Gužve na zagrebačkim hitnim prijemima, u Klaićevoj oboren rekord ovog vikenda

Foto: Index

INDEXU čitatelji jutros javljaju da su primijetili velike gužve na hitnim prijemima u zagrebačkim bolnicama, poput Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj, Zarazne klinike te Rebra. Također su primijećeni i veći redovi pred ljekarnama u Zagrebu. 

Doznajemo od čitatelja i da su neki s djecom prvo otišli na Rebro, ali da je tamo bila velika gužva, pa su onda došli u Klaićevu, gdje ih je također dočekala poprilična gužva. Bilo je u Klaićevoj i ukrajinskih obitelji s djecom.

"Apsolutno rekordan broj pedijatrijskih pacijenata"

Index se upitima obratio ovim zdravstvenim ustavama. Iz Klaićeve su nam rekli da su imali "apsolutno rekordan broj hitnih pedijatrijskih pacijenata".

"Tijekom proteklog vikenda Objedinjeni hitni prijem (OHBP) Klinike za dječje bolesti Zagreb zaprimo je apsolutno rekordan broj hitnih pedijatrijskih pacijenata. Tijekom jučerašnjeg dana samo u pedijatrijskom dijelu Hitnog prijema bilo je 172 pacijenta te smo aktivirali četiri hitne pedijatrijske ambulante koje su kontinuirano radile, a kako bi zbrinuli sve hitne pacijente", kažu iz dječje bolnice.

"Najveći broj djece na Hitnom prijemu bio je zbog virusnih respiratornih infekcija (influenca, Respiratorni sinicijski virus - RSV, covid-19), zatim virusnih gastroenteritisa, ali i drugih stanja. Ovih dana tradicionalno bilježimo veći broj hitnih pacijenata, djece roditelja koji su tijekom blagdana na odmoru u RH, zaposleni u inozemstvu", objasnili su.

KBC Zagreb: Haraju infekcije gornjeg dišnog puta

Od Grada Zagreba neslužbeno doznajemo da im je Hrvatski zavod za javno zdravstvo dostavio podatke o tome kako je u Zagrebu od petka bilo 800 zaraženih uz 100 novozaraženih dnevno. Navodno je većina slučajeva covida-19 blaga, no ima puno zaraženih gripom, a malo cijepljenih protiv gripe. Haraju i razne druge viroze.

Iz KBC-a Zagreb odnosno Rebra kažu da su tijekom prethodnih dana zabilježili povećan broj pacijenata u Hitnom prijemu, što je dovelo do duljih vremena čekanja od uobičajenih.

"Povećan broj pregleda ponajviše je posljedica dolaska pacijenata sa simptomima infekcije gornjeg dišnog puta (grlobolja, kašalj, febrilitet, upala sinusa, upala srednjeg uha, opći algički sindrom)", navode.

"Nije neobično da se poveća broj ovakvih pacijenata s obzirom na doba godine, a svakako je važnu ulogu odigrala i činjenica da su prethodna tri dana bili neradna te je dostupnost zdravstvene skrbi također bila ograničena. Slijedom navedenog tijekom prethodnih dana u OHBP-u KBC-a Zagreb zbog većeg broja pacijenata povećan je i broj COVID pozitivnih pacijenata", objašnjavaju s Rebra.

Dr. Tešić s Klinike za infektivne bolesti: Većina bolesnika je za kućnu njegu

Nakon objave članka dobili smo i očitovanje dr. Gorana Tešića s Klinike za infektivne bolesti.

"U četiti dana u hitnoj ambulanti za djecu Klinike za infektivne bolesti pregledano je po danu između 144 (23. prosinca) i 174 (25. prosinca) bolesnika. Posljednjih tjedan dana bilježimo osobito velik priljev bolesnika s gripom, a dominiraju djeca predškolske i školske dobi. Napominjem kako se poglavito radi o primarno zdravoj djeci s uobičajenom kliničkom slikom bolesti, bez komplikacija", kaže ovaj liječnik, te dodaje da se više od 90 posto pregledanih upućuje na kućnu njegu.

" Uz to još je uvijek velik broj bolesnika s RSV-infekcijom koji se uglavnom zbrinjavaju na razini Dnevne bolnice, dok se samo djeca s najtežim oblicima bolesti hospitaliziraju. Posljednjih je desetak dana primjetno i ponovno povećanje broja bolesnika s Covid-19, kao i bolesnika s infekcijama uzrokovanim piogenim streptokokom", dodaje.

"Zaključno se može reći kako najveći pritisak na ambulantu nastaje zbog povećanog broja bolesnika s gripom. Ogromna većina ovih bolesnika dolazi k nama u prvom danu bolesti - nerijetko i u prvim satima. Gotovo svi su prethodno zdrava djeca, bez komorbiditeta,odnosno podležećih stanja, kod kojih se, dakako, ne treba očekivati komplikacija", ističe.

Bolje je prvo nazvati nadležne pedijatre, pa onda doći u bolnicu

Dr. Tešić apelira na roditelje bolesne djece koja su starije predškolske i školske dobi da prije odluke o dolasku u hitne ambulante tercijarnih zdravstvenih ustanova barem telefonski kontaktiraju nadležne pedijatre, odnosno liječnike primarne zdravstvene zaštite.

"Djecu vrlo mlade dobi, onu koja ubrzano i otežano dišu, čija se vrućica ne može kontrolirati uobičajenim dozama antipiretskih lijekova, koja uporno povraćaju i kod kojih se pojavio osip, naravno, ne uvrštavam u kategoriju onih čiji roditelji mogu pričekati s posjetom hitnoj pedijatrijskoj ambulanti u bolnici", napominje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.