Hrvatska se u drugom tromjesečju svrstala u skupinu zemalja EU s najsnažnijim rastom nominalnih troškova rada po satu, znatno većim od europskog prosjeka, pokazali su danas podaci europskog statističkog ureda.
Kalendarski prilagođeni nominalni troškovi rada po satu u eurozoni porasli su u drugom tromjesečju za 4.5 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, nakon 5.2-postotnog skoka na početku godine.
U 27-članoj EU uvećani su za pet posto, nakon 5.4-postotnog rasta od siječnja do ožujka. Stope rasta na oba područja najviše su otkada je Eurostat počeo objavljivati podatke prije nešto više od 20 godina.
Troškovi plaća u eurozoni porasli su u drugom tromjesečju za 4.6 posto, a troškovi doprinosa za četiri posto. U EU uvećani su za 5.1 odnosno za 4.4 posto.
Najviše su na oba područja u drugom tromjesečju porasli nominalni troškovi rada po satu u uslužnom sektoru, za 4.8 posto u eurozoni i za 5.2 posto u EU.
Hrvatska uz Sloveniju
Među zemljama EU najviše su u drugom tromjesečju porasli nominalni troškovi rada po satu u Mađarskoj, za 17.3 posto.
Slijedi Hrvatska s 14.5-postotnim rastom kalendarski prilagođenih nominalnih troškova rada po satu u drugom tromjesečju u odnosu na isto lanjsko razdoblje, najsnažnijim od ulaska u EU sredinom 2013. Na početku godine porasli su 11.4 posto.
Najsnažnije su od travnja do lipnja porasli troškovi rada u građevinskom sektoru, nešto više od 20 posto. U uslužnom sektoru uvećani su nešto više od 14 posto, a gotovo isti postotni rast bilježila je i industrija.
Isti postotni rast troškova bilježila je od travnja do lipnja i Slovenija, a u skupini su i Rumunjska i Bugarska, gdje su porasli za 14.4 odnosno 14.2 posto.
Najblaže su pak porasli troškovi rada na Malti i u Njemačkoj, za 2.1 posto.