U posljednjih desetak godina Apple je postao jedna od najvećih, najbogatijih i najuspješnijih kompanija na svijetu. Dijelom je to i zbog ovladavanja globalnim manufakturnim procesom. Apple, kao i desetci drugih američkih kompanija postigli su zavidan stupanj inovativnosti.
Međutim radni uvjeti u tvornicama u kojim se sastavljaju iPhoneovi i iPadovi su stravični. Toliko strašni da se u tome slažu sami zaposlenici, borci za radna prava i dokumenti koje izdaju same kompanije. Česti problem su nesigurni radni uvjeti zbog kojih dolazi do eksplozija. Zbog nezadovoljstva često dolazi i do samoubojstava radnika.
Očajni radni uvjeti dokumentirani su i u tvornicama u Della, Hewlett-Packarda, I.B.M.-a, Lenova, Motorole, Nokije, Sonyja, Toshibe i drugih...
Radnici rade i po 7 dana tjedno, a žive u pretrpanim sobičcima unutar tvornica. Neki radnici rade stojeći na nogama dok im one ne oteknu i dok ne izgube ravnotežu. Učestala pojava o kojoj je i Index već pisao je dječji rad u tim tvornicama. Veliki je problem i nepropisno odlaganje opasnog otpada kao i falsificiranje dokumenata o tome.
O strašnim uvjetima svjedoči i slučaj od prije dvije godine kad se 137 ljudi otrovalo kemikalijom kojom su morali čistiti ekrane iPhonea. Samo četiri mjeseca nakon toga u eksploziji u tvornici u Chengduu 4 radnika su poginula, dok ih je 77 ranjeno. Neposredno prije eksplozije, Apple je bio upozoren na ekstremno opasne uvjete rada u toj tvornici, podsjeća NY Times.
Natpisi na zidovima upozoravaju 120 000 radnika: "Daj sve od sebe na poslu danas, ili daj sve od sebe da sutra pronađeš novi posao".