Kom´ generali, kom´ četnici: Zašto Kosor ne bi pozdravljala Gotovinu?

ZAŠTO premijerka Jadranka Kosor ne bi slala pozdrave hrvatskim generalima nepravomoćno osuđenima za ratne zločine u Haagu?

Kad joj to ionako nitko neće uzeti za zlo.

Predsjednik Ivo Josipović, čuvar i zaštitnik sustava, uredno je među uzvanicima u Kninu prešutio njezin pozdrav. Milorad Pupovac osudio ga je načelno, ljevica ga je osudila konkretno, a desnica pak iz čiste zavisti. Ako bi itko u ovoj kampanji trebao slati pozdrave u Haag, onda su to oni.

Uglavnom, Kosor je na proslavi Oluje u Kninu učinila ono što je morala, baš kao što su to kasnije učinili i ostali.

Pupovac najveći Srbin

Recimo, Milorad Pupovac. On možda najbolje razumije kako je to boriti se za titulu najvećeg Hrvata, budući da se već godinama bori za titulu najvećeg Srbina.

Par dana prije proslave Oluje izašao je s priopćenjem u kojem upozorava na opasnu pojavu umanjavanja i zanemarivanja srpskih žrtava, ali ga nije zasmetalo što je baš Jadranka Kosor uputila pozdrave onima koji su zbog tih žrtava nepravomoćno osuđeni.

Odnosno, zasmetalo ga je to, ali samo načelno: "Zabrinjavajuće je i opasno kad se nepravomoćno osuđene za najteže ratne zločine u Oluji pozdravlja, bez obzira iz kojih razloga i u kojem kontekstu". Nije istaknuo bitnu činjenicu: da pozdrave upućuje premijerka u čijoj Vladi njegova stranka sjedi.

Monopolisti na hrvatstvo i srpstvo

Ali sve je to normalno. Pupovac želi pod svaku cijenu biti ekskluzivni zastupnik Srba u Hrvatskoj i imati monopol u zaštiti njihovih prava, pa je onda sasvim prirodno da koalira sa strankom koja je oduvijek smatrala da ima monopol na hrvatstvo.

Nema, dakle, bojazni od nekog sukoba. Srbi brane svoje žrtve, HDZ brani svoje osuđene generale. Pupovac govori o generalima, a Kosor uzvraća o četnicima. Jer je to valjda isto. Ali svatko je dobio svoje. Glasove.

Oporbu smeta tajming

Za Kosor nema bojazni ni od oporbe. Dok Pupovac premijerkin pozdrav osuđuje načelno, oporba ga osuđuje konkretno. SDP, naime, nema problema s tim što je premijerka uputila pozdrav nepravomoćno osuđenima za ratne zločine, već ih smeta što je to učinila tek sada.

"Oni koji su se sjetili Gotovine nakon šest godina, neka se pogledaju u zrcalo", prkosno je izjavio Zoran Milanović, a njegova kolegica Ingrid Antičević upustila se u podužu tiradu. "Gadljivo je sada sjetiti se generala, a znamo da su ih sami isporučivali Haagu", rekla je buduća ministrica pravosuđa.

"Prije nekoliko godina Kosor je govorila da ne bi prepoznala Gotovinu da ga sretne. U međuvremenu nije pitala ni za njegovo zdravlje ni za pomoć. Bi li ga sada prepoznala? HDZ je izgubio svaku busolu. To im je zadnja linija kako misle da mogu prevariti narod".

A zašto Josipović šuti?

A gdje je nestala načelna osuda tog političkog čina? Zagubila se negdje između redaka. Zaključak: u redu je pozdravljati osuđene generale, problem je što ih Kosor nije pozdravljala ranije. 

Jedini onaj tko se u Kukuriku koaliciji ipak sjetio Europske unije, pravne države i Poglavlja 23. bila je Vesna Pusić. Onako usput, tek toliko da se ne zaboravi.

A Ivo Josipović? On već po običaju nije želio kvariti zabavu.

Nije bitno što Jadranka Kosor uopće ne vjeruje u ono što govori (ne samo u ovom slučaju). Što je nije briga za generale, što politizira hrvatske žrtve i ne obazire se na one druge, što koristi obitelji i djecu poginulih branitelja za vlastitu političku promociju, što podilazi desnici iako s njihovim vrijednostima nema nikakvih dodirnih točaka.

HDZ na stazama stare slave

Bitno je samo da se HDZ prije izbora vrati na staze stare slave. A to bi mu moglo i uspjeti jer mu nitko neće stati na put. Upravo zato premijerka Kosor može bez problema jedan dan pozdravljati osuđenike za ratne zločine u Haagu, a drugi dan hvaliti se dovršenim pregovorima s EU. Ruku na srce, tako banalan nije bio ni Ivo Sanader.

Pritom nje poražavajuće što je ona to izjavila. To se od šefice HDZ-a očekuje. Poražavajuće je što nitko na to nije reagirao. Barem ne onako kako se to očekuje od ekskluzivnog zaštitnika Srba, od Ustavom određenog čuvara sustava ili od samoproglašenih promotora pravne države.

Točnije, očekivalo bi se. Ali ne u Hrvatskoj.

Ostale komentare autora pročitajte ovdje

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.