U SKLOPU Europskog tjedna testiranja na HIV sljedeći tjedan, od 22. do 26. studenoga, Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) provodit će besplatno i anonimno testiranje brzim testovima u Zagrebu, najavili su iz HZJZ-a.
Testiranje se provodi u sklopu projekta "Živjeti zdravo", a bit će dostupno na adresi Rockefellerova 12 od 15 do 19 sati.
Europski tjedan testiranja na HIV svake godine obilježava se krajem studenog, ususret Svjetskom danu borbe protiv AIDS-a, koji je 1. prosinca.
Tijekom tog tjedna europske zemlje pozivaju se da svojim aktivnostima doprinesu informiranju građana o važnosti testiranja, ranog otkrivanja infekcije HIV-a te pravovremenog liječenja, navode iz HZJZ-a.
Pouzdanost testa 99.8 posto
Europski tjedan testiranja na HIV kod nas će se obilježiti pod sloganom "Nema maženja bez paženja", a brzim testom korisnici će svoj HIV status moći saznati za svega nekoliko minuta. Pouzdanost brzog testa za otkrivanje HIV infekcije koji se koristi u Savjetovalištu za promicanje spolnog zdravlja HZJZ-a je 99.8 posto.
Postupak testiranja započinje kratkim razgovorom sa savjetnikom, a zatim se pristupa brzom testu. Brzi test se provodi uzimanjem nekoliko kapljica krvi iz prsta te je već kroz nekoliko minuta poznat HIV status osobe koja se testira.
U slučaju pozitivnog testa na licu mjesta se pruža prva psihološka pomoć te se osobu upućuje na daljnju obradu i liječenje u Kliniku za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, navode iz HZJZ-a.
Što se ranije otkrije infekcija HIV-om, to je liječenje uspješnije
Podsjećaju da je HIV virus humane imunodeficijencije koji napada obrambeni sustav organizma, a razdoblje bez simptoma bolesti može potrajati i do 10 godina. Osobe koje su zaražene virusom HIV-a, a nemaju simptome, virus mogu prenijeti na druge osobe.
Pojava simptoma znači razvoj bolesti, odnosno sindroma stečenog nedostatka imuniteta (AIDS), što uključuje umor, noćno znojenje, smanjenje tjelesne mase, promjene na koži i sluznicama, povećanje limfnih čvorova, proljev, kašalj i veću mogućnost obolijevanja od drugih bolesti.
Bolest se ne može izliječiti, ali se napredovanje bolesti i pogoršanje simptoma može spriječiti antiretrovirusnim lijekovima. Što se ranije otkrije infekcija HIV-om, to je liječenje uspješnije, ističu iz HZJZ-a.