Ministarstvo o zatočenim pomorcima u Angoli: Poslali smo četiri diplomatske note

Foto: V.M.

RIJEČKI pomorci D.J. i V.M. su tri mjeseca zatočeni u Angoli. Optuženi su za krađu brodskog goriva na brodu Sutton Tide, a dokazni postupak koji se vodi protiv njih je, u najmanju ruku, čudan. Potvrdili su to iz Sindikata pomoraca Hrvatske ali i sami pomorci.

Pomorci i sindikalisti slažu se u jednom - zatočeni pomorci ostavljeni su na milost i nemilost u zemlji u kojoj su bezakonje i kršenje međunarodnih prava svakodnevica. Žive u hotelu, s još šestoricom časnika drugih nacionalnosti s istog broda i čekaju završetak suđenja u kojem im, ako ih se proglasi krivim, prijeti do šest godina zatvora.

>> ISPOVIJEST ZATOČENIH POMORACA "U Angoli je bezakonje, prijeti nam šest godina zatvora"

>> HRVATSKI POMORCI ZATOČENI U ANGOLI "Molimo pomoć da se vratimo svojim obiteljima"

O tome što je učinjeno za naše pomorce kako bi im se pomoglo u agoniji koju mjesecima prolaze oni i njihove obitelji, oglasilo se i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH koje donosimo u cijelosti.

Poslali su četiri diplomatske note

"Hrvatski državljanin V.M. koji plovi na brodu MV 'Suton Tide', pod zastavom Vanuatu, obratio se e-mailom Veleposlanstvu RH u Portugalskoj Republici 27. ožujka 2017. godine, navodeći da je s hrvatskim državljaninom D. J. i cijelom posadom broda MV 'Suton Tide' raznih nacionalnosti zadržan u angolskoj luci Soyo te da su im oduzete putovnice."

"Veleposlanstvo RH u Lisabonu nakon zaprimanja e-maila stupilo je u kontakt s Veleposlanstvom Republike Angole u Portugalu te im od tada uputilo četiri diplomatske note putem kojih su tražene informacije o predmetnom slučaju. Veleposlanstvo Republike Angole u diplomatskoj noti od 7. lipnja izvješćuje da su dvojica hrvatskih državljana zadržani od 27. ožujka zbog sumnje u krijumčarenje i ilegalnu prodaju goriva te da slučaj vodi Državno odvjetništvo pri odjelu kaznene istrage Soyo", priopćilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH.

Obaviještena i počasna konzulica RH u Angoli

"Veleposlanstvo RH je o slučaju obavijestilo i počasnu konzulicu RH u Angoli, gđu Albino Assis Africano koja je u kontaktu s lokalnim vlastima te joj je obećano da će biti redovito izvještavana o navedenom slučaju. Također, Veleposlanstvo RH je o slučaju obavijestilo i Delegaciju EU u Angoli koje će sukladno svojim mogućnostima pomoći u njegovu rješavanju."

"Veleposlanstvo je u kontaktu i s predstavnicima vlasnika broda, a u praćenje navedenog slučaja uključeni su i odvjetnik hrvatskog državljanina koji se obratio Veleposlanstvu, Stožer za koordinaciju aktivnosti u slučajevima ugroze hrvatskih pomoraca u međunarodnoj plovidbi pri MMPI RH te Sindikat pomoraca RH. Djelovanjem djelatnika Veleposlanstva RH u Portugalu, zajedno s kolegama iz veleposlanstava državljana koji su također zadržani, hrvatskim državljanima i njihovim kolegama vraćene su putovnice", dodaje se u priopćenju ministarstva.

'Pomorci imaju lokalnog odvjetnika i prevoditelja'

"Veleposlanstvo RH u Portugalu 17. svibnja 2017. godine zaprimilo je zamolbu da za osumnjičenike prevede formalni istražni zahtjev koji je datiran na 11. svibnja 2017. godine, a koju je izdalo Državno odvjetništvo Republike Angole, pri Gradskom sudu Soyo, prema kojem će se istražiti mogućnost postojanja kaznenog dijela zlouporabe povjerenja, odnosno kaznenog dijela kvalificiranog krijumčarenja. Hrvatski državljani trenutno se nalaze u 'nadgledanoj slobodi'; ne smiju napustiti teritorij Angole i obvezni su se jednom tjedno javiti nadležnom sudu do zaključenja postupka."

"Veleposlanstvo RH u Lisabonu u stalnom je kontaktu s hrvatskim državljanima, prema kojima se angolske vlasti odnose korektno, a predstavnik brodara i dalje im plaća smještaj i prehranu u hotelu, imaju lokalnog odvjetnika i prevoditelja na hrvatski jezik kao i zdravstvenu skrb. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova putem Veleposlanstva RH u Portugalu i dalje će pružati svu potrebnu konzularnu pomoć hrvatskim državljanima u cilju njihove zaštite i što skorijeg rješavanja njihovog slučaja", zaključuje se u priopćenju Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.