Najvećem projektu u hrvatskom zdravstvu - izgradnji Centra za translacijsku medicinu bolnice Srebrnjak - prijeti propast. Zbog neuspjeha u provedbi projekta, bolnica, odnosno Grad Zagreb, mora vratiti milijun i 100 tisuća eura uplaćenih nepovratnih sredstava. Tko je odgovoran i - ima li lijeka?
"Riječ je o najvećem infrastrukturnom projektu u zdravstvu vrijednom čak 432 milijuna kuna osiguranih iz EU fondova. Izgradnja suvremene bolnice na gotovo 15 000 četvornih metara trajat će 32 mjeseca", istaknuo je u srpnju ove godine danas bivši ravnatelj Dječje bolnice Srebrnjak Boro Nogalo.
No potpisani ugovor ostao je samo slovo na papiru, bolnice ni na vidiku. Iako je ugovor Dječjeg centra za translacijsku medicinu bolnice Srebrnjak potpisan prije više od 6 godina, radovi stoje, gradilište je prazno i sve upućuje na propast projekta vrijednog 60 milijuna eura, javlja HRT.
I nije to sve - zbog toga što projekt nije dovršen, Gradu prijeti vraćanje novca Europskoj uniji. Gradonačelnik proziva bivšu vlast - u 23 mjeseca, kaže, potrošili su 0.01 posto sredstava.
"Taj projekt ipak ima šansu da se realizira, ako ne, onda je naš trošak ono što je sve napravljeno dosad, samo 1 milijun eura, koliko trebamo vratiti, ovako bi bio 60 milijuna eura. Znači ključna stvar je smije li se realizirati projekt u drugoj perspektivi jer nažalost prethodna vlast nije napravila ništa, izgubljeno je vrijeme", poručio je gradonačelnik Tomašević prije nekoliko dana.
Što Nogalo kaže danas?
Dječja bolnica Srebrnjak podnijela je zahtjev za faziranje projekta kako bi se nastavak provedbe osigurao u novom programskom razdoblju fondova EU do 2027. godine.
I dok gradonačelnik čeka odgovor iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, iz Ministarstva ističu:
"Zatražili smo doradu prijedloga, a konačna dokumentacija još uvijek nije dostavljena i odobrena od vlasnika - Grada Zagreba vezano uz nove okolnosti zbog velikih povećanja cijena građenja, te potrebe da se pripremi redizajn projekta kako bi se eventualno mogao ponovno predložiti za financiranje, bolnica navodno nastavlja raditi na pripremi dokumentacije, no ostaje neizvjesno hoće li uspjeti osigurati potrebna sredstva i završiti projekt prema prvotnoj viziji."
Ogorčen, smijenjen, danas umirovljen bivši ravnatelj i voditelj projekta Boro Nogalo poručuje:
"Nama su oduzete bilo kakve ovlasti, i ono što se dogodilo da nam je prije godinu dana zabranjeno sastajanje i to pred odluku o faziranju. Projekt je živ, bolesna djeca zaslužuju da se on realizira. Samo bih želio potaknuti Vladu, Grad Zagreb i bolnicu da konačno nešto počnu raditi."