Kineske vlasti izdaju europskim kompanijama više dozvola za izvoz minerala, objavila je danas trgovinska komora Europske unije u Pekingu, ustvrdivši da primjećuje "određeno poboljšanje" u postroženom postupku kontrole isporuka.
Kina je očito dala prioritet najhitnijim slučajevima "kako bi izbjegla veliku krizu", rekli su u komori.
Početkom travnja Peking je proširio ograničenja izvoza na minerale koji sadrže disprozij, gadolinij, lutecij, samarij, skandij, terbij i itrij, te na skupinu magneta, a odluka je stupila na snagu sredinom ovoga tjedna.
Ograničenje je poremetilo opskrbne lance ključne za proizvođače automobila i zrakoplovne opreme, ali i za sektore poluvodiča i vojne opreme širom svijeta, primjećuje Reuters.
Od početka travnja europski dobavljači automobilskog sektora podnijeli su Pekingu stotine zahtjeva za izdavanjem izvoznih dozvola, a do sada odobrena je samo četvrtina, upozorila je u srijedu udruga CLEPA.
Neki su zahtjevi odbijeni uz obrazloženja koja su u velikoj mjeri bila proceduralne prirode, dodali su.
"Čini se da se procedura razlikuje od pokrajine do pokrajine, a u nekoliko slučajeva (vlasti) su zatražile osjetljive informacije o intelektualnom vlasništvu", navela je udruga.
Nekoliko dobavljača obustavilo je u međuvremenu proizvodnju, istaknula je udruga, ne navodeći njihova imena.
Tvrtke sa sjedištem izvan Kine moraju proći kroz složen proces kako bi mogle izvesti sirovine.
"Naši članovi još muku muče s postupkom pribavljanja izvoznih dozvola, kako zbog vremena koje je potrebno za njihovo izdavanje tako i zbog nedostatka transparentnosti, i to sada negativno utječe na proizvodne linije u Europi i u drugim zemljama", rekao je predsjednik komore EU-a u Pekingu Jens Eskelund.
"U redovitom smo kontaktu s kineskim vlastima kako bismo riješili to pitanje i sada sastavljamo preporuke za koje vjerujemo da bi mogle ukloniti nestabilnost koja šteti mnogim tvrtkama. To bi bilo u interesu i EU-a i Kine", poručio je šef komore.
Kina je daleko najveći proizvođač tehnoloških minerala u svijetu, s udjelom u proizvodnji od čak 90 posto.