Mađari nisu kaznili Orbana zbog dodvoravanja Putinu. Nagradili su ga

Foto: EPA

VIKTOR Orban je osvojio svoj četvrti mandat na čelu mađarske vlade s premoćnom pobjedom od čak 53% dobivenih glasova, prema 35% za veliku oporbenu koaliciju koju predvodi Peter Marki-Zay, i procijenjenom dvotrećinskom većinom mjesta u parlamentu. 

"Ostvarili smo pobjedu tako veliku da se vidi čak i s Mjeseca. Obranili smo suverenitet i slobodu Mađarske”, poručio je Orban trijumfalno iz izbornog stožera svoje desno-populističke stranke Fidesz. 

>> Orban premoćno pobijedio

Još prije nekoliko dana se, doduše, činilo da bi Orbanu moglo doći na naplatu višegodišnje šurovanje s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i njegovim režimom, koji se brutalnom agresijom na Ukrajinu do kraja razotkrio kao ne samo autokratski već i kao ratno-zločinački.  

Putin svojom invazijom napravio predizborne probleme saveznicima Orbanu i Vučiću

Putin je možda čekao sa svojom invazijom na Ukrajinu do kraja Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, kao uslugu kineskom predsjedniku Xi Jinpingu, ali zato nije čekao da prođu izbori u Mađarskoj i Srbiji, dvjema europskim zemljama u kojima su mu vlasti poprilično naklonjene.

Stoga se prije jučerašnjih izbora u ove dvije zemlje spekuliralo da bi glasači mogli kazniti vladajuće, zgroženi zvjerstvima ruske vojske u Ukrajini i zgađeni mlakim i neuvjerljivim pokušajem Orbana i Vučića da se ograde od Putina, ali da svejedno ne raskinu veze s Moskvom. No i u Mađarskoj i u Srbiji dogodilo se suprotno

Orban je na velikom predizbornom skupu u Budimpešti u ožujku objašnjavao svojim glasačima da je mađarski interes da ne budu “žrtvovani kao pijun u tuđem ratu” i da se ne nađu “između ukrajinskog nakovnja i ruskog čekića". Njegove fraze neodoljivo su podsjećale na retoriku srpskog predsjednika Aleksandra Vučića, ali i hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića. Svima je zajedničko zagovaranje distanciranja njihovih zemalja od rata i politika nezamjeranja Putinovom režimu, unatoč njegovom istovremenom uništavanju Ukrajine i međunarodnog poretka. 

I dok je Srbija odbila uvesti sankcije Rusiji zbog agresije, Orban je ipak podržao zajedničke sankcije Europske unije i nije na njih uložio veto. U isto je vrijeme, međutim, odbio slati ikakvu vojnu pomoć Ukrajini, pa čak i dozvoliti slanje takve pomoći iz drugih zemalja preko mađarskog teritorija. Odbio je i prekidati uvoz plina i nafte iz Rusije, na koji Mađarska ima prijateljski popust. 

Orbanu su se predviđali najteži izbori dosad, na kraju opet premoćno pobijedio

Mađarska je, treba također naglasiti, primila i nekih 250 tisuća izbjeglica iz Ukrajine. No, iako je Orban odmah na početku deklarativno osudio ruski napad na Ukrajinu, pokušava se držati što dalje moguće od pritiska međunarodne zajednice na Rusiju. Štoviše, koristio je rat kao još jedan predizborni adut uz uobičajene parole protiv imigracije, multikulturalizma i liberalizma optužujući oporbu da želi uvući Mađarsku u rat i poslati u Ukrajinu oružje, ali i vojnike, prenosi Deutsche Welle.

Orbanu su se predviđali najteži izbori dosad i prije izbijanja totalnog rata u Ukrajini jer se razjedinjena mađarska oporba uspjela ujediniti - i ljevica i zeleni i liberali i krajnja desnica koja se donekle reformirala - pod prikladnim imenom Ujedinjeni za Mađarsku. Predizborne ankete u prosincu su oporbi čak davale prednost pred Orbanovim Fideszom. 

Manje od tri tjedna prije izbora oporbena koalicija je tijesno zaostajala za Fideszom, s 33% prema 35% predviđenih glasova. Oporbeni kandidat za premijera, konzervativac Marki-Zay, tvrdio je da je Mađarska zbog Orbanovih bliskih diplomatskih veza s Moskvom iznevjerila obaveze prema zapadnim saveznicima, odnosno da je “zbog sebičnosti i žudnje za moći vođe” izabrala “zaostali Istok umjesto Zapada koji se razvija”. 

Oporba uzalud upozoravala da Mađarima rusko carstvo nikad nije donijelo ništa dobro

"Rusko carstvo nam nikada nije donijelo ničeg dobroga, stotinama godina, a sada je, nažalost, Orban zauzeo tu liniju", dodao je i poručio da sada umjesto Istoka treba izabrati Europu. Kad je Orban odlučio posjetiti Putina u Moskvi početkom veljače, dok je ovaj gomilao svoje snage za invaziju na granici s Ukrajinom, oporba je to nazvala "izdajničkim". Ali mađarski glasači su se opet složili s Orbanom. 

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij, podsjetimo, krajem prošlog mjeseca u virtualnom obraćanju čelnicima zemalja članica EU, otvoreno je prozvao Orbana i zatražio da odluči "na kojoj je strani".

Zelenskij rekao Orbanu da izabere stranu. Orban ga nazvao neprijateljem

"Slušaj, Viktore, znaš li ti što se upravo događa u Mariupolju?" upitao ga je Zelenskij: "Dvoumite se hoćete li uvesti sankcije ili ne? Dvoumite se hoćete li pustiti oružje kroz svoju zemlju ili ne? I dvoumite se hoćete li trgovati s Rusijom ili ne? Nema vremena za oklijevanje. Već je vrijeme da odlučite."

>> Ovi političari su opravdavali i podržavali Putina. Među njima je Milanović

Među brojnim primjerima bliskih veza Orbana i Putina su mađarska odluka o kupnji ruskih nuklearnih reaktora 2017. i dogovor zajedničkih mađarsko-ruskih istraživačkih projekata u svemiru, kao i mađarska kupovina ruskog cjepiva protiv covida-19, Sputnika V, koje nije odobrila Europska agencija za lijekove.

 

Marki-Zay je na prozivku Budimpešte iz Kijeva poentirao da Orbana smatraju "posljednjim saveznikom Putina unutar EU-a i NATO-a". Orban je pak odgovorio da njegova zemlja mora ostati izvan tog rata i da ne može dozvoliti da natovari "troškove rata na leđa mađarskih obitelji" prekidom uvoza ruskih energenata. 

Orban nije sinoć zaboravio ukrajinskog predsjednika u svom pobjedničkom govoru. Ali umjesto da mu, kao stari-novi premijer Mađarske, uputi podršku u obrani zemlje, Orban ga je uvrstio u popis svojih neprijatelja koji su se trudili da on izgubi na izborima, zajedno s briselskim birokratima, međunarodnom ljevicom i Georgeom Sorošem. Izborni trijumf je mađarskom autoritarnom populistu očito omogućio da konačno kaže na kojoj je strani. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.