U PRVOM krugu prošlih predsjedničkih izbora, 2019. godine, bivši sudac Trgovačkog suda Mislav Kolakušić imao je malo više od 110 tisuća glasova, što je tada ocijenjeno kao fijasko. Danas, pet godina kasnije, Kolakušić nije uspio skupiti manje od 10 posto tog broja od svojih pristaša, kako bi skupio dovoljno potpisa da bi se uopće kandidirao za predsjedničke izbore.
>> VIDEO Kolakušić nije skupio dovoljno potpisa
"Na žalost, moram vas izvijestiti da nismo ovaj put uspjeli skupiti dovoljan broj potpisa, ali to ne znači da smo izgubili do kraja", objavio je sinoć Kolakušić. Nedostatak 10 tisuća potpisa potrebnih za kandidaturu u potpunoj je suprotnosti sa slikom koju je Kolakušić mjesecima prije prezentirao javnosti.
Suludi javni nastupi
Naime, Kolakušić već mjesecima putem društvenih mreža pokazuje pune dvorane svojih pristaša na osnivačkim skupštinama podružnica njegove nedavno osnovane stranke Pravo i Pravda širom Hrvatske. No čini se da su ili nestali ili ih možda nije ni bilo. Kako je, dakle, propala najveća prevara hrvatske politike?
Kolakušića je šira hrvatska javnost upoznala kao suca Trgovačkog suda, koji se istaknuo kritiziranjem predstečajnih nagodbi u režiji tadašnjeg ministra financija Slavka Linića. U svojim je tadašnjim javnim nastupima pokazao ne samo pravno znanje već i hrabrost da se suprotstavi vlasti.
No, kada je izašao iz pravnog okvira te najavio ulazak u politički ring, sve se više kompromitirao bizarnim javnim istupima. Prvi izlazak na izbore, i to za Europski parlament 2019. godine, bio je velik uspjeh. Sa svojom Nezavisnom listom imao je četvrti rezultat na tim izborima s više od 80 tisuća glasova, što mu je bilo dovoljno za jedan mandat u Bruxellesu.
Najveći luzer Bruxellesa
Opijen uspjehom najavio je kako će u Europskom parlamentu ostati samo do veljače 2020. godine jer tada postaje predsjednik RH. U toj predsjedničkoj kampanji Kolakušić je zagovarao diktatorske ideje. Sve one koji ne glasaju za njega proglasio je jednostavno glupanima.
Nakon što je ostvario četvrti rezultat u prvom krugu tih izbora Kolakušić je uvrijeđeno rekao kako nema smisla sudjelovati na skorim parlamentarnim izborima. Pod izlikom da u Bruxellesu može neusporedivo više doprinijeti u borbi i "razotkrivanju globalizma", Kolakušić se odlučio javno djelovati kao zastupnik u Europskom parlamentu.
Politico je Kolakušića i eurozastupnika Ivana Vilibora Sinčića ubrzo proglasio najvećim luzerima Europarlamenta, a Kolakušić se s vremenom profilirao kao jedan od žešćih antivaksera i širitelja teorija zavjera o koronavirusu. U Bruxellesu se povezao sa Sinčićem te su sve češći postali i njihovi zajednički nastupi.
Koronavirus je prehlada
"Koronavirus je prehlada, ne znam nikoga tko je obolio", bila je jedna od Kolakušićevih izjava. Okupljajući istomišljenike i političke luzere, u veljači ove godine osnovao je populističku stranku Pravo i Pravda.
U programskim smjernicama naglašeno je kako ova stranka nikada neće "dopustiti teror kakvom su bili izloženi građani tijekom pandemije covida-19", radit će na osnivanju "Antikorupcijske agencije", zalagati se za veći proračun za obranu i modernizaciju oružanih snaga...
U startu su očekivali najmanje 10 posto podrške birača na parlamentarnim te na izborima za Europski parlament. Osnivačka skupština održana je u prepunoj kongresnoj dvorani Zagrebačkog velesajma i Kolakušić se trudio raditi na prezentaciji sebe kao političara koji okuplja šire narodne mase.
Obračun s medijima
Kolakušić je kao populist često kritizirao mainstream medije. On je u Europskom parlamentu rekao da je "za povratak normalnim ljudskim vrijednostima nužno da se CNN, Reuters, Associated Press, Deutsche Welle i slični medijski fanatici i talibani proglase terorističkim organizacijama". Više puta kritizirao je i Index, tvrdeći da je on "jedini lijek protiv štakora s Indexa".
Kolakušić je sebe vidio i kao vođu desnog centra, pa je tijekom predizborne kampanje pozivao sve "suverenističke" stranke da izađu na izbore u jednom bloku. Na taj poziv odazvao se jedino Domovinski pokret.
Domovinski pokret u Kolakušiću vidio lajkove
"Imao je najviše lajkova, daleko više od svih hrvatskih političara", rekao je Mario Radić, tadašnji zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta, o svom koalicijskom partneru Kolakušiću. Zahvaljujući "lajkovima", Kolakušić je bio prvi na koalicijskoj listi u prvoj izbornoj jedinici.
Kolakušić je na tim izborima osvojio 8364 preferencijalna glasa, a sama lista imala je 21.439 glasova odnosno 9.29 posto glasova, što je bilo dovoljno za jedan saborski mandat koji je pripao Kolakušiću. Razočaran u rezultate izbora, odmah je najavio kako ne želi pomagati HDZ-u da osvoji vlast te se distancirao od Domovinskog pokreta.
Kolakušić je ubrzo zatražio od sabora da mu se mandat stavi u mirovanje, a nakon što mu je odgovoreno da to ne može učiniti a da ne izgubi mjesto u Europskom parlamentu, odlučio se na ostavku na dužnost saborskog zastupnika. Želio je u Bruxelles gdje osnovna plaća eurozastupnika iznosi oko 10 tisuća eura bruto mjesečno, odnosno 7853.89 eura neto plus razni dodaci.
Novac kao glavni motiv
Da je upravo europska plaća glavni Kolakušićev motiv da podnese ostavku na saborski mandat i ostane u Europskom parlamentu potvrđuje i statistika, koja pobija Kolakušićevo objašnjenje da će "daleko više doprinijeti u borbi i razotkrivanju globalizma" s obzirom na to da je Kolakušić, uz Ladislava Ilčića, bio najljeniji među našim europarlamentarcima.
No na tim izborima za Bruxelles uslijedio je potop, a svjedočili smo showu pred kamerama u režiji Kolakušića u izbornoj noći. "Dragi građani, pa jeste vi normalni? Ja vas moram pitat. Jeste vi normalni?", pitao se Kolakušić pred kamerama.
"Građani će postati kakvu su sramotu napravili, sram ih bilo"
U jednom trenutku dosta hektičnog obraćanja uzeo je supruginu ruku i povikao: "Ja vam želim predstaviti prvu damu, a to je Lidija Kolakušić. Pobijedit ćemo na predsjedničkim izborima! Nećete nas se riješit! Građani Hrvatske će postati svjesni kakvu su sramotu napravili, sram ih bilo", rekao je te noći Kolakušić.
>> Ludo obraćanje bijesnog Kolakušića: Jeste vi normalni?! Predstavljam vam prvu damu
Nakon neuspjeha na izborima za Europski parlament Kolakušić se htio vratiti u sabor. No Mandatno-imunitetno povjerenstvo odbilo je taj zahtjev podsjetivši da je Kolakušić podnio ostavku i nakon što ju je sabor prihvatio, učinak ostavke je neopoziv i konačan. Kolakušić je nakon te odluke rekao da mu je HDZ ukrao saborski mandat te najavio nastavak borbe za povratak u sabor žalbom Ustavnom sudu.
Kako je rekao, nije skupio dovoljno potpisa. Kolakušić danas nije u saboru, nije ni u Bruxellesu, a ne može biti ni predsjednik.