FRANCUSKA radi na tome da vrati u zemlju djecu koju drže snage sirijskih Kurda, a pripadaju osumnjičenim islamističkim militantima francuskog podrijetla, no prepustit će da njihovim majkama sude lokalne vlasti, objavili su francuski dužnosnici.
Francuska, poput drugih europskih nacija, razmatrala je način kako postupiti s osumnjičenim militantima i članovima njihovih obitelji koji traže povratak iz ratnih zona u Siriji i Iraku, kao i onih koji su u zatočeništvu, nakon što je teroristička Islamska država predala velike dijelove teritorija pod pritiskom vojnih snaga.
Tijekom posljednje tri godine Islamska država pretrpjela je seriju smrtonosnih napada, a bivši borci pokušavaju se preko granica probiti natrag u Francusku.
Pitanje maloljetnika
Sve dok francuska vlada odbija primiti natrag borce i njihove žene, smatra se da je potrebno dobro razmotriti pitanje maloljetnika.
"Francuska vlada sada je u aktivnoj fazi procjenjivanja mogućnosti povratka njihove djece", navodi vladin dužnosnik.
Obitelji u Francuskoj prijavile su oko 60 žena, uključujući 40 majki, i oko 150 maloljetnika koji borave u Siriji. Većina djece je mlađa od šest godina.
Nakon provjere informacija kod kurdskih vlasti i Međunarodnog Crvenog križa, Pariz je veći broj njih locirao u sjeveroistočnoj Siriji, pod kontrolom Kurda.
U tijeku su pripreme da se djeca vrate na pojedinačnoj razini, rješavajući slučaj po slučaj, uključujući i one rođene u Siriji, navode dužnosnici. Njihov povratak ovisi o suglasnosti majke da se odvoji od svoje djece.
"To je u najboljem interesu djece", navode neki francuski dužnosnici.
Kompleksna situacija
Pariz je zabrinut da bi maloljetnici ostavljeni u Siriji mogli i sami postati militanti.
Prva djeca mogla bi biti vraćena već krajem godine, iako će kompleksnost situacije vjerojatno pomaknuti planirano vrijeme povratka.
Francuska je u prosincu 2017. vratila u zemlju troje djece čija majka Francuskinja je bila osuđena u lipnju te godine na sudu u Iraku na doživotni zatvor zbog pripadnosti Islamskoj državi.
Svoje najmlađe dijete ostavila je kod sebe u zatvoru.
Ovaj slučaj za Francusku je bio lakši nego što se procjenjuje da će biti s pravosuđem u kurdskom sjevernom dijelu Sirije, koji je izvan kontrole sirijske vlade.
Broj islamističkih boraca francuskog podrijetla u regiji procjenjivao se tijekom godina na između 500 i 700.
Vlasti procjenjuju da ih je oko 100 u sjeveroistočnom gradu Idlibu, bastionu pobune, te da ih ima nekoliko desetaka u manjem području pod kontrolom Islamske države u blizini iračke granice.