Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica je na predstavljanju uredbe o koeficijentima za državnu i javne službe odgovarao na pitanja novinara. Upitan za komentar slučaja pjevačice Severine Vučković, Malenica je oštro kritizirao izjave koje je šef Vrhovnog suda Radovan Dobronić jučer dao Indexu.
>> Šef Vrhovnog suda napao Severinu: Popularna je i imućna. Nije mala i nemoćna ženica
"Izjave predsjednika Vrhovnog suda su neprimjerene i osoba koja je čelnik sudbene vlasti u Hrvatskoj ne bi trebala tako komentirati ničiji status ni ulogu u sudskom postupku", rekao je Malenica i dodao: "Mislim da je izjava neprihvatljiva. Činjenica je da postupak traje predugo i to je problem. Čini mi se već devet godina. S te strane bi se trebalo skratiti trajanje i to ćemo kroz ovu reformu napraviti. Sud i sudac u svakom konkretnom predmetu donosi odluku i odgovara za postupak koji vodi."
Na pitanje je li se Radovan Dobronić ogriješio o Etički kodeks, Malenica je rekao: "Trebalo bi analizirati što Etički kodeks u tom dijelu sadržava. Izjava mu je neprimjerena i ulazi u status osobe u sudskom postupku, što nije primjereno."
Podsjetimo, Index je sinoć razgovarao s predsjednikom Vrhovnog suda Radovanom Dobronićem. Zanimalo nas je kako komentira Severinine tvrdnje.
"O ovome ništa ne bi trebalo pisati"
"Nisam vidio nikakvo pismo, nisam previše spreman davati izjave. Proučit ću... Nisam oduševljen ni time što se o tome puno piše jer je to obiteljski spor o povjeravanju djeteta. Ne znam uopće kako je došlo do toga da se toliko piše o takvim stvarima. Ja ne tvrdim ništa, ali govoriti o tom predmetu je osjetljivo. Severina je nacionalna heroina, no ja nisam sklon takvom načinu iznošenja u javnost i nije mi previše drago da se piše o takvim obiteljskim sporovima. O tome se u pravilu ne treba pisati", rekao je Dobronić te nama i drugim medijima preporučio da ne pišemo o slučaju.
Budući da su iznesene ozbiljne optužbe, zanimalo nas je kako tumači konkretnu odluku Vrhovnog suda o ukidanju presude kojom je Severina dobila skrbništvo nad sinom i kako se takvo rješenje suda kojem je na čelu odražava na dječaka koji bi se, po odluci, trebao vratiti ocu. Vrhovni je sud odluku koja dovodi do vraćanja skrbništva isključivo ocu donio zbog proceduralne greške tijekom suđenja jer vještak nije dao iskaz usmeno na raspravi.
"Ja to sad točno ne znam. U načelu, ne treba o tome pisati... Ne bih to komentirao, ni što radi Severina. To je stvar o kojoj nitko ne bi trebao govoriti. Što se tiče vještačenja, to je kristalno jasno, vještak mora dati iskaz usmeno na ročištu. Molim vas kao medij da se jednom promijeni praksa, puno se govorilo i o Goranu Ivaniševiću, a o obiteljskim stvarima ne bi ništa trebalo pisati", smatra Dobronić.
Šef Vrhovnog suda, dakle, smatra da ni Severina o ovome ne bi trebala govoriti javno, niti da bi mediji trebali pisati o slučaju. Što bi onda Severina, koja očito smatra da je učinjena nepravda, a iznosi i optužbe za korupciju, trebala učiniti?
"Može se obratiti predsjedniku suda, može se obratiti meni. Ovaj način na koji se sada o tome govori... Manje-više svaka majka i otac su na te stvari osjetljivi. Ovako se piše jer je to Severina. Nisam tome sklon uopće kad su u pitanju obiteljski sporovi, naročito djeca. Ne znam kako je uopće došlo do toga. Nije mi simpatično da ona kao majka na taj način govori u javnosti, nije mi to simpatično. Treba znatno reducirati pisanje o pitanjima te vrste. Nije osnovano načelno sumnjati u sudske odluke, naročito Vrhovnog suda", kazao je Dobronić.
Greški ima i u rješenju Vrhovnog suda
Upitali smo ga je li i Vrhovni sud učinio pogrešku u svom rješenju. Naime, osim što je u anonimiziranom rješenju Severinu oslovio pogrešnim inicijalima S.K, na što je ukazala sama pjevačica, Index je u rješenju uočio još jedan detalj. O ključnom argumentu za poništenje presude Vrhovni sud sljedeće: "Propisano je, dakle, da vještak redovito nalaz i mišljenje mora dati usmeno na raspravi, a hoće li ih prije rasprave podnijeti i usmeno, ovisi o tome hoće li tako odlučiti sud."
Dobronić nam je potvrdio da se u tom važnom dijelu rješenja nalazi greška.
"To je pogrešno napisano. U drugom dijelu treba pisati 'pismeno', a ne 'usmeno'", rekao je šef Vrhovnog suda.
Na našu opasku da i nije tako neobično da vještaci iskaz iznose samo pismeno kaže: "To je točno, ali većinom u trgovačkom pravu kada se iznosi puno podataka, jer bi to bitno produljilo raspravu. Vještak bi morao biti prisutan na ročištu, to su bitni temelji postupka. To je stvar koja zadire u samu strukturu parničnog postupka, nije puka proceduralna pogreška, nego osigurava ravnopravnost stranaka, da i jedna i druga stranka može ispitati vještaka."
Dodao je da je ovakvu odluku Vrhovni sud donio zbog pogreške splitskog suda, a da su ovakvi obiteljski slučajevi vrlo osjetljivi i da "to onda stranke u ovakvom postupku teško doživljavaju":
"Ovo nije odluka o meritumu, to će se tek utvrđivati", naglasio je Dobronić pa dodao da sudski propust s vještacima "ne treba tretirati kao nebitnu pogrešku".
Potom se vratio na tezu da se o ovom i sličnim slučajevima uopće ne treba javno govoriti.
"Mi ćemo morati napraviti nekakve promjene, morat ćemo vidjeti s HND-om. Slušamo o Goranu Ivaniševiću, Severini, a o tome u pravilu ne smijemo govoriti ništa. O tome se piše ne znam koliko, to nije dobro", rekao je pa dodao da "ni od Severine nije dobro" da toliko istupa u javnost o slučaju koji se tiče skrbništva nad njenim djetetom.
Šef Vrhovnog suda optužuje Severinu da zlorabi svoju poziciju
"Ja bih čak rekao da ona to zlorabi. Bilo je optužbi da je ona prijetila, ovom-onom, ne znam kome. To nalaže na oprez. Budite sigurni da nitko nije specijalno protiv nje. Nitko tu nije a priori protiv, ali o tom-potom. Treba biti oprezniji, ljudi su spremni tvrditi koješta. Zna često drugačije ispasti, istina zna biti neugodna pa neki to ne žele prihvatiti, agresivni su. Ne bi u tom dijelu ništa pisao, na mjestu bilo kojeg medija. Na kraju se utvrdi na sudu, pogreške su moguće, u nekim slučajevima su sistemske", rekao je.
Dodao je da je sistemskih pogreški znalo biti u sudskim postupcima kad je riječ o vještacima iz centara za socijalnu skrb ili psiholozima, o čemu, napominje, govori i izvješće GREVIO-a.
"To se ne događa samo kod Severine, to se sistemski onda događa i drugdje, ne samo Severini", kaže Dobronić.
"Severinu se ne može smatrati malom i nemoćnom ženicom"
Predsjednika Vrhovnog suda još smo zamolili da komentira Severinine optužbe da je moguće riječ o udruženom kriminalu i korupciji budući da je vještak zbog čijeg je iskaza poništena presuda prvo bio za to da se dječak dodijeli Severini pa se želio izuzeti, da bi na kraju bio za to da skrbništvo nad dječakom dobije Milan Popović. U međuvremenu se, napomenula je Severina, dogodio susret vještaka s Gzimom Redžepijem, protiv kojeg se sada vodi sudski postupak po optužnici za kazneno djelo trgovanja utjecajem uvjeravanjem vještaka da ipak preporuči dodjeljivanje skrbništva Popoviću.
"Sve je moguće, samo se ona (Severina, op.a) ne može tu shvaćati malom i nemoćnom ženicom. Ona je vjerojatno najmoćnija u Hrvatskoj, i zato što je jako popularna i zašto što je imućna. Ja bih tu bio jako oprezan", rekao je na kraju Indexu šef Vrhovnog suda Radovan Dobronić.