Foto: Opuzen.hr/Index
Prave se da ne znaju za nepravilnosti i bogaćenja na državnoj zemlji
Naime, ovaj neretvanski grad uporno odbija postupati po zahtjevu Državnog odvjetništva i inspekcije Ministarstva poljoprivrede koje je utvrdilo brojne nepravilnosti oko korištenja državne zemlje, već sada misli te ugovore produžiti. Nalazi su potvrdili kako zemlju ne koriste oni koji su je dobili od države, već je preprodana za više desetaka tisuća eura. Grad Opuzen ne samo da odbija oduzeti tu zemlju i postupati po nalazu DORH-a i Inspekcije Ministarstva poljoprivrede, nego odbija i odluku suda prema kojoj je dužan objaviti tko se to sve nezakonito obogatio na državnoj zemlji u dolini Neretve.
Kada se zna da zemlju nezakonito koriste i vodeći političari iz Neretve, čini se da je jasno kako je moguće da je lokalna vlast spremna od javnosti, DORH-a, Inspekcija i suda pokrivati kriminal. No, krenimo redom.
Čobanković postao počasni građanin Opuzena nakon što je odobrio natječaj
Natječaj za zakup državnog zemljišta 2006. proveo je grad Opuzen, a riječ je o jednom od najskupljih i najvrjednijih zemljišta u Hrvatskoj. Zemljište je bilo u vlasništvu PIK-a Neretva, a višegodišnji nasadi voća, vinove loze i maslina od gotovo 700 hektara svojedobno su procijenjeni na više od 10 milijuna njemačkih maraka. PIK Neretva je propala, odnosno uništena je, a Vijeće radnika je u stečajnom postupku PIK-a zatražilo prepuštanje prava prvenstva naplate 33,4 milijuna kuna zaostalih radničkih potraživanja za 658 uposlenika.
Umjesto toga, grad Opuzen uzeo je sebi za pravo raspolaganja nasadima i poljoprivrednim površinama. Na zemlji se godinama nelegalno radilo, a Opuzen formalno nije mogao raspolagati zemljištem temeljem tadašnjeg Zakona o poljoprivrednom zemljištu jer nisu imali tzv. program raspolaganja. Prvi natječaj za raspolaganje zemljištem proveden je 2006. godine, a odobrio ga je tadašnji ministar Petar Čobanković, koji će samo godinu kasnije biti proglašen počasnim građaninom grada Opuzena.
"Nitko se tada nije obazirao na skandaloznu činjenicu što je dobar dio korisnika državnog zemljišta i prije i poslije tog natječaja nezakonito prodao pravo korištenja za 10 do 20 tisuća eura po hektaru, a drugi dio daje zemljište u podzakup za 1 do 2 tisuće eura po hektaru godišnje", kaže nam Jure Stanić, nezavisni vijećnik iz Opuzena koji je osnovao Udrugu za zaštitu obiteljskog gospodarstva na društvenom zemljištu (UZOG).
Ministarstvo poljoprivrede: Pitajte DORH i Opuzen, mi smo nepravilnosti prijavili
U Ministarstvu poljoprivrede tvrde nam kako su Ugovori o zakupu po natječaju provedenom 2006. provedeni te godine, kao i da ističu tijekom prosinca ove godine te da su sklopljeni temeljem tada važećih propisa. Ministarstvo poljoprivrede dalo je suglasnost na odluke o izboru najpovoljnijeg ponuditelja, a na ugovore je pozitivno mišljenje dalo i Županijsko državno odvjetništvo u Dubrovniku, tvrde u Ministarstvu poljoprivrede dodajući da je natječaj za zakup državnog zemljišta 2006. proveo grad Opuzen, a ne oni tako da ne odgovaraju za eventualne nepravilnosti. No, njih itekako ima i utvrdile su ih inspekcije upravo tog ministarstva.
"Poljoprivredna inspekcija zbog prijava nezakonitog korištenja zemljišta nekoliko puta izlazila na teren te utvrdila da pojedinci nezakonito koriste državno zemljište. Inspekcija je sukladno pozitivnim propisima podnijela prijave Općinskom državnom odvjetništvu za sve slučajeve utvrđenog nezakonitog korištenja državnog poljoprivrednog zemljišta", kažu nam iz Ministarstva poljoprivrede. No, na kraju nikome nije oduzeta zemlja na kojoj se nelegalno zarađuje.
DORH: Pitajte druge, mi smo nepravilnosti prijavili
Kako smo provjerili u Državnom odvjetništvu, oni su zaista postupali po prijavama, ali i po nalazu poljoprivredne inspekcije. Oni su okončali istragu zaključivši kako nije počinjeno kazneno djelo za koje se kazneni postupak poduzima po službenoj dužnosti. No, utvrdili su nepravilnosti te predložili oduzimanje zemljišta.
"Zbog podataka i postojanja isprava koje su ukazivale na moguće korištenje istog zemljišta protivno odredbama ugovora o zakupu državnog poljoprivrednog zemljišta, o tome je ovo državno odvjetništvo tijekom 2014. obavijestilo Ministarstvo poljoprivrede, Sektor inspekcija u poljoprivredi, Područna jedinica Split, Ispostava Metković istog Ministarstva, kao i grad Opuzen, radi odluke o opstojnosti odnosno raskidu pojedinih ugovora o zakupu poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske", stoji u odgovoru DORH-a na upit Indexa.
No, po tom nalazu nije se nikada postupalo, a grad Opuzen sada želi produžiti ugovore o korištenju državne zemlje te tako legalizirati nepravilnosti.
Index je prije dva tjedna od nadležnih u gradu Opuzenu zatražio odgovore na ova pitanja, no i nakon isteka zakonskog roka nismo dobili ništa. Čini se da je to uobičajena praksa prikrivanja jer je Stanić kao gradski vijećnik službeno zatražio je li grad Opuzen postupao po naputcima DORH-a koji je utvrdio nelegalno korištenje zemlje. Nije uspio. Grad Opuzen je zato što ne želi dati te informacije kažnjen s 10 tisuća kuna, a gradonačelnik Ivo Mihaljević s 3 tisuće kune od strane Povjerenika za informacije. U rujnu ove godine Upravni sud izdao je rješenje prema kojem su grad i gradonačelnik dužni u roku od 30 dana objaviti podatke, no oni i dalje to odbijaju učiniti.
Gradonačelnik: Pitanja javnosti su maltretiranja vlasti
Gradonačelnik Mihaljević iz HDZ-a već godinama tvrdi kako se Zakon o pravu na pristup informacijama ionako zloupotrebljava.
"Pretvorili su to u zakon o maltretiranju gradske vlasti", ustvrdio je Mihaljević prije dvije godine. Valjda po tom načelu, Index nije ni dobio odgovore koji su uredno dostavljeni gradu Opuzenu. Naravno, jedan od glavnih razloga za to su, osim prikrivanja kriminala, i skori lokalni izbori.
Milijunski agrokriminal o kojem se šuti
"Pa i pticama na grani jasno je tko se okoristio i tko i danas ima koristi od te rabote! U prvom redu to su dužnosnici u gradu Opuzenu, jer na račun nezakonitog raspolaganja zemljištem već 20 godina drže narod u poslušnosti i dobivaju sve lokalne izbore u Opuzenu. Kao gradski vijećnik pitao sam gradonačelnika Ivu Mihaljevićuna temelju kojih je zasluga Petar Čobanković postao počasni građanin Opuzena, ali nije mi odgovorio, pa sam odgovor morao potražiti pred sudom. Petar Čobanković, uz gradonačelnika Mihaljevića i Zlatu Hrvoj Šipek iz DORH-a najodgovornije su osobe za neretvanski agro-kriminal. Valjda će netko jednom utvrditi jesu li i osobno imali korist iz svega ovog, jer smatram da nije slučajno što se sve nezakonitosti nisu spriječile ili otklonile", zaključuje Stanić za Index.