Inflacija u eurozoni u kolovozu je blago usporila pod utjecajem snažnijeg pada cijena energije, a Hrvatska je rastom potrošačkih cijena i dalje ostala iznad prosjeka, pokazali su podaci europskog statističkog ureda
U kolovozu je godišnja stopa inflacije u eurozoni, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), iznosila 2.2 posto, izračunali su statističari.
U srpnju je inflacija iznosila 2.6 posto.
Cijene hrane i energije
Rast cijena u kolovozu odražavaju poskupljenja u sektoru usluga, za 4.2 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec. Svježa hrana poskupjela je 1.1 posto, nešto snažnije nego u prethodnom mjesecu, pokazuju izračuni europskih statističara.
Cijene energije pojeftinile su pak za 3.0 posto, nakon što su u prethodnom mjesecu rasle za 1.2 posto. Kad se isključe cijene energije i svježe hrane, godišnja stopa inflacije u eurozoni iznosila je u kolovozu 2.8 posto. Isti rast cijena zabilježen je i u lipnju i u srpnju.
Belgija i dalje na vrhu
Na mjesečnoj razini cijene su u eurozoni u kolovozu porasle za 0.2 posto, utvrdio je Eurostat. Kada se isključe energija i hrana porasle su 0.3 posto.
Belgija je i u kolovozu ostala na čelu zemalja s najsnažnijim rastom cijena na godišnjoj razini, za 4.5 posto, pokazuje Eurostatovo izvješće.
Slijede Estonija i Nizozemska gdje su porasle za 3.4, odnosno 3.3 posto.
Potrošačke cijene u Hrvatskoj
Hrvatske potrošačke cijene, mjerene HICP-om, u kolovozu su porasle za 3.0 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, najblažim tempom od kolovoza 2021. U srpnju su bile porasle 3.3 posto.
Mjesečna usporedba pokazuje, pak, da su cijene mjerene HICP-om u Hrvatskoj u kolovozu porasle za 0.1 posto. U srpnju su zabilježile rast od jedan posto, najsnažniji u nešto više od godinu dana.
Najblaži rast cijena na godišnjoj razini, mjeren HICP-om, zabilježile su Litva i Latvija, za 0.7, odnosno 0.9 posto. Slijede Finska, Slovenija i Irska s rastom cijena od po 1.1 posto, pokazuju Eurostatove tablice