POTPREDSJEDNIK vlade i ministar financija, Zdravko Marić, danas je na RTL-u govorio o prosvjedima u osnovnim i srednjim školama.
Na pitanje očekuju li nas prijevremeni izbori ili će ipak popustiti zahtjevima sindikata, rekao je kako ćemo vidjeti.
"Ja vam tu nisam najbolji sugovornik. Što će biti, to ćemo vidjeti", rekao je.
"Cijelo vrijeme smo dizali plaće i porezno rasterećivali građane"
Prokomentirao je i koja je razlika između povećanja osnovice plaća i povećanja koeficijenta složenosti posla.
"Plaća je umnožak tih dvaju čimbenika. O nekim stvarima se može pregovarati, neke su odluke predmet vlade. Mi smo došli u sferu da razgovaramo o tome da je vlada protiv nekoga. Od prve godine smo krenuli s poreznim rasterećenjem i povećanjem plaća. Mi smo rekli da bi bilo dobro da i tu uredbu treba temeljito redefinirati. Ja govorim samo o onome o čemu možete razgovarati i ono o čemu se ne može", kazao je Marić i dodao:
"Ne trebamo pobjeći od onoga što je do sada učinjeno. Moramo gledati širi kontekst. Prije nekoliko godina javne financije su bile u deficitu i sve to je bio razlog zašto smo plaćali kamatu na kredit od šest posto. Danas plaćamo manje kamate. Cijelo vrijeme smo dizali plaće i porezno rasterećivali građane", tvrdi.
Odgovorio je i zašto je u redu dati Croatia Airlinesu 250 milijuna kuna, a prosvjetnim djelatnicima je puno dati 160?
"I to pitanje je legitimno. Ali, nemojmo zanemariti činjenicu da je proračun MZOS-a u tri godine porastao za tri milijarde kuna. Najveći dijelom je porast plaća. Uvijek se može tako izvlačiti i stavljati na stol", odgovorio je.
I zdravstveni sindikati šalju svoj zahtjev?
RTL pak neslužbeno saznaje i kako će sutra zdravstveni sindikati poslati zahtjev za povećanje koeficijenata.
Ministra su pitali hoće li i oni dobiti odbijenicu kao i prosvjetari.
"Ne samo zdravstveni, doći će i neki drugi. Ali, svako ima neku svoju argumentaciju da je to jako važan sektor. To je u redu. Naša odgovornost je gledati cjelinu", odgovorio je.
Upitan je i zašto ne smanjiti broj ministarstava i tako uštedjeti.
"Činjenica je da je, prema udjelu mase plaće, Hrvatska u gornjoj polovici. Nije Hrvatska toliko loše pozicionirana. Važno je da politika plaća bude trezvena tema", tvrdi Marić.
Na kraju razgovora nije odgovorio hoće li biti novca za prosvjetare.
"Sve će se znati. Ima još dosta stvari koje se trebaju definirati", poručio je.