Jučer je tisuće prosvjednika izašlo na ulice glavnog albanskog grada Tirane u znak prosvjeda protiv vlade. Prosvjednici su pozvali dugogodišnjeg ljevičarskog premijera Edija Ramu da podnese ostavku, izvještava Reuters.
"Dolje diktatura!", uzvikivali su. Policija je ispalila suzavac kako bi rastjerala prosvjednike. Prosvjedi, koje je organizirala desničarska oporba, zahtijevaju zamjenu vladajuće vlade privremenom vladom uoči parlamentarnih izbora sljedeće godine.
Prosvjednici bacali Molotovljeve koktele i palili postere s premijerom
Više od 1000 policajaca bilo je raspoređeno u Tirani uoči prosvjeda. Prosvjednici su bacali Molotovljeve koktele na nekoliko vladinih zgrada, paleći postere s premijerom.
Prvi sukobi izbili su ispred vladine zgrade dok su prosvjednici pokušavali probiti policijski kordon. Prosvjednici su se potom uputili prema prema sjedištu Socijalističke stranke. Ondje su zapalili ulazna vrata i transparent s likom premijera.
Drugi prosvjednici gađali su ministarstvo unutarnjih poslova i autobusni kolodvor. Policija je rekla da je ozlijeđeno deset policajaca.
Lokalni mediji izvijestili su da su neki odvezeni u bolnicu. Policija je pojačala upotrebu suzavca dok su se prosvjednici približavali zgradi parlamenta. Prosvjed je uslijedio nakon godina optužbi za korupciju protiv socijalističkog premijera Rame, uglavnom iz konzervativne oporbe.
"Rama bi trebao odstupiti, trebao bi dati ostavku te otići u zatvor do kraja života", rekao je jedan prosvjednik novinskoj agenciji Reuters.
Rama je na dužnosti od 2013. te je tri puta uzastopno pobijedio na izborima.
Što je još potaknulo nedavne prosvjede?
Demokratska stranka bivšeg premijera Salija Berishe također je prošlog tjedna održala prosvjede u parlamentu nakon što je stranački dužnosnik Ervin Salianji zatvoren zbog lažnog svjedočenja. Stranka kaže da je slučaj politički motiviran.
Demokrati također traže oslobađanje Berishe iz kućnog pritvora. Bivši premijer zatvoren je u svojoj kući od prošle godine pod optužbom za "pasivnu korupciju".
SAD i EU pozvali oporbu na dijalog s vladom
I SAD i EU pozvali su oporbu da se uključi u dijalog s vladom, rekavši da nasilje neće pomoći zemlji da se integrira u blok.
Kasnije ovog mjeseca, Albanija će započeti razgovore s EU o tome kako se zemlja s njom uskladiti u pogledu vladavine prava, funkcioniranja demokratskih institucija i borbe protiv korupcije.
To dolazi nakon odluke Unije 2020. da započne pregovore o punopravnom članstvu s Tiranom.