republike, dirljivo je kazao: "Oni koji su se spremni odreći osnovnih sloboda kako bi kupili malo privremene sigurnosti, ne zaslužuju ni slobodu, ni sigurnost".
Izbor je jasan
Hrvatski građani i birači nalaze se na raskrižju, a njihove su opcije jasne:
1. Mogu i dalje ovisiti o državi, biti podčinjeni pod bilo kojom vladom i osuditi sami sebe na niske standarde života i ekonomske poteškoće.
Ili
2. Mogu tražiti jednakost i pravdu pod vladavinom prava, zaštitu vlasničkih prava, nezavisno pravosuđe i veće ekonomske slobode.
Ako Hrvati odaberu prvu opciju, neodrživ model, njihova ekonomija će se urušiti i Hrvatska će završiti kao europski bolesnik. Hrvati moraju inzistirati na punim ekonomskim slobodama kako bi mogli imati političku slobodu.
Prosperitet neće doći iz "državne kase"
Nadam se da će moji hrvatski sunarodnjaci jednog dana razumjeti važnost i dinamiku globalne ekonomije i shvatiti važnost sudjelovanja na kompetitivnom tržištu poslova i kapitala. Hrvati moraju prihvatiti reforme slobodnog tržišta, temeljenog na vladavini prava.
Prosperitet neće doći iz "državne kase" - koja se puni iz džepova nas, građana. Vlada ne može stvoriti nove poslove, osim našim novcem kojeg prije svega generira privatni sektor. Ogromni hrvatski državni aparat zahtjeva velike količine poreznog novca da bi mogao i dalje financirati svoje neefikasne birokrate i učvrstiti kontrolu nad posebnim interesnim skupinama. U osnovi, političke stranke novac koji dobiju od vaših poreznih davanja koriste kako bi kroz povlastice i poticaje kupile glasove u izbornoj sezoni.
Vlada se ne može igrati Djeda Mraza s novcem poreznih obveznika
Korumpirani zakoni, a posebno Zakon o naknadi oduzete imovine, moraju biti zamijenjeni pravednim zakonima koji će interese individualca staviti ispred interesa države i u potpunosti zaštititi privatno vlasništvo. Sva imovina koju su zaplijenili komunisti i njihovi nasljednici odmah mora biti vraćena pravim vlasnicima.
Vlasništvo koje se ne može vratiti, mora se pošteno kompenzirati, nekretninama kojima država raspolaže ili gotovinskom odštetom koja odgovara tržišnim cijenama. Korumpirani privatizacijski poslovi moraju biti podložni reviziji, u državni se proračun moraju vratiti sredstva za koja je Hrvatska oštećena. Taj novac treba biti uložen isključivo u otplatu javnog duga. Hrvatski građani trebali bi zahtijevati zapljenu imovine bivših i sadašnjih političara i njihovih pobočnika koji su prikupili bogatstvo koje ne mogu objasniti. Pravda mora pobijediti!
Vjerujem da se Hrvatska mora okrenuti za 180 stupnjeva. Moramo vladi oduzeti svaku ekonomsku moć, osim one koja joj je potrebna da bi izvršavala svoje legitimne i vitalne funkcije. Ljudi danas shvaćaju da se vlada ne može igrati Djeda Mraza s novcem poreznih obveznika. Hrvati moraju posjedovati privatno vlasništvo i nezavisne resurse da bi bili politički neovisni. U ruke hrvatskih građana treba prepustiti moć koja je potrebna da učini Hrvatsku novim europskim ekonomskim tigrom!"