Ovca Dolly, rođena 5. srpnja 1996., bila je prvi sisavac uspješno kloniran iz odrasle stanice, što je označilo prekretnicu u znanosti i biotehnologiji. Njezino stvaranje izazvalo je svjetsku pažnju, ali i brojne etičke rasprave o kloniranju i njegovim implikacijama. Dolly je postala simbol znanstvenog napretka, a njezina priča i dalje fascinira javnost.
Dolly je stvorena tehnikom poznatom kao prijenos jezgre somatske stanice. Znanstvenici u Institutu Roslin u Edinburghu, predvođeni Ianom Wilmutom i Keithom Campbellom, uzeli su jezgru iz stanice mliječne žlijezde odrasle ovce pasmine Finn Dorset i prenijeli je u jajnu stanicu kojoj je uklonjena vlastita jezgra. Jajna stanica je zatim implantirana u surogat majku, što je rezultiralo rođenjem Dolly. Ovaj proces dokazao je da se diferencirane stanice odraslog organizma mogu reprogramirati za stvaranje cjelovitog organizma.
Dollyno kloniranje pokazalo je da je moguće stvoriti genetski identičan primjerak odraslog sisavca, što je ranije smatrano nemogućim. Ovaj proboj otvorio je vrata istraživanjima u regenerativnoj medicini, genetskim terapijama i očuvanju ugroženih vrsta. Također je potaknuo razvoj tehnologija za stvaranje matičnih stanica, što ima potencijal za liječenje raznih bolesti.
Dolly je živjela šest i pol godina, od 1996. do 2003. Bila je zdrava većinu svog života, ali je razvila artritis u relativno mladoj dobi, što je izazvalo zabrinutost o mogućim zdravstvenim posljedicama kloniranja. Godine 2003. dijagnosticiran joj je tumor pluća povezan s virusom, što je dovelo do njezine eutanazije 14. veljače 2003. Njezin životni vijek bio je kraći od prosječnog za ovce, što je potaknulo daljnja istraživanja o dugoročnim učincima kloniranja.
Dollyno rođenje izazvalo je intenzivne rasprave o etici kloniranja. Mnogi su se pitali može li se slična tehnologija primijeniti na ljude, što je izazvalo zabrinutost o gubitku individualnosti, zloupotrebi tehnologije i mogućim zdravstvenim rizicima. Brojne zemlje uvele su zakone koji reguliraju ili zabranjuju kloniranje ljudi, dok je kloniranje životinja i dalje predmet istraživanja.
Dolly je ostavila trajan utjecaj na znanost i društvo. Njezino tijelo izloženo je u Nacionalnom muzeju Škotske, gdje služi kao podsjetnik na ovaj povijesni trenutak. Tehnologija korištena za njezino stvaranje i dalje se razvija, pridonoseći napretku u medicini i biotehnologiji. Iako je bila samo jedna ovca, Dolly je postala ikona znanstvenog otkrića i simbol pitanja o granicama ljudske sposobnosti.