Screenshot: YouTube
NORVEŠKI otočni zatvor Bastøy na trenutke se doima više kao ljetni kamp nego kao zatvor - zatvorenici se mogu slobodno kretati otokom, koristiti saunu i teniske terene, a mogu se i sunčati te pecati ribu.
Zatvorenici u Bastøyju jedu obroke koje sprema profesionalni chef, a usto rade i normalne poslove. Sve to usprkos činjenici da je u zatvoru smješteno preko 100 osuđenika za ubojstvo i silovanje.
S obzirom da se radi o otoku, zatvor nije okružen ogradom. Šanse da će netko od zatvorenika pokušati pobjeći su minimalne, jer se svi oni koji su uhvaćeni u bijegu prebacuju u neki od zatvora u unutrašnjosti zemlje, koji nude mnogo gore uvjete od Bastøyja.
Iako se na prvi pogled čini kako nešto nije u redu s ovakvim postupanjem spram zatvorenika koji su osuđeni za najteže zločine, statistika kaže kako ovaj pristup itekako ima smisla.
Nevjerojatni rezultati Bastøyja
U Europi se oko 70 posto zatvorenika nakon izdržavanja zatvorske kazne ponovno vraća zločinu, dok je stopa onih koji se vraćaju zločinu nakon kazne u Bastøyju tek 16 posto.
Ipak, kada se u obzir uzme Norveška, Bastøy i nije toliko izniman - stopa onih koji se vraćaju zločinu nakon izdržavanja kazne u Norveškoj kreće se oko 20 posto.
Smatra se kako je tomu tako zbog veoma humanih zatvora u toj zemlji te omogućavanje zatvorenicima da ostanu povezani sa socijalnim službama i organizacijama za vrijeme izdržavanja kazne. Na taj način se izbjegava šok kod zatvorenika prilikom izlaska na slobodu.