FOTO Ovo su najveće trajektne nesreće u Hrvatskoj

Foto: PIXSELL

Tragedija u pristaništu u Malome Lošinju, gdje su jučer poginula trojica mornara, a jedan je teško ozlijeđen kada se na njih srušila i prignječila ih 10 tona teška rampa trajekta Lastovo, najveća je trajektna nesreća dosad u Hrvatskoj, piše N1.

Ovo je popis trajektnih nesreća u Hrvatskoj u posljednjih 20 godina.

Trajekt Tin Ujević udario taksi

U srpnju ove godine u Supetru na Braču trajekt Tin Ujević je, doplovivši iz Splita na Brač, spuštajući rampu, poklopio jedno taksi-vozilo koje je bilo nepropisno parkirano na pristaništu, suviše blizu mjesta pristajanja trajekta.

Trajekt Ston se nasukao na obalu, dvoje ozlijeđenih

U lipnju 2019. trajekt Ston, ploveći iz Drvenika u Sućuraj na Hvaru, prilikom pristajanja je udario u betonski dio rive, odbio se od nje i nasukao na obalu. Dvoje putnika pritom je bilo lakše ozlijeđeno.

Trajekt Lubenice udario u pristanište, četvero ozlijeđenih

U listopadu 2014. trajekt Lubenice, uplovljavajući u Split na putu iz Šolte, zbog tehničkog je kvara prilikom manevra udario u gat Sveti Petar. Četvero putnika lakše je ozlijeđeno.

Trajekt Barbat u Jablancu ozlijedio sedmero kupača

U kolovozu 2011. godine trajekt Barbat Rapske plovidbe, koji je plovio iz Mišnjaka na Rabu do Jablanca, prilikom pristajanja u Jablancu je na plaži ozlijedio sedmero kupača. Nesreća se dogodila jer su na trajektu teškom 500 tona otkazale komande za upravljanje, pa je skrenuo prema plaži koja je u to vrijeme bila puna kupača.

"Trajekt je prošao preko nas i gurnuo nas skroz na dno", kazala je tada jedna svjedokinja nesreće.

Trajekt Tin Ujević udario u gat, iscurile 33 tone goriva

U ožujku 2010. godine već spomenuti trajekt Tin Ujević, prilikom uplovljavanja u splitsku luku, kamo je doplovio iz Starog Grada na Hvaru, udario je krmenim bokom u gat, a kroz napuklu brodsku oplatu u more su iscurile čak 33 tone dizelskog goriva. Nitko od putnika nije bio ozlijeđen, ali je šteta bila golema, a smrad dizela osjećao se u čitavom gradu.

Ovaj slučaj upamćen je i po tome što su neke udruge za zaštitu okoliša zatražile od tadašnjeg ministra mora, prometa i infrastrukture Božidara Kalmete da podnese ostavku. Na to je on poručio da se ne osjeća krivim. "Pa nisam ja vozio brod. Tražiti ostavku od mene je too much (previše)", izjavio je tada.

Trajekt Marko Polo nasukao se na otočić i tamo ostao mjesec dana

U listopadu 2009. Jadrolinijin trajekt Marko Polo nasukao se u plićaku otočića Sit između otoka Žuta i Pašmana u šibenskom arhipelagu. Nitko nije bio ozlijeđen, ali brod je odsukan tek mjesec dana kasnije.

U nesreći na Petru Hektoroviću petero ozlijeđenih

U listopadu 2006. u splitskoj luci je održana redovna vježba napuštanja broda na trajektu Petar Hektorović. No prilikom vježbe, a zbog neispravnosti brodica za spašavanje, ozlijedilo se pet članova posade. Dvojica su završila u bolnici s težim ozljedama - jedan s nagnječenjem prsnog koša, drugi s napuknućem nekoliko rebara.

Bartol Kašić udario u obalu, sedmero ozlijeđenih

U kolovozu 2006. godine trajekt Bartol Kašić na plovidbi iz Rogača na Šolti u Split prilikom pristajanja je udario pramcem u betonsko pristanište. Ova nesreća na moru se dogodila zbog kvara na oba brodska motora. Jedan putnik pretrpio je teže ozljede, a šestero putnika lakše je ozlijeđeno. Oštećeno je bilo i desetak vozila na trajektu.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.