Kriminalist o pucnjavi u Zagrebu: Više policije na cesti, a manje u kancelarijama

Screenshot: Nova TV

Bivši šef kriminalističke policije Željko Cvrtila komentirao je za Dnevnik Nove TV aktualno stanje na hrvatskim ulicama. Podsjetimo, nepoznati počinitelj je sinoć oko 21:45 na zagrebačkoj Trešnjevci pucao iz vatrenog oružja na 33-godišnjaka, koji nije ozlijeđen.

Napadač je nakon toga pobjegao. Kriminalističko istraživanje je u tijeku. U petak su u Zagrebu ubijene dvije žene - jedna na području Maksimira, druga na Trešnjevci. U jednu ženu su ispaljeni hici iz vatrenog oružja. Cvrtila se osvrnuo na jučerašnju pucnjavu na Trešnjevci.

"Nema pokazatelja da bi se radilo o organiziranom obračunu. Čini mi se više da je riječ o nekakvoj možda svađi oko parkinga ili nekog dobacivanja ili nečeg sličnog, ali istraga bi trebala pokazati prave motive'', osvrnuo se kriminalist za Dnevnik Nove TV.

"Lako je nabaviti ilegalno vatreno oružje. Ne puca ilegalno oružje samo po sebi, nego osoba"

Po pitanju upotrebe vatrenog oružja, Cvrtila kaže da vatrenog oružja očito ima te da ga je dosta lako nabaviti.

"Ne znamo je li se u ovom slučaju radilo o legalnom ili ilegalnom oružju. U 75 posto slučajeva kod ubojstava se koristi ilegalno oružje pa i često kad netko napravi ili namjerava napraviti neko kazneno djelo, ide u potragu za ilegalnim oružjem.

Ne puca ilegalno oružje samo po sebi, nego osoba. Prevenirati se treba prema osobama, nekim suspektnim situacijama. Teško se ubojstva inače mogu prevenirati'', kazao je.

Važnost prevencije

"Policijska statistika za prva dva mjeseca ove godine kaže da je bilo pet ubojstava što je 400 posto više u odnosu na isti period prošle godine i oko 40 posto pokušaja ubojstava više u istom periodu prošle godine", iznio je novinar podatke te upitao Cvrtilu ima li razloga za zabrinutost.

''Kad god se događaju najteža kaznena djela, to ima jak utjecaj na osjećaj sigurnosti javnosti. Relevantan pokazatelj će biti nakon šest mjeseci ili godinu dana. Naravno da policija uspoređuje podatke iz mjeseca u mjesec i prošlih godina i vodi o tome računa. Treba prevenirati stvari'', rekao je Cvrtila.

"Policije treba biti više na cesti, a manje u kancelarijama"

"Neke stvari se mogu prevenirati, posebice obiteljsko nasilje. Tu postoji nekakav dojava, tu se ne bi smjelo dogoditi da kod prijašnjih dojava i intervencija policije i socijalne skrbi bude ubojstava. Teško je to prevenirati, odnosno riješiti samo većim kaznama.

Kad je riječ o prevenciji na javnim prostorima, posebice u jučerašnjem slučaju, može se prevenirati jačom prisutnošću policije, a za to treba više policije na cesti, a manje u kancelarijama", kaže kriminalist za Dnevnik Nove TV.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.