Povjesničar Tvrtko Jakovina komentirao je na HRT-u stanje u Siriji. Kaže da je sirijska priča od početka slojevita te da je neizvjesno kada će Sirija postati funkcionalna država.
"Kad pogledamo sve što se događa na području geografske Sirije koja obuhvaća područja uz Jordan i dijelove Turske, moglo se pretpostaviti da će se neki davno započeti sukobi koji nisu raspleteni - razbuktati. Drugo je pitanje, je li se moglo pretpostaviti da će se Asadov režim koji je ipak pokazao određenu čvrstinu - urušiti tako brzo i bez otpora", rekao je na HRT-u Jakovina.
"Turci će vjerojatno ostati, pitanje je hoće li Rusi brzo otići"
"Sad imamo dominaciju jedne skupine koja je očito bila podržana iz Turske. Koja je gledala što se događa s Kurdima i koja je računala da je ogroman pritisak izbjeglica Turskoj postao teret. Tako je došlo do mobilizacije skupine na čelu s Abu Mohamed al-Golanijem - koja je jednostavno promarširala do Damaska", kaže je Jakovina.
Dodao je kako će na području Sirije Turci vjerojatno ostati, a pitanje je hoće li Rusi tako brzo otići. Svoj je prostor proširila i izraelska vojska, a postoje i dijelovi Sirije u kojima su američke snage. To su četiri strane sile koje nalaze na sirijskom prostoru - uz sav mozaik naroda koji imaju različite interese.
"Pobjednička skupina potekla je od terorističke organizacije najgoreg tipa"
"S jedne strane je bilo 3 posto Druza koji su bili hladniji prema Arapima i skloniji Izraelu, zatim Kurde koji se bore za svoju državu, a imate i sukob između šijitskih i sunitskih skupina. Čini se da su oni trenutno u miru. Međutim pobjednička skupina potekla je od terorističke organizacije najgorega tipa", rekao je Jakovina i nastavio:
"Koliko god Golani danas sebe predstavlja rebrendiranim i sa drugačijim odijelom - to je mladić koji je iz ugledne obitelji koji je bio spreman danima putovati da bi se u Bagdadu borio protiv Amerikanaca, a onda se nakon pet godina 'preodgoja' u američkom zatvoru - nastavio boriti u Siriji kao šef islamističke sekte koju je tamo osnovao", kazao je Jakovina.
Smatra da će se u tako podijeljenoj zemlji teško uspostaviti normalna vlast. Dodaje da pad sirijskog režima nije rezultat samo zamora materijala, ekonomske krize, nego i odustajanja Asadovih sponzora i događaja unutar Asadove kuće.
"Male su šanse da je građanski rat u Siriji završio"
"Sirijski režim, očito je imao određeni stupanj legitimiteta ili su ga neki smatrali dovoljno čvrstim da bi ih Bašar mogao zaštititi. Ali se to raspalo nakon 14 godina i Bašar je svojim odlaskom završio ovu fazu građanskog rata", tvrdi Jakovina.
Smatra kako su sa svim okupacijskim snagama koje će biti u svojim zonama interesa, na granicama Sirije, s potpuno raspalim Libanonom i kaosom u Palestini i nejasnom situacijom diljem Arapskog svijeta - male šanse da je građanski rat u Siriji završio.
"Teško je da će Sirija sada isplivati s onima koji su do jučer bili spremni ići boriti se u druge zemlje protiv Zapada i Amerikanaca. Konačno, takve su bile i poruke. Te poruke možda nisu govorile o ubijanju drugih Sirijaca iz manjina - ali su govorile o božanskom daru koji je došao pobjedom Islama i odbijanjem uzurpatora", zaključio je Jakovina.