Jedino održivo rješenje izraelsko-palestinskog sukoba je uspostava dviju država, priopćila je vlada nakon što je Francuska najavila priznanje Palestine. Francuski predsjednik Emmanuel Macron jučer je najavio da Pariz u rujnu na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda namjerava priznati palestinsku državu.
Vlada u svom priopćenju nije navela hoće li to učiniti i Hrvatska, nakon što su Palestinu prošle godine priznale Španjolska, Irska, Norveška i Slovenija, a Malta najavila da će im se pridružiti ove godine.
Navodeći da pozorno prati sve relevantne međunarodne inicijative, uključujući i Macronovu najavu o mogućem priznanju Palestine te slične poteze pojedinih europskih država, Banski dvori ističu da je potreba za rješenjem izraelsko-palestinskog sukoba sve hitnija i sveprisutnija tema međunarodnih odnosa.
"Vjerujemo da je jedino održivo rješenje izraelsko-palestinskog sukoba ono koje uključuje uspostavu dviju država – Izraela i Palestine – koje bi postojale jedna uz drugu, u miru, sigurnosti i međusobnom priznanju", priopćili su Banski dvori.
Sada se oglasila i stranka Možemo!. Traže priznavanje Palestine. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
"Pozdravljamo odluku predsjednika Francuske Republike Macrona o priznanju državnosti Palestine i pozivamo predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i Vladu Republike Hrvatske da već na sljedećoj sjednici pripremi Odluku o priznavanju države Palestine i da Hrvatski sabor glasa o toj Odluci odmah po njezinom upućivanju Saboru.
U genocidu kojeg provodi država Izrael, ubijeno je od listopada 2023. gotovo 60 tisuća ljudi, preko 140 tisuća je ranjenih. Pred našim se očima odvija izgladnjivanje civila u pojasu Gaze, zbog bezobzirne i neljudske okrutnosti izraelske vlade, koji zabranjuje dostavu hrane, vode i osnovne humanitarne pomoći.
Zbog toga ovim putem zahtijevamo od Vlade RH da od Izraela hitno zatraži puštanje humanitarne pomoći u Gazu i povratak na sustav distribucije pomoći na agencije UN-a.
Od kad je stranka Možemo! u rujnu 2024. godine, prva u Hrvatskoj uputila Zaključak kojim bi Hrvatski sabor Vladu RH obvezao na donošenje Odluke o priznavanju države Palestine i upućivanje bilateralne humanitarne pomoći državi Palestini, broj ubijenih u Gazi narastao je za gotovo 20 tisuća.
Kada se o Zaključku 20. rujna prošle godine glasalo u Hrvatskom saboru, za prijedlog Zaključka stranke Možemo! glasali su 41 zastupnica i zastupnik, dok je HDZ-ova stranačka većina taj Zaključak odbila. HDZ-ova većina je istog dana odbila i Zaključak kojim bi se provela odluka Međunarodnog suda pravde o nezakonitom naseljavanju i okupaciji palestinskih područja.
Tada je Vlada Republike Hrvatske pala na moralnom ispitu, kad je imala priliku založiti se za očuvanje međunarodnog pravnog poretka, mira i prava na život svakog čovjeka, bez obzira gdje je rođen i gdje se nalazi. Tada je Vlada Republike Hrvatske imala priliku doprinjeti sprječavanju daljnje eskalacije sukoba koji je u međuvremenu postao genocid nad Palestincima.
Isto tako, HDZ-ova je većina tu priliku propustila i ranije, kad je odbila i prijedlog Zaključka kojim se u studenom 2023. od Vlade RH tražilo da poduzme konkretne korake u Europskom vijeću, usmjerene na prekid rata Izraela protiv Palestine.
Iznuđene i protokolarne osude civilnih žrtava u Gazi, kojima sa sebe odgovornost skida Andrej Plenković kao predsjednik Vlade Republike Hrvatske, prazne su riječi suučesnika koji je odlučio biti protiv raskida sporazuma EU s Izraelom, čime se ranije tražilo od Izraela da spriječi umiranje palestinskih žena, djece i muškaraca u Gazi. Njegova osuda civila u Gazi bilo je svako odbijanje Vlade kojoj je na čelu i saborske većine svih inicijativa koje je stranka Možemo! uputila u Hrvatski sabor: od priznanja Palestine, ekonomskih sankcija prema Izraelu do osude ratnih zločinaca u Netanyahuovoj Vladi.
Svojim pristajanjem uz zemlje koje blokiraju sve inicijative za pritisak prema izraelskom premijeru Netanjahuu koji sustavno i namjerno ubija i izgladnjuje Palestince, neprihvatljivo sramoti Republiku Hrvatsku i cijelu našu generaciju.
Što skorijim priznavanjem države Palestine i aktivnim uključivanjem u rješavanje humanitarne katastrofe, spašavanjem palestinskih civila u Gazi od izgladnjivanja na smrt, Republika Hrvatska ima priliku učiniti ono što je ispravno, vratiti se narodima koji se zalažu za mir i pravo svakog čovjeka na život i svrstati se u krug zemalja koje uvijek, bez iznimaka osuđuju ratne zločine i genocidno postupanje."
SDP je također izrazio duboku zabrinutost zbog teške humanitarne krize u Gazi, smatrajući kako je vrijeme da Hrvatski sabor otvori pitanje službenog priznanja Palestine kao neovisne države.
''Takav politički čin bio bi jasan signal da Hrvatska podržava mirovni proces, međunarodno pravo i univerzalnu vrijednost prava naroda na samoodređenje'', ocijenio je SDP, napomenuvši da priznanje Palestine ne znači davanje političkog legitimiteta Hamasu, ''već jasno podrazumijeva priznavanje prava palestinskog naroda na svoju državu u skladu s međunarodnim pravom''.