Koliko autu treba da se zagrije do smrtonosnih temperatura?

Foto (nije fotografija događaja u članku): 123rf

SVAKO ljeto diljem svijeta djeca umiru jer ih roditelji ostave zaključane u kipućem automobilu, često zbog toga što nisu svjesni koliko se brzo vozilo zagrije do smrtonosnih temperatura.

Podsjetimo se, u ponedjeljak je preminula četverogodišnja djevojčica koja je u četvrtak ostavljena u Rovinjskom Selu u pregrijanom automobilu, i to više od dva sata na visokim temperaturama. Djevojčica je podlegla posljedicama toplinskog udara i dehidracije zbog kojih su joj bili oštećeni vitalni organi.

U SAD-u godišnje umre 37 djece zbog predugog boravka u vrućim vozilima

No takvi slučajevi se ne događaju samo kod nas. Primjerice, u SAD-u godišnje prosječno umire 37 djece zbog toga što su predugo ostavljena u vrućim automobilima, piše Live Science.

Upravo su iz tog razloga, odnosno zbog toga što roditelji često nisu upućeni u to koliko se brzo zagrijava automobil, znanstvenici u istraživanju Evaluating the impact of solar radiation on pediatric heat balance within enclosed, hot vehicles proučavali koliko prosječno treba različitim tipovima automobila da se pregriju tijekom vrućih ljetnih dana.

Otkrili su kako se vozila neočekivano brzo zagrijavaju kada su parkirana izvan zaštite sjene. Temperatura unutar automobila parkiranog na suncu za vrijeme dnevnih temperatura od 35 stupnjeva Celzijevih se unutar jednog sata popne na zabrinjavajućih 47 stupnjeva.

Temperatura volana je tada još viša, zna biti oko 53 stupnja Celzijevih, a toplina sjedala u prosjeku doseže 51 stupanj.

Automobili parkirani u sjeni prolaze mnogo bolje, no i u njima ubrzo postane skoro pa nepodnošljivo. Nakon 1 sata unutarnja temperatura automobila doseže oko 38 stupnjeva Celzijevih, volan oko 42 stupnja, a sjedala u prosjeku oko 41 stupanj.

Djeca u užarenim automobilima

Bilo tko tko ostane unutar pregrijanog automobila izložen je riziku od toplinskog udara, koji može biti smrtonosan.

Teško je predvidjeti koliko je potrebno prosječnom čovjeku da doživi toplinski udar; na to utječu mnogi čimbenici poput dobi, težine osobe, ali i njeno sveukupno zdravstveno stanje.

No djeca većinom dožive toplinski udar kada njihova tjelesna temperatura tijekom duljeg vremenskog razdoblja prelazi 40 stupnjeva. Kada bi se dvogodišnje dijete tijekom vrućeg ljetnog dana ostavilo u vozilu parkiranom na suncu, najvjerojatnije bi doživjelo toplinski udar za sat vremena, a kada bi automobil bio u sjeni, onda za dva sata.

"Nadamo se da će ovo istraživanje pomoći pri prevenciji toplinskog udara kod djece“, rekla je biometeorologinja i voditeljica istraživanja, Jennifer Vanos, sa Sveučilišta California.

Vanos je dodala kako se hipertermija (stanje povišene tjelesne temperature) i toplinski udari događaju diljem svijeta te uzrokuju ozljede unutarnjih organa i mozga.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.