Deseci tisuća Izraelaca, mnogi iz nacionalističkih skupina, sudjelovali su u godišnjem maršu povodom Dana Jeruzalema kojim se obilježava zauzimanje istočnog dijela grada u ratu 1967. godine. Mahali su izraelskim zastavama i uzvikivali antiarapske slogane.
Okupili su se ispred Damaščanskih, a zatim promarširali do Zapadnog zida kroz muslimansku četvrt, što je čin koji Palestinci doživljavaju kao provokaciju. Palestinske trgovine duž rute povorke bile su zatvorene. Na ulice je izašlo 3000 izraelskih policajaca.
Stigao i kontroverzni ministar
Iz policije su naknadno priopćili da je uhićeno 18 osoba, uključujući pet zbog napada na novinare. Izraelske novine Haaretz, čiji je novinar Nir Hasson bio među napadnutima, izvijestile su da su stotine mladića divljale muslimanskom četvrti prije početka događaja, uzvikujući "Smrt Arapima" te napadajući Palestince i druge ljude.
Ovaj događaj je uvijek bio napet, ali strahovi od nasilja bili su veći ove godine zbog rata u Gazi. Izraelski krajnje desničarski ministar nacionalne sigurnosti, Itamar Ben-Gvir, također je sudjelovao u maršu. Kazao je kako time šalje poruku Hamasu da je "Jeruzalem naš", prenosi BBC.
"Uz Božju pomoć, puna pobjeda je naša", dodao je. U međuvremenu, premijer Benjamin Netanyahu je na posebnom sastanku u čast Dana Jeruzalema izjavio da je Izrael "okružen neprijateljima" kao što je bio prije 57 godina.
Palestinci žele istočni Jeruzalem
"Mislili su nas zadaviti, izbrisati s karte. Ali mi smo prastar narod, narod hrabrih boraca. Ustali smo kao jedan i branili smo se. To činimo i danas protiv Hamasa na jugu, Hezbollaha na sjeveru i Irana na istoku", poručio je.
Hamasov politički vođa, Ismail Hanija, osudio je ono što je nazvao "divljanjem doseljenika" u Jeruzalemu. "Naši ljudi neće stati dok se okupacija ne završi", zakleo se. Jeruzalem, sa svojim muslimanskim, židovskim i kršćanskim svetim mjestima, u središtu je desetljećima starog izraelsko-palestinskog sukoba.
Izrael je 1967. godine okupirao istočni dio grada koji je ranije držao Jordan i efektivno ga anektirao 1980. u potezu koji većina zemalja ne priznaje. Izraelci cijeli Jeruzalem smatraju svojim glavnim gradom, a palestinski žele da istočni Jeruzalem s oko 350.000 Palestinaca bude glavni grad buduće neovisne palestinske države.