Italija prkosi Bruxellesu: Odbija smanjiti proračun

Foto: EPA

ITALIJA je poručila Europskoj komisiji (EK) da pod njezinim pritiskom neće smanjiti svoj ekspanzivni državni proračun za 2019., čime prkosi Bruxellesu koji bi je u konačnici mogao kazniti financijskim sankcijama.

Dan pošto je Europska komisija odbacila prijedlog talijanskog proračuna za 2019. i otvorila put pokretanju  postupka protiv Rima zbog prekomjernog javnog duga, populistička vlada poručila je da neće popustiti.

"Nećemo učiniti korak unatrag", rekao je vicepremijer Matteo Salvini i objasnio: "Mi ne trošimo novac bez veze. Zamisao (proračuna) je poticati rast Italije."

Salvini je čelnik Lige, krajnje desne stranke koja je u lipnju sastavila vladu s populističkim Pokretom 5 zvijezda (M5S), jednako odlučnim braniti predloženi ekspanzivni proračun.

"Isključujem mjere smanjenja potrošnje prije izbora za Europski parlament (u svibnju)", rekao je u četvrtak u parlamentu i čelnik M5S-a Luigi Di Maio.

Poticanje rasta i smanjivanje javnog duga

Rim tvrdi da će predloženi proračun zapravo poticati gospodarski rast i smanjiti javni dug od 2,3 bilijuna eura. Procjenjuje se da će javni dug Italije u sljedeće dvije godine iznositi oko 131 posto BDP-a.

Komisija tvrdi da Italija mora rasteretiti proračun u skladu s propisima eurozone u kojoj je talijanski dug drugi najveći nakon Grčke.

Ulagači su zabrinuti zbog sukoba Rima i Bruxellesa koji optužuje Rim da krši stroža fiskalna pravila koja je Bruxelles uveo nakon dužničke krize radi zaštite eurozone. Taj sukob već je podigao troškove talijanskog zaduživanja, ali u četvrtak nakon pokretanja postupka za prekomjerni deficit prinosi na obveznice su pali. Reuters piše kako to pokazuje da ulagači biraju pomirbu, a ne sukobe.

Di Maio smatra da ima prostora za dijalog s EK-om, a povjerenik EK za ekonomiju Pierre Moscovici vjeruje da će se postići dogovor.

Ublažavanje retorike

I talijanski premijer Giuseppe Conte, koji se treba u subotu sastati u Bruxellesu s predsjednikom EK Jean-Claudeom Junckerom, rekao je da Rim neće popustiti, nego će braniti svoje fiskalne interese.

Conte je ipak pozvao obje strane da ublaže retoriku i tako potaknu povjerenje ulagača.

Ako se spor ne bi riješio, Bruxelles bi u konačnici mogao Italiji nametnuti financijske sankcije u iznosu od 0,2 posto njezina BDP-a, što je oko 3,4 milijarde eura.

Prosječno svaki Talijan duguje oko 37.000 eura, a servisiranje toga duga svakog stanovnika košta tisuću eura godišnje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.