Foto: Index (Luka Pešun)
NAKON prvog plenuma Tekstilno-tehnološkog fakulteta, održanog prije tjedan dana gdje je jednoglasno izglasano kako trenutni dekanat mora dati ostavku te im je za to dan rok od 5 radnih dana studenti ne miruju već nastavljaju pobunu. Studenti se skupljaju večeras u 19 sati na Fakultetu kako bi raspravili daljnje akcije u borbi za obrazovanje i zakon u akademskoj zajednici.
> Pobuna na Tekstilno-tehnološkom fakultetu: Dekanica zabranila Plenum pa je održan ispred fakulteta
Inicijativa studenata TTF-a naglašava kako je Plenum jasno iznio i jednoglasno izglasao svoje zahtjeve. No, dekanica Sandra Bischof jasno je poručila kako do ostavke neće doći.
Studenti upozoravaju na nezakonitosti
"Također dekanica studentske razloge za pobunu naziva neutemeljenima i neargumentiranima iako su oni dokazani i potvrđeni od strane Sveučilišta u Zagrebu. Plenum je također izglasao kako u slučaju da dekanat sam ne podnese ostavku zatražit će očitovanje Sveučilišta te su tako u petak poslali dopis na rektorat i zatražili rektora Damira Borasa da se očituje po tom pitanju", naglašavaju iz Inicijative studenata TTF-a.
Studenti tvrde kako postoji niz sumnjivih radnji aktualne vlasti za Fakultetu pa tako nabrajaju slučaj bivše vlasnice Internet cafe-a Jasne Marjanović. Riječ je o ugostiteljskom objektu koji je poslovao u sklopu fakulteta da bi dekanica Bischof vrlo upitnim metodama zatvorila objekt, a potom otuđila imovinu u vrijednosti 200 000 kn. Studenti nabrajaju i slučaj neisplaćenih honorara pa je tako pronađen račun tiskare iz listopada 2015. godine koja je tiskala materijale za modno natjecanje Modni ormar. Račun do današnjeg dana nije plaćen iako su sponzori uplatili budžet za tu manifestaciju na račun fakulteta.
Pobuna krenula od oduzimanja indeksa
Podsjetimo, nezadovoljstvo studenata tog Fakulteta počinje u svibnju 2016. godine kada su apsolventima oduzeti indeksi pod izlikom provođenja istraživanja kako bi im se "protuzakonito i bez njihovog znanja upisao pad predmeta na kraju akademske godine".
Na brojna studentska pitanja i žalbe dobivena su jedino usmena objašnjenja kako apsolventske godine nikad nisu postojale te uprava fakulteta tvrdi da nisu imali saznanja da su iste upisivane, tvrde studenti koji do danas nisu dobili pismenu službenu obavijest o promjenama na fakultetu. Veliki dio njih nalazi se u "sivoj zoni" van svih pravilnika i statuta.
Sveučilište svjesno protuzakonitih postupaka
"Studenti ukazuju na kontinuirano kršenje zakona Statuta Sveučilišta u Zagrebu i pravilnika fakulteta tokom cijelog mandata trenutne uprave fakulteta na čelu s dekanicom Sandrom Bischof. Studentima također nije razjašnjeno zašto nakon što su uplatili školarine velikih iznosa one nisu evidentirane u ISVU sustavu već stoji da su subvencionirani iz EU fonda ili oslobođeni plaćanja odlukom visokog učilišta. Ipak najvažnije pitanje koje se pojavljuje u ovoj situaciji jest tko je financirao studente upisane redovno, a protuzakonito?", stoji u pozivu za Plenum u kojem se naglašava da se Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa očitovalo kako nije financiralo te studente čiji broj prelazi 3 stotine pa je tako jasno da su njihova zdravstvena osiguranja i ostale studentske povlastice plaćali direktno porezni obveznici Republike Hrvatske.
Na studenstke žalbe očitovalo se i Sveučilište u Zagrebu s kratkim zaključkom kako su svjesni svih protuzakonitih postupaka uprave fakulteta no smatraju da je to sve za dobrobit studenata.