"General Zima" borit će se za obje strane, ali Ukrajinci imaju bitnu prednost

Foto: Profimedia

ČESTO možemo čuti predviđanje da će zima donijeti pauzu ili barem stišavanje rata koji bjesni u Ukrajini. John Kirby, glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost, tako je prošlog tjedna predvidio da će se "neke od operacija usporiti i možda neće biti previše dramatičnih poteza ni s jedne strane", ali i naglasio da "to ne znači da mislimo da će sve stati".

No u posljednje vrijeme sve je više analitičara koji predviđaju da od toga neće biti ništa, već da će nakon jesenske rasputice, odnosno blata koje je zaustavljalo i ruske i ukrajinske tenkove, oklopnjake i artiljeriju, smrznuto tlo koje zima donosi omogućiti nove ofenzive i protuofenzive. Takozvano duboko smrzavanje tla, doduše, obično nastupa tek početkom veljače.  

Naravno, prohodnost tla nije jedini faktor koji će utjecati na ratovanje do proljeća. Prosječna zimska temperatura u Ukrajini kreće se oko -2 do -3 Celzijeva stupnja, a zna ići i do -20 stupnjeva. 

Takva hladnoća na fronti nije samo stvar nelagode, smanjene borbene sposobnosti i morala. Vojnici, ako nemaju načina da se ugriju i adekvatnu zimsku odjeću, čizme, vreće za spavanje, prostirke i drugu opremu, uključujući onu za kopanje rovova i zemunica u smrznutom tlu i njihovo oblaganje, odnosno termalnu izolaciju, mogu se doslovno smrznuti nasmrt. 

Ruski vojnici već počeli umirati od zime? 

U kombinaciji s kišom ili snijegom temperatura i ne mora biti ekstremno niska da bi bila pogubna ili da se vojnici ozbiljno razbole, što ih opet izbacuje iz stroja. 

I dok ruska vojska, na zapovijed predsjednika Vladimira Putina, uporno pokušava uništiti ukrajinsku elektroenergetsku infrastrukturu i ostaviti zemlju bez struje, vode i grijanja, s bojišta već dolaze izvještaji da su mobilizirani ruski vojnici počeli umirati od hladnoće.

>> Ukrajinu čeka neizvjesna zima, Turska bi mogla igrati važnu ulogu. Ovo su 3 scenarija

Vojni analitičar i veteran talijanske vojske Thomas Theiner čak predviđa da će zima ubiti više ruskih vojnika nego Ukrajinaca, uz fotografiju ruskih vojnika koji su se navodno smrznuli nasmrt. 

Autentičnost fotografije i njegovu tvrdnju o uzroku smrti možda nije moguće neovisno provjeriti, ali svakako nije jedina. Analitičar i bivši dopisnik iz Ukrajine, Tom Warner, objavio je krajem studenog snimku, kako kaže, iz ukrajinskog drona koji dolijeće do rupe u zemlji u kojoj se šćućurilo 11 ruskih vojnika i baca omanju bombu, vjerojatno ručnu granatu, na njih. 

Iako bomba pada neposredno pored njih, vojnici gotovo uopće ne reagiraju. Iako su barem neki od njih živi, što se vidi po pokretima nakon eksplozije, uopće ni ne pokušavaju pobjeći s mjesta napada.  

Warner spekulira da je razlog to što "ovi muškarci pate od umjerene do teške hipotermije, kada tijelo prestane drhtati, a um otupi li se čak isključi" i dodaje da su "vjerojatno cijelu noć ležali zgrčeni bez odgovarajuće odjeće ili vreća" na temperaturi od nule li nižoj.

"Vjerojatno su im naredili da drže svoj položaj i zaprijetili kaznom ili čak pogubljenjem ako ne uspiju. Ipak, nisu dobili robu ni obuku kako da se ne smrznu", zaključuje Warner.

Upozorenje: Sljedeći prizori mogu biti uznemirujući za čitatelje

Nijemci su nastradali od zime u Rusiji, ali nastradali su i Rusi u Finskoj

Teško bi bilo naći osobu koja ne zna da su vojnici nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu i francuski vojnici u Napoleonskim ratovima, gotovo stoljeće i pol ranije, teško nastradali od nemilosrdne ruske zime. Obje te invazije neslavno su propale uz goleme gubitke agresora.  

Taj presudni faktor u ratovima na ruskom, odnosno sovjetskom tlu dobio je i nadimak - "general Zima". Manje je poznato da su se tisuće sovjetskih vojnika također smrznule nasmrt u Zimskom ratu, odnosno invaziji na Finsku 1939.-1940.

Daleko manja finska vojska nanijela je Crvenoj armiji takve gubitke da je Staljin bio prisiljen odustati od zauzimanja Helsinkija, baš kao što je ovog proljeća Putin morao odustati od osvajanja Kijeva. 

>> Rusi uspješno smrzavaju Ukrajince. "Putin ima jedan veliki cilj..."

Rusi su možda naviknuli na oštriju zimu od drugih naroda, ali na nju su naviknuli i Ukrajinci. A ni jedni ni drugi, naravno, nisu otporni na smrzavanje. Jasno je da Putin, kako je to sročio glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, želi iskoristiti zimu kao "oružje rata", ali njegova vojska bi mogla stradati od istog oružja. Presudna će biti razina opremljenosti obiju strana za zimske uvjete i pitanje tko se brani, a tko napada.

Michael Kofman: Ukrajinske trupe bolje opremljene za zimske uvjete

"Mislim da je glavna razlika to što su ukrajinske trupe bolje opremljene za suočavanje sa zimskim uvjetima. Ali Ukrajina će vjerojatno imati teži zadatak provođenja ofenzivnih operacija, dok se čini da je ruska vojska uglavnom spremna za obranu", komentirao je za list Foreign Policy Michael Kofman, suradnik američkog Centra za mornaričku analizu i jedan od vodećih zapadnih poznavatelja ruske vojske.

Ukrajina je od početka rata primila impresivne količine naoružanja i opreme od zapadnih zemalja - samo Kanada je u listopadu objavila da će poslati gotovo pola milijuna komada opreme za zimsko vrijeme, a najnoviji paket vojne pomoći iz SAD-a uključuje 200 generatora za struju za ukrajinske trupe.

S druge strane, ruska vojska od prvog dana invazije ima kronične probleme s odgovarajućom opremom, hranom, gorivom, streljivom i suvremenim naoružanjem za svoje vojnike, bilo zbog logističkih poteškoća ili zbog toga što je naprosto nema dovoljno. A s mobilizacijom tristo tisuća novih vojnika ove jeseni ti su nedostaci postali kritični. 

 

>> Ruske vojnike zatvaraju, izgladnjuju i muče - ne Ukrajinci, nego ruski zapovjednici

"Ukrajinska je strategija, s moje točke gledišta, održavanje pritiska na ruske snage kako bi ih se spriječilo da rekonstruiraju svoje snage tako da ruska vojska i dalje bude u obrani u proljeće i da Ukrajina zadrži inicijativu", navodi Kofman. 

"U prednosti je, dakle, strana koja to (smrzavanje tla) može iskoristiti, a Ukrajinci, općenito uzevši, u puno su boljoj poziciji da to iskoriste nego Rusi", smatra pak Fred Kagan, viši suradnik American Enterprise Institutea i bivši profesor vojne povijesti na čuvenoj Akademiji West Point. 

Vojnici koji se zimi ne mogu osušiti i utopliti neće dugo izdržati 

Da će "general Zima" ići na ruku Ukrajincima, uvjeren je i Jack Watling, viši istraživač za kopneno ratovanje s britanskog Royal United Services Institutea. U kratkoj analizi na Twitteru objašnjava da će najveći problem imati pješaštvo i logistika. Tenkovi se, naime, mogu probijati kroz blato, ali kamioni i oklopni transporteri na kotačima ne mogu. 

"Zimi dolazi do gubitka zaklona jer drveće ostaje bez lišća. To znači da se morate držati nisko. Nažalost, nisko također znači mokro i blatnjavo. Mokro znači hladno. Postoji ograničeno razdoblje u kojem možete biti mokri i na hladnom i ostati živi", napominje Watling. 

"Mogućnost da se osušite i ugrijete u ovom okruženju zahtijeva mnogo osobne discipline. To znači da svoj mokri i suhi (vojnički) komplet držite odvojeno. Zahtijeva da precizno prelazite s jednog na drugi u terenskim uvjetima", dodaje. 

"Izdržljivost i sposobnost snaga da djeluju na terenu daleko od skloništa stoga je usko povezana s njihovom osobnom disciplinom i vještinama preživljavanja. Od vitalne je važnosti da niži časnici pažljivo motre na svoje ljude i da ih povuku kada se netko ohladi i pokisne", naglašava Watling. 

Prednost je, tvrdi, na ukrajinskoj strani, koja je osam godina branila liniju razgraničenja u Donbasu i stekla značajno iskustvo u zimskim uvjetima. Usto, ima "razumno niže zapovjedništvo", a njene "borbene pozicije su dobro održavane, čiste, suhe i uredne".

Za razliku od toga, ruski vojnici uglavnom su poslani na frontu bez zimske odjeće, a njihovi borbeni položaji često su u potpunom rasulu. Njegovi su savjeti za ukrajinske snage, u skladu s ovim, "korištenje topništva, manji napadi i stalni pritisak kako bi se Ruse zadržalo na otvorenom" i tako stvorilo rasulo u njihovim redovima. 

Ipak, teško je vjerovati da će Ukrajinci do proljeća moći nastaviti jednaki zamah, odnosno impresivan tempo oslobađanja teritorija koji su imali u posljednja tri mjeseca. On je kulminirao oslobađanjem grada Hersona, koji su Rusi napustili bez borbe. 

Rusi se ukopavaju, ali i dalje jurišaju na Bahmut

Sve je više znakova da se Rusi ukopavaju duž fronte, s kilometarskim rovovima, fortifikacijama i takozvanim zmajevim zubima, preprekama za prolaz tenkova i oklopnjaka. 

"Upravo sada Rusi stvaraju obrambene linije u južnom Hersonu. Oni to rade i u Zaporižji, a počinju to raditi sve više i u Luhansku i nekim dijelovima Donjecka", ističe za Foreign Policy Dara Massicot, viša istraživačica u Rand Corporationu.

"Oni sada imaju kraću liniju bojišnice, s više ljudi, tako da mogu stvoriti gušću crtu ili nekoliko ešalona obrane, a to će s vremenom otežati Ukrajincima direktni napad", dodaje. 

Iznimka je bojište oko grada Bahmuta u Donjeckoj oblasti, gdje Rusi napadaju bez prestanka već mjesecima. 

Uz goleme gubitke, ruske snage predvođene plaćenicima kompanije Wagner ipak sve više probijaju ukrajinsku liniju obrane. Iako se vojni analitičari uglavnom slažu da Bahmut više nema strateški značaj nakon oslobađanja Limana i Izjuma sjeverno, što je uništilo šanse za okruživanje Slovjanska i Kramatorska, izgleda da ga ruski zapovjednici i dalje vide kao ključnu odskočnu dasku za zauzimanje cijelog Donbasa. 

"Izgleda kao da je Putin odlučio da će se odreći grada i provincije Herson ako se može što više približiti ostatku Donjecka, a onda bi barem mogao reći da je postigao taj cilj", ocjenjuje Kagan. Međutim, teško će ostvariti taj cilj budu li ove zime Rusi mokri i promrzli - čak i ako osvoje Bahmut. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.