Ekonomski analitičar Mladen Vedriš komentirao je za HRT peti paket mjera koji je vlada donijela na jučerašnjoj sjednici. Idućih šest mjeseci te bi mjere trebale zaštititi građane i gospodarstvo od rasta cijena.
"Koliko će mjera zaštiti standard svih nas to je pitanje. Kada kupujemo jabuke po povoljnim cijenama, rečeno je da je to gala jabuka. Kada odete na tržnicu, dosta je teško da ćete naći gala jabuku tako da doseg administrativnih mjera uvijek je upitan.
Sigurno će za nekih 10-ak proizvoda kao što su šećer, brašno i ulje biti lakše pratiti cijenu. Međutim, mi kao potrošači u našoj gami proizvoda imamo na desetke proizvoda i teško se fokusirati da će naš životni standard biti zaštićen s ovih nekoliko, a pogotovo može li to učiniti dramatične učinke na naše kućne budžete", rekao je Vedriš gostujući na HRT-u.
Ekonomski analitičar dodaje da trgovci imaju jednostavan alat da pomaknu marže s onih proizvoda za koje su limitirane. "U svakoj trgovini imate tisuće artikala, znači ukoliko samo malo na određeni broj asortimana proširite te marže, bez problema možete isfinancirati razliku s tim proizvodima", kazao je.
Pitanje banaka i tržišta
Vedriš govori da kod banaka postoji dvojaka politika.
"S jedne strane povećanje kamata nastoji se obeshrabriti, korištenje kredita, ulaganje u investicije, a s druge strane nastoji se bankama dati mogućnost da dio viška te gotovine likvidnih sredstava koje ne plasira negdje spremi. To je uglavnom na računima središnjih banaka gdje se ostvaruju visoki iznosi profita.
Drugo pitanje je tržište. Naime, ako nema potražnje za tržištima, banke imaju višak likvidnosti. Kada bi se tržišni depoziti počeli povlačiti, onda bi ga nastojali zadržati s većim kamatama. U situaciji dok građani zbog inflacije i sigurnosti nemaju opcije kuda s tim sredstvima, oni jednostavno nisu prisiljeni i nemaju ekonomskog, tržišnog motiva podizati kamatu", naveo je Vedriš.
"Dobra mjera i za državu"
Vedriš je, što se tiče mjere cijene energenata, kazao da bi se ta mjera mogla pokazati dobrom za građane, male poduzetnike, ali možda i za državu.
"Rast cijena energenata koji je bio u onome proteklom razdoblju kada se mjera donosila, danas nije ista. Razlike u cijeni su 7 do 8 puta kod plina. Čak vidite da veliki poduzetnici neće biti ni u potrebi dobivati poticaje jer su cijene povoljnije", kazao je.
"Mjere su dobre, ali je pitanje jesu li dovoljne. Je li to jednokratna pomoć, pomoć koja ide roditeljima, dječji dodatak socijalnim skupinama. Nije li se u moglo ići s financijske strane hrabrije, jer imate kontra poziciju s prihodima koji se povećavaju i tu je odgovor otkuda financirati plivajuće trošarine, znači ne uzeti od, nego što je po pravilu inflacije, vratiti onim od kojih ste to uzeli", kaže Vedriš.
"Ne može se dovijeka živjeti s interventnim mjerama"
Vedriš je naveo da su interventne mjere dobre, ali da se ne može dovijeka živjeti s njima.
"U određenom trenutku morate osposobiti ekonomiju i društvo, da se može organizirati vlastiti život, vlastitim prihodima na bazi vlastitog rada na bazi radnih mjesta koji to omogućuje. Ovo što se sada događa može samo kupiti vrijeme za ozbiljne razgovore i ozbiljne poteze koji se moraju vući", kazao je Vedriš za HRT.
Upitan hoćemo li za šest mjeseci biti u istoj situaciji, ekonomski analitičar je odgovorio da ćemo biti u sličnoj.