EU lideri na samitu u Rimu traže rješenje za obnovu Ukrajine. "Putin mora za stol"

Foto: EPA, X

Strah da bi Ukrajina mogla pristati na gubitak teritorija u zamjenu za mir bacio je sjenu na sastanak lidera u Rimu posvećen obnovi ratom razorene zemlje, piše The Guardian.

Četvrta međunarodna konferencija o obnovi Ukrajine okupila je predsjednika Volodimira Zelenskog, njemačkog kancelara Friedricha Merza, talijansku premijerku Giorgiu Meloni i poljskog premijera Donalda Tuska. No, sve je zasjenila eskalacija ruskih napada dronovima i rastuća zabrinutost zbog mogućeg teritorijalnog kompromisa. 

"Samo nekoliko sati prije početka konferencije, Kijev je ponovno bio pod teškim napadom," izjavio je Zelenski. "Rusija se očito pripremila za naš sastanak." Kancelar Merz osudio je napade, nazvavši ih "terorizmom protiv civila". "Naša je dužnost pojačati pritisak na Putina i vratiti ga za pregovarački stol," dodao je.

Rusija bi mogla platiti trećinu obnove

Prema analizi talijanskog think-tanka ISPI, Rusija bi mogla snositi više od trećine troškova obnove, tj. oko 188 milijardi dolara ako Ukrajina izgubi četiri regije: Donjecku, Luhansku, Zaporišku i Hersonsku.

Te regije čine jezgru aktualnih borbi, a njihovo trajno prepuštanje Rusiji sve se češće spominje kao mogući dio mirovnog dogovora. Kijev još nije prihvatio taj scenarij.

Ukupna procijenjena cijena desetogodišnje obnove Ukrajine iznosi 524 milijarde dolara. Svjetska banka procjenjuje da se 66% direktne ratne štete odnosi na pet najteže pogođenih oblasti – uključujući i Harkivsku.

Najveći teret nose sektor stanovanja (57 mlrd $), promet (36 mlrd $) i energetika (20 mlrd $). Štete na energetskoj infrastrukturi u posljednjih godinu dana porasle su za 93%.

Rast inflacije

Nastavak ruskih napada dronovima proširio je front i na Dnjeprovsku i Sumnsku oblast, dodatno pogađajući gospodarstvo. Inflacija je dosegnula 15%, a prognoze rasta smanjene su za 4,5 postotnih bodova – na svega 2%.

"Stotine stručnjaka, nula konkretnih rješenja. Potrebno nam je stalno tijelo koje će upravljati ulaganjima privatnog sektora", izjavio je bivši američki izaslanik za Ukrajinu Kurt Volker koji je oštro kritizirao dosadašnje konferencije. Unatoč velikim riječima, zabrinutost raste da se ključne odluke o budućnosti Ukrajine donose u sjeni neslužbenih dogovora o teritoriju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.