Foto: 123 RF, Index
NAJKASNIJE do 15. veljače sve osnovne škole u Zagrebu morale su Gradskom uredu za odgoj, obrazovanje i sport dostaviti ispunjenu anketu jesu li za to da se uvedu školske uniforme. Iz Gradskog ureda otkrili su nam da se 50 posto škola u Zagrebu odlučilo za uniforme, a ostalih 50 posto bili su protiv tog prijedloga.
Djeca će u nekim školama nositi majice, a nekima košulje. Tako su odlučili roditelji koji su ankete ispunjavali i potom ih predali ravnateljima.
>>ŠTO JE PRIORITET? Školske uniforme za 20 milijuna kuna ili informatika za 10-ak
>>RAVNATELJI O ŠKOLSKIM UNIFORMAMA
Podsjetimo na to kako je Index ranije objavio dopis upućen svim ravnateljicama i ravnateljima zagrebačkih osnovnih škola.
"Svjesni razlike da je gotovo u svakom razrednom odjeljenju moguće naći djevojčicu ili dječaka koji su iz nekog razloga odbačeni i isključeni iz grupe, ovim putem pokrećemo inicijativu za uvođenje školskog kodeksa odijevanja, tj. školske odore u osnovnim školama grada Zagreba, a kojim bismo omogućili djeci da održe status institucije u kojoj se dijete osjeća prihvaćeno, bez obzira na socijalnu sredinu iz koje dolazi", stoji u dopisu koji je potpisao Ivica Lovrić, pročelnik tog gradskog ureda.
Nakit i vjerski simboli
Prema tom dopisu, svaka škola moći će samostalno dizajnirati odoru, a za one koji je ne mogu sami dizajnirati, Grad će za njih osigurati stručne dizajnere.
"Odjeća bi trebala biti jednostavna, udobna za nošenje i prilagođena godišnjem dobu (majica, košulja) i njome bi se trebalo istaknuti pripadanje određenom razrednom odjelu ili školi u cjelini", stoji u dopisu.
U njemu se također mole sve ravnateljice i ravnatelje da oprezno i s uvažavanjem pristupe prijedlogu uvođenja školskih odori u škole, "imajući u vidu demokratska načela koja uzimaju u obzir mišljenja učitelja, roditelja i učenika".
"Svi trebaju imati priliku argumentirano obrazložiti svoje stavove, a učenicima valja omogućiti zadovoljenje potrebe za isticanjem vlastite osobnosti, osobito u sredinama u kojima je nošenje određenih ukrasa, nakita ili vjerskih simbola dio osobnosti ili znak pripadanja nekoj zajednici", stoji u dopisu.