Hrvatska poljoprivredna komora: Podržavamo prosvjed poljoprivrednika u Bruxellesu

Foto: EPA

Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) daje punu podršku mirnom prosvjedu poljoprivrednika u Bruxellesu protiv smanjenja financiranja Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP), izvijestio je danas HPK.

Komora, kako se navodi, apsolutno podržava simboličan mirni prosvjed poljoprivrednika koji će se održati danas u Bruxellesu, na koji je pozvalo krovno udruženje EU poljoprivrednika Copa Cogeca, čiji je HPK član.

Ponovni mirni prosvjed poljoprivrednika održat će se zbog potencijalnog smanjenja financiranja ZPP-a i plana Europske komisije da spoji poljoprivrednu i kohezijsku politiku u nacionalna partnerstva kojima upravljaju države članice.

Marš u Europskoj četvrti

Europska organizacija poljoprivrednika danas organizira marš u Europskoj četvrti, na dan kada Europska komisija predstavlja prvi paket prijedloga za sljedeći dugoročni proračun EU-a, poznat i kao višegodišnji financijski okvir (VFO).

Prosvjed će, kako su naveli iz HPK, biti prve velike demonstracije poljoprivrednika u glavnom gradu EU-a od prošle godine, kada su poljoprivrednici diljem EU-a prosvjedovali protiv trgovinskog sporazuma EU-a i Mercosura.

Iz Komore podsjećaju kako već godinu dana upozoravaju nadležne institucije te pozivaju hrvatske zastupnike u EU parlamentu da se bore za interese hrvatskih poljoprivrednika, koji strahuju od novog ZPP-a i daljnjeg smanjivanja sredstava za poljoprivredu, što bi bio novi udar na domaću poljoprivrednu proizvodnju i proizvodnju hrane.

Današnju povorku poljoprivrednika, kojoj HPK daje podršku, Copa-Cogeca je opisala tek kao "simboličnu", a planirana je od Europskog parlamenta do zgrade EK, a održava se nakon pokretanja peticije pod nazivom "Nema sigurnosti bez ZPP-a".

Predloženi plan

HPK, kao i druge članice ovog udruženja, zalaže se za namjenski proračun ZPP-a prilagođen inflaciji i očuvanje trenutne strukture poljoprivredne politike kroz dva stupa - izravne potpore i Fond za ruralni razvoj, budući da trenutno vlada velika neizvjesnost po pitanju budućeg financiranja i najave radikalnih reformi proračuna EU za razdoblje od 2028. do 2034.

Prema predloženom planu, dvije trećine proračuna od 1.2 bilijuna eura, trenutno namijenjenog regijama (Kohezija) i poljoprivrednicima (ZPP), usmjeravale bi se kroz nacionalne planove reformi, o kojima će pregovarati EK i zemlje EU. Sredstva bi se isplaćivala tek nakon odobrenja EK i Vijeća, čime bi se EU parlamentu ukinula mogućnost da se izjašnjava o pitanjima izvan općih smjernica planova.

EK tvrdi da bi prilagođavanje potrošnje po zemljama uvelike smanjilo administrativna opterećenja i ojačalo prioritete EU, navodi se u priopćenju HPK.

Novi prijedlog financiranja udar na poljoprivrednike

Predsjednik HPK Mladen Jakopović je kazao kako je u vrijeme kada se Europa suočava s brojnim izazovima, od geopolitičke nestabilnosti i ekonomske/pravne nesigurnosti do klimatskih promjena i promjena u globalnoj trgovini, sigurnost hrane EU-a ujedno sigurnost EU-a.

Temelj te sigurnosti, kako je rekao, je snažna, zajednička i dobro financirana poljoprivredna politika.

"ZPP treba ostati vitalni i relevantan alat za osiguranje pristupa sigurnoj, održivoj i pristupačnoj hrani diljem kontinenta. Podržava milijune poljoprivrednika i tisuće poljoprivrednih zadruga, održava ruralne zajednice i doprinosi ekonomskoj, ekološkoj i socijalnoj otpornosti Europe. Novim prijedlogom danas je ta arhitektura ugrožena, a hrvatski poljoprivrednici strahuju da bi to bio novi udar na domaću proizvodnju, produktivnost i konkurentnost", istaknuo je Jakopović.

U HPK smatraju da ZPP mora ostati okosnica strategije EU za hranu i poljoprivredu, kako je utvrđeno u ugovorima EU-a, ne samo u retorici, već kroz svoju zajedničku prirodu, strukturu i namjensku raspodjelu resursa.

Napominju i kako buduća ZPP nakon 2027. treba obuhvatiti šest ključnih prioritetnih područja djelovanja koje je pojedinačno definirala Copa-Cogeca.

To su jačanje konkurentnosti poljoprivrede EU, održavanje njezinog proizvodnog potencijala i jamčenje sigurnosti hrane; osigurati i poboljšati prihode poljoprivrednika i profitabilnost poljoprivrede na putu zelene tranzicije; pozabaviti se generacijskom obnovom i promicati osnaživanje žena; zaštititi i olakšati ulaganja za promicanje učinkovitijeg, inovativnijeg i održivijeg sektora; razviti učinkovitije i odgovornije mjere upravljanja tržištem i rizicima te poticati suradnju i položaj poljoprivrednika u lancu vrijednosti.

"Bez sigurnog, zajedničkog pristupa poljoprivredi ne može biti trajne stabilnosti ni za poljoprivrednike, ni za poljoprivredno-prehrambeni lanac, ni za Europu", poručili su iz HPK.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.