STRUČNJACI iz australske Nacionalne znanstvene agencije CSIRO su u morskim dubinama blizu Kokosovih otoka pronašli misteriozno groblje morskih pasa s puno fosiliziranih zuba od kojih su neki stari i više milijuna godina. Znanstvenici su na jednome području na dubini od 5.4 kilometra pronašli više od 750 mineraliziranih zuba niza grabežljivih vrsta.
"To je bilo nevjerojatno. No nije se radilo samo o fosilima. Neki ostaci su bili noviji i pripadali dugonosoj psini i dvjema vrstama koje su srodnici velikoj bijeloj psini", rekla je Dianne Bray iz Instituta Museums Victoria Research.
Kustos za ribe iz Muzeja Zapadne Australije, Glen Moore, kazao je da su nađeni ostaci suvremenih i prastarih vrsta, uključujući neke neposrednog pretka megalodona. Divovska bijela psina (megalodon) je bila tako velika da je mogla progutati cijelu današnju veliku bijelu psinu (carcharodon carcharias).
"Nemam nikakvo očito objašnjenje zašto su svi na ovome ograničenome području"
"Ovaj morski pas evoluirao je u megalodona, koji je bio najveći od svih morskih pasa, ali je izumro prije otprilike 3.5 milijuna godina", rekao je Moore, prenosi Science Alert.
Budući da morski psi imaju kosture od hrskavice, a ne od kostiju, većina njihovih ostataka se raspadne prije nego što se uspije fosilizirati, osim zuba i nešto ljuski. Dakle, ovakvi ostaci su jedini tragovi koje imamo o 450 milijuna godina dugoj povijesti ovih drevnih životinja na Zemlji.
Za sada još nije jasno zašto je na jednome mjestu pronađeno tako puno ostataka koji obuhvaćaju iznimno dugo povijesno razdoblje.
"Nemam nikakvo očito objašnjenje zašto su svi na ovome ograničenome području, osim da se možda radi o niskoj poziciji na dnu oceana", rekao je Moore.