NASA upozorava da će dim australskih požara napraviti barem jedan "puni krug" oko cijelog svijeta i vratiti se ponovno na područje iznad Australije.
Znanstvenici iz NASA-e su putem podataka sa satelita analizirali dim i aerosole koji dolaze iz požara u Australiji. Uočili su kako je dim iz požara s kraja prosinca proputovao "pola planeta" i utjecao na kvalitetu zraka u drugim zemljama, piše CNN.
Dim došao do Južne Amerike
"Do 8. siječnja 2020. dim je prešao pola planeta. Došao je do Južne Amerike i iznad tog područja izazvao maglovito nebo te raznobojne zalaske i izlaske Sunca", rekli su iz NASA-e i dodali kako je dim uzrokovao "ozbiljne probleme s kvalitetom zraka" na Novom Zelandu.
"Zbog iznimnih vremenskih uvjeta, visokih temperatura zraka i slabe vlažnosti, došlo je do neobično velikog broja incidenata uzrokovanih pirokumulonimbusima (pyrCbs), odnosno do oluja nastalih uzdizanjem pepela i dima, a koje uzrokuju požare“, rekli su iz NASA-e.
Vatreni oblaci
Pirokumulonimbusi, takozvani vatreni oblaci, podižu dim 16 kilometara visoko u stratosferu, iz koje on može proputovati tisuće kilometara daleko od svog izvora i utjecati na atmosferske uvjete diljem svijeta.
Nicolas Bellouin, klimatolog sa Sveučilišta Reading, rekao je za CNN da nije tako neuobičajeno da čestice požara putuju svijetom, no da je koncentracija onih nastalih u australskim požarima takve prirode da bi mogla utjecati na kakvoću zraka drugdje u svijetu, uključujući u Čileu i Argentini.
Podsjetimo, Australijom već mjesecima haraju razorni požari. Do sada je u njima poginulo najmanje 28 ljudi, a samo u državi Novi Južni Wales uništeno je ili oštećeno više od 3000 domova.