AMERIČKA svemirska agencija NASA lansirala je prvu letjelicu koja će se zabiti u asteroid, a sve kao vježba obrane Zemlje. Neće ga uništiti, nego mu samo promijeniti putanju. Ako se misija pokaže uspješnom, čovječanstvo bi moglo imati šansu protiv asteroida koji bi mogli prijetiti životu na zemlji.
"Ovaj sudar će dovesti do male promjene putanje asteroida. Trebao bi se jako udaljiti od Zemlje ako bi mu ona bila putu", kazao je šef NASA-e Bill Nelson.
Asteroid u koji će se brzinom od 24.000 km/h zabiti NASA-ina letjelica DART zapravo je satelit koji kruži oko mnogo većeg asteroida. No, ova igra u svemiru, tvrde stručnjaci, ne može završiti kobno za Zemlju.
10.000 otkrivenih opasnih asteroida
Znanstvenici su do sada otkrili oko 10.000 asteroida promjera većeg od 140 metara, potencijalno opasnih, a vjeruju da ih ima još barem toliko koje nisu otkrili.
Prije udara iz sonde veličine frižidera, teške 500 kilograma, trebao bi se osloboditi satelit talijanske svemirske agencije koji će snimati uništenje i njegove posljedice. Zahvaljujući tim snimkama i daljnjim promatranjima utvrdit će se je li letjelica uspjela u svojoj zadaći i pomaknula asteroid za jedan stupanj.
"Ako ne uspije, onda su potrošili 300 milijuna dolara bez potrebe", kazao je popularni hrvatski astronom Ante Radonić u studiju RTL-a:
"Međutim, mislim da su male šanse za neuspjeh. Letjelica ima jedan jedini pravi instrument, to je jedna dobra kamera i tom kamerom će letjelica početi snimati asteroid koji je cilj, mjesec dana prije dolaska. Cilj je da računalo na letjelici, pomoću snimki s kamere, točno odredi položaj asteroida, i to će omogućiti precizno gađanje."
A kad ga pogodi?
"On (asteroid) će doživjeti promjenu brzine od samo pola milimetra u jednoj sekundi. To je neznatna promjena brzine. No u tom trenutku asteroid će biti udaljen pola milijarde kilometara od Zemlje", kazao je.
"To je važna promjena brzine, koliko god mala. Ako ga vi otkrijete nekoliko godina prije nego što pogodi Zemlju, mala promjena brzine učinit će da promaši Zemlju nekoliko godina kasnije. Ali je važno takav asteroid otkriti nekoliko godina ranije", objasnio je.
Što ako se asteroid ne otkrije na vrijeme?
Što se događa kad se asteroid ne otkrije na vrijeme, ilustrirao je primjerom meteorita iz Čeljabinska prije nekoliko godina, koji je došao iz pravca Sunca i nije ga se moglo uočiti, a na tlu, po gradu, počinio je ogromne štete, čak i bez da je direktno pogodio sam grad.
"Nekoliko je opservatorija na svijetu koji prate da li nas što ugrožava. Nema od poznatih objekata nikakve ugroze, ali ne znamo što sve ima tamo okolo gore", ukratko je objasnio kakvo je trenutno stanje asteroidne prijetnje po Zemlju.