Europsko vijeće raspravljalo o cijepljenju i covid-potvrdama

Foto: EPA

ČELNICI država članica Europske unije istaknuli su važnost cijepljenja u borbi protiv pandemije covida-19, uključujući i dodatnom booster dozom s obzirom na zabrinjavajuću varijantu virusa omikron.

"Cijepljenje svih i primanje dodatne doze ključno je i hitno potrebno", kaže se u zaključcima Europskog vijeća o epidemiološkoj situaciji. Čelnici Europske unije su na sastanku na vrhu u Bruxellesu razgovarali o pogoršanju epidemiološke situacije zbog nove varijante virusa omikron.

Šefovi država ili vlada zemalja članica ističu da je ključno prevladati sumnjičavost prema cijepljenju i boriti se protiv dezinformacija o cjepivima.

U pogledu uvođenja restrikcija na kretanje Europsko vijeće poziva na koordinirane napore kako bi se na postojeću situaciju odgovorilo na temelju dostupnih znanstvenih dokaza te da se ograničenja za putovanje donose na temelju objektivnih kriterija i da ne potkopavaju jedinstveno tržište i nerazmjerno remete slobodu kretanja unutar Unije.

Plenković kaže da su covid-potvrde pomogle da Hrvatska ima dobru sezonu

Premijer Plenković je novinarima u pauzi zasjedanja rekao da su covid-potvrde prošlo ljeto omogućile slobodu kretanja, što je Hrvatskoj pomoglo da ima iznimno uspješnu turističku sezonu s preko 90 posto brojeva u odnosu na rekordnu 2019. godinu.

Dio zemalja već je uveo jednostrana ograničenja, odstupajući od preporuka za koordiniranim djelovanjem. Tako je Italija, ne obavijestivši prethodno Europsku komisiju, uvela obvezu testiranja za cijepljene osobe kao uvjet za ulazak u zemlju i državljanima Unije. Slično su napravili Portugal i Irska, koji su uveli obvezu testiranja za putnike iz Europske unije kao odgovor na pojavu varijante omikron.

Čelnici Unije pozvali su da se što prije usvoje ažurirane preporuke za putovanja unutar Europske unije, koje je potkraj studenoga objavila Komisija. Komisija je u tim preporukama predložila "pristup temeljen na osobi", što znači da osoba koja ima važeću digitalnu covid-potvrdu u načelu ne bi trebala biti podvrgnuta dodatnim ograničenjima kao što su testovi ili karantena, bez obzira na mjesto polaska u EU.

Od osoba bez digitalne EU covid-potvrde moglo bi se zahtijevati da se podvrgnu testiranju prije ili nakon dolaska.

Komisija je također predložila da digitalne covid-potvrde vrijede devet mjeseci od primanja posljednje doze cjepiva.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.